روانکاوی

اثرات بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی داروهای اپیوئیدی

اثرات بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی داروهای اپیوئیدی

چنانچه قبلاً ذکر شد مواد افیونی از گیاه خشخاش و شیره آن به دست می‌آید و آثار تخدیری و لذت بخش در شخص مصرف کننده ایجاد می‌کند. سازوکار اثر این ماده از طریق افزایش ترشح انتقال دهنده های عصبی که خود بر گیرنده های میو، کاپا و سیگما تاثیر می‌گذارند، رخ می‌دهد. مورفین و سایر اپیوئید های وابسته، به غالبا اثرات خود را بر CNS و روده از طریق گیرنده‌های مو اعمال می‌کنند.

اثرات بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی داروهای اپیوئیدی

اما در صورت مصرف بیش از حد، بر سایر گیرنده ها نیز تاثیر می گذارند.

تاثیرات اپیوئید ها بر سیستم اعصاب مرکزی به صورت خاصیت

  • ضددرد
  • خواب آوری
  • سرخوشی
  • خاصیت آرام‌بخشی
  • دپرسیون تنفسی
  • سرکوب رفلکس سرفه
  • تنگی مردمک ها
  • سفتی عضلات تنه
  • تهوع و استفراغ
  • تشنج زایی و اثر بر هیپوتالاموس ظاهر می شود.

علاوه بر علائم ذکر شده به عنوان تاثیرات مواد افیونی، یک اثر ویژه در ارتباط با مصرف هروئین لحاظ شده و آن مربوط به اثر سریع و فوری ناشی از تزریق هروئین است. اثر سریع و فوری و تراکم و هروئین به شکل احساس گرمی در زیر پوست و از خود بی خود شدن می باشد که ممکن است این حالات تا یک دقیقه ادامه یابد.

اثرات بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی داروهای اپیوئیدی

فرد مصرف کننده

فرد مصرف کننده، اعتماد به نفس بالایی دارد و پس از چند ساعت احساس درماندگی، ناتوانی و ناامیدی خواهد کرد. مصرف بیش از حد اپیوئیدها، بر روی دستگاه‌هایی چون قلبی – عروقی و گوارش، مجاری صفراوی، ادراری، غدد و دیگر دستگاه‌ها تأثیر می‌گذارد. و به علاوه، overdose یا مصرف بیش از حد این گونه مواد می‌تواند منجر به بروز اختلالات مغزی و به تبع آن بروز اختلالاتی در هوشیاری فرد، تضعیف سیستم دفاعی و در نهایت مرگ ناشی از عفونت های مختلف می‌شود.

مصرف این مواد بر روی سیستم تفکر و مغز افراد اثر منفی می‌گذارد و شخص قادر به تصمیم‌گیری درست و منطقی نیست. در نتیجه، شخص نسبت به رفتاری که در آن موقعیت از خود بروز می دهد، هیچ تشخیص درستی ندارد و همین مسئله می‌تواند پیامدهای ناگواری همچون انتقال بیماری‌های عفونی از طریق تماس جنسی را به دنبال داشته باشد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره