روانکاوی

اجتناب همیشه موثر واقع نمی‌شود

اجتناب همیشه موثر واقع نمی‌شود

در حقیقت، اجتناب اغلب به هیچ وجه خوب عمل نمی‌کند. در DBT، این فرض مطرح می‌شود که به دلیل نادیده گرفتن یا تلاش برای اجتناب از احساسها، درد و رنج هیجانی زیادی به وجود می‌آید. تمایل برای فرار از هیجان ها بر اساس این احتمال است که آنها یا از طریق نیروی درهم کوبنده شان یا از راه تبدیل به محرکی درباره بی کفایتی، شما را ویران خواهند ساخت. اگر احساسی قبل یا بعد از رویدادی آسیب زا به وجود آمده باشد، پس به آن رویداد مرتبط می شود. طبیعی است فرض کنید با اجتناب از آن احساس، از رویداد ناخواسته هم می توانید دوری کنید. البته اجتناب از رویدادها، آسانتر از اجتناب از احساس هاست.

اجتناب همیشه موثر واقع نمی‌شود

برای مثال اگر مریم باعث می‌شود تا احساس اضطراب کنید، پس از دوری از مریم از اضطرابتان خواهد کاست. اما اگر او بهترین دوستان است و نمی خواهید از او دور شوید، چطور؟ با وجود اینکه مریم شما را مضطرب می‌سازد، او را دوست دارید و می خواهید با او باشید. اما نمی‌توانید هر دو را داشته باشید، یعنی با مریم بودن و از سوی دیگر رهایی احساس اضطراب. چون مریم بهترین دوست شماست، فکر با او نبودن نیز باعث اضطراب می‌شود زیرا دلتان برایش تنگ خواهد شد. شما با دیالکتیکی روبرو هستید: با مریم بودن باعث اضطراب می‌شود و فکر دور بودن از از او نیز مضطربتان می کند. در حالی که اجتناب از برنامه خود را طوری که مقابل چشمانش قرار نگیرید و اجتناب از مریم آسان است ولی اجتناب از احساس اضطرابی که به خاطر دلتنگی او در شما ایجاد می شود، دشوار است، زیرا او به شما احساس خوبی می دهد.

اجتناب از احساس هایتان را دور بریزید

اگر ترس و افسردگی را به عنوان دو بخش اطلاعاتی مهم قبول می کنید، درست مثل دو قطعه یک پازل، و به جای اجتناب از آن اطلاعات، از آنها استفاده می کنید، پس احتمال موفقیتتان بالا می‌رود. بنابراین، یکی از اهداف اصلی DBT این است که در پذیرش احساس هایتان به شما کمک کند، هرچند که این کار دردناک باشد.DBT، می‌خواهد از اجتناب از احساس هایتان دست بردارید و از آنها در حل مشکلات استفاده کنید و زندگی تان را به حالت اول برگردانید. برای رسیدن به این هدف، مجبورید به عقب برگردید و به سوالات ذیل پاسخ دهید:
الف) چگونه از احساس‌هایتان اجتناب می کنید؟
ب) از چه احساس هایی اجتناب می کنید؟
پ) به خاطر اجتناب از این احساسها، به چه نتیجه‌ای می‌رسید؟
ت) چگونه می توانید متفاوت عمل کنید؟

اجتناب همیشه موثر واقع نمی‌شود

شناسایی بی اعتبار سازی

وقتی در گذشته، افراد مهمی به شما گفته اند که احساس هایتان غلط است، این بی اعتبار سازی قدیمی میتواند بعد از متوقف شدن پیام های بی اعتباری ساز، سالها باقی باشد. این امر به خاطر تاثیر پذیری شما در دوران جوانی است. هنگامی که در دوره کودکی و نوجوانی بودیم، احساس اضطراب و افسردگی شدید تر بود چون در برابر این احساسها استراتژی‌هایی کنار آمدن روانی و دفاع‌های منطقی کمتری داشتیم. حال به دوران کودکی که هیجان های قوی در شما رشد می کنند و به وسیله بزرگسالان پیرامونتان بی‌اعتبار شدند، فکر کنید. در جدول، موقعیت هایی را که باعث اضطراب و افسردگی شده اند، بنویسد. چه وضعیتی باعث اضطراب و افسردگی شد؟ در دومین ستون، احساس حاصل از آن موقعیت را بنویسید. در سومین ستون، بنویسید که آن وضعیت چگونه بی اعتبار شده است.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره