روانشناسی کودک و نوجوان

اثر خشونت های تلویزیونی بر رفتار کودکان

اثر خشونت های تلویزیونی بر رفتار کودکان

اثر خشونت های تلویزیونی بر رفتار کودکان ممکن است فوراً در رفتار یا گفتار کودك نمودار شود و یا سالها بعد خود را نشان دهد. البته خشونت تلویزیونی تنها علت پرخاشگری یا رفتار خشونت آمیز نیست ولی از عوامل مهم تلقی می شود. والدین می توانند با استفاده از راههای پیشنهاد شده ی زیر کودکان خود را از خشونت مفرط تلویزیونی محافظت کنند .

اثر خشونت های تلویزیونی بر رفتار کودکان

۱- به برنامه هایی که کودکان می بینند توجه کنید و بعضی از آنها را همراه کودك خود ببینید. چنانچه کودك خود را به هنگام تماشای برنامه های خاص تلویزیونی همراهی کنید ، می توانید سؤالهای او را بهتر برایش توضیح دهید و جلوی کج فهمی او را بگیرید .

۲- زمان تماشای برنامه های تلویزیونی را محدود کنید. توجه داشته باشید که تلویزیون را نباید دراتاق خواب بچه ها قرار دهید. با این عمل خود باعث می شوید که کودك با اثرات ذمنفی برنامه های خشونت آمیز تلویزیونی، به خواب نرود؛ همچنین نظم ساعت خواب و بیداری او مختل نمی شود.

۳- به کودکان خود تذکر بدهید که اگر چه هنرپیشه حقیقتاً مجروح نشده یا به قتل نرسیده است، لکن این گونه خشونت ها در دنیای واقعی یا بسیار دردناك است یا منجر به مرگ می شود .

۴- هنگامی که برنامه هاي خشونت آمیز پخش می شود، یا کانال را عوض کنید یا تلویزیون را خاموش کنید. توضیح دهید که مشکل آن برنامه چیست و به گونه ای با منطق درخور فهم کودك ، آسیب و ضرر موجود در آن برنامه را توضیح دهید تا میل کودك یا اصرار او برای تماشای این گونه برنامه ها کاهش یابد .

۵- در حضور بچه ها صحنه های خشونت آمیز را تأیید نکنید و بگویید که بدترین شیوه برای حل یک مشکل، روش خشونت آمیز است .

۶- تأثیر همسن و سالان و دوستان و همکلاسی ها باید به حداقل برسد. به این منظور با والدین بچه های دیگر تماس بگیرید و در مورد نوع برنامه های

اثر خشونت های تلویزیونی بر رفتار کودکان

تلویزیون و مدت زمان

مناسب برای تماشاي تلویزیون توافق کنید.

والدین با استفاده از این روشها می توانند اثر مخرب تلویزیون را در دیگر حیطه های زندگی از قبیل شکل گیریها و قالب پذیری های جنسیتی یا نژادی پیشگیری کنند. مدت تماشای تلویزیون توسط کودکان، جدا ازمحتوای آن باید کم شود چون کودکان را از پرداختن به فعالیت های مفید دیگر از قبیل مطالعه، بازی با دوستان و رشد و پرورش علائق خود باز می دارد. اگر والدین در امر محدود کردن کودکان خود مشکل دارند یا نگرانی هایی در باب چگونگی رفتار خود در مقابل واکنش های کودك نسبت به برنامه های تلویزیونی دارند، می بایست با یک روان شناس کودك و نوجوان مشاوره کنند و از رهنمودها و تجارب او برخوردار شوند.

بازيهای خشن

بازيهای خشن موجب پرخاشگری کودکان می شود تحقیقات انجام شده بر روی کودکان و نوجوانان حاکی از آن است که بازيهای ویدیویی خشن، پرخاشگری در کودکان را افزایش می دهد. تحقیقات انجام شده حاکی از آن است انجام بازيهای کامپیوتری و ویدویی خشونت آمیز، پرخاشگری در کودکان و نوجوانان را افزایش میدهد. این تحقیقات به مدت ۲۰ سال بر روي کودکان و نوجوانان انجام شده است.

اثر خشونت های تلویزیونی بر رفتار کودکان

آزمایشاتی که بعد از انجام بازي هاي خشونت آمیز بر روی کودکان انجام شده است نشان میدهد که این افراد بعد از بازی حرکات پرخاشگری از خود نشان میدهند. معلمان ۶۰۰ دانشاموز ۱۳ تا ۱۵ سال می گویند: دانش آموزانی که وقت بیشتری را برای بازيهای خشونت آمیز صرف میکنند بیشتر از دانش آموزان دیگر حالتهای خصمانه در بحثها به خود می گیرند.این نتایج در گردهمایی سالانه انجمن روانشناسی آمریکا مطرح شده است و در این نشست کارشناسان خواستار کاهش برنامه ها و بازيهای خشونت آمیز برای کودکان و نوجوانان شده اند. همچنین از والدین خواسته اند که برای مراقبت از سلامت کودکان خود باید بر بازيهای کودکان نظارت بیشتری داشته باشند. بازيهای کامپیوتری و ویدیویی تاثیرات بسیار زیادی بر روی کودکان دارند زیرا در این بازيها کودك خود را قهرمان داستان میبیند و با انجام جنایت و خشونت به پیروزی می رسد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره