روانکاوی

آسیب پذیری نسبت به صدمه بیماری و ضرر

آسیب پذیری نسبت به صدمه بیماری و ضرر

اضطراب افراطی در مورد وقایع دردناک، حوادث و بیماری ها از مشخصه های این طرحواره است. همچنان که مشخص است این وقایع ناخوشایند می تواند در هر لحظه از زندگی به طور غیرمنتظره‌ای رخ دهد. این طرحواره به ویژه در افراد مبتلا به خود بیمار انگاری و بیماران دارای اختلال اضطراب منتشر به طور مکرر دیده می‌شود.

افراد دارای این طرحواره غالباً بیان می دارند که در دوران کودکی، مادر یا مادربزرگشان فردی بسیار محتاط و غالباً نگرانی بوده که نسبت به بیماری‌های شدید و دیگر خطرات زندگی قویاً هشدار می‌داده و از آنها درخواست می کرده بسیار مراقب خودشان باشند. این هشدارها ممکن است موجب شده باشد که کودک از قوانین بهداشتی بسیار محدود کننده مانند نخوردن میوه نشسته، یا شستن دست ها پس از بازگشت از فروشگاه پیروی کند تا دچار رنج بیماری نگردد.

آسیب پذیری نسبت به صدمه بیماری و ضرر

همچنین این طرحواره را می‌توان در بیمارانی که از وقایع مرگبار و غیرقابل کنترل همچون بلایای طبیعی یا بیماریهای جدی جان سالم به در برده اند، مشاهده کرد.

مثال موردی: آسیب پذیری نسبت به بیماری و ضرر

دیانا پزشک ۳۱ ساله ای است که در موضوع داشتن فرزند یا نداشتن آن دچار تردید شده است. او دوست دارد که ۲ بچه داشته باشد، اما هنگامی که فکر می کند چه حوادث و فجایع وحشتناکی می تواند برای یک کودک رخ دهد، از داشتن بچه به شدت احساس ترس می‌کند. دیانا فکر می‌کند که ممکن است او در بار نخست به سادگی باردار شود و اگر باردار شود، دوران دشواری را در پیش خواهد داشت. ممکن است کودکش در اثر یک بیماری وحشتناک دچار درد و رنج شود و ممکن است بر اثر یک تصادف، ضربه هولناک بخورد و یا بمیرد و امثال آن.

آسیب پذیری نسبت به صدمه بیماری و ضرر

از سوی دیگر دیانا از هیچ نوع بیماری ارثی رنج نمی‌برد و هیچ عامل خطرناکی بارداری او را تهدید نمی‌کند، بنابراین هیچ دلیل واقعی برای اینکه او تا این اندازه نگران باشد، وجود ندارد. درمانگر ازیانا درخواست می‌کند که هر نوع واقعه ای را در دوران کودکی خود که می تواند با احساس فراگیر ناامنی و نگرانی مداومش ارتباط داشته باشد به یاد بیاورد. در همین لحظه دیانا به طور خود انگیخته آغاز به صحبت درباره مادربزرگ مادری اش به نام هلنا می‌کند. او همواره از اینکه دیانا کوچولو کاری را سر خود انجام می‌داد به شدت ناراحت می‌شد.

و در زمانی که دیانا ۱۷ سال داشت، اگر در بیرون خانه بود، تا زمانی که به خانه نمی آمد مادربزرگش خوابش نمی برد. هنگامی که دیانا در ۱۲ سالگی به اردوی تابستانی رفت، مادربزرگش تقریباً به حال مرگ افتاد. مادر دیانا همواره نزد مادر بزرگ به سر می‌برد و نگرانی‌های او را با دیانا در میان می گذاشت.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره