روانکاوی

احساس مسئولیت

احساس مسئولیت

بسیاری از بیماران مبتلا به اختلالات وسواسی، با یک نوع حس مسئولیت افراطی دست به گریبانند. آنها فکر می‌کنند مسئول اصلی مراقبت از دیگران و جلوگیری از آسیب دیدن آن ها می باشند.

آنها به خیال خود موظفند تمامی مراقبت های ایمنی و پیشگیری از آسیب را انجام دهند. از قبیل وارسی های وسواسی برای جلوگیری از آسیب هایی که ممکن است به دیگران برسد، معمولاً لازم است که دامنه و عمق احساس مسئولیت شخصی مورد بررسی قرار گیرد و در صورت امکان برای تعدیل آن اقدام شود.

احساس مسئولیت

احساس مسئولیت افراطی

از آنجا که احساس مسئولیت افراطی فشار غیر قابل تحملی به شخص وارد می‌کند و میل وسواسی شدیدی به وارسی و اجتناب در شخص به وجود می‌آورد، تهدید هر مسئولیت اضافی و یا افزایش مسئولیت می‌تواند به ایجاد اضطراب و نگرانی شدید، کمک کند. بنابراین، افراد مبتلا، معمولاً دست به هر کاری می‌زنند تا از هر گونه افزایش مسئولیت‌های فعلی خود، اجتناب کنند. برای مثال رد کردن هرگونه ارتقاء شغلی با مسئولیت بیشتر، به تاخیر انداختن یا امتناع از ازدواج و … این حس مسئولیت تبدیل به وسواس فکری شده و هنگامی که همجوشی فکر ۔ عمل می دهد، تبدیل به مشکل خاصی می شود. احساس مسئولیت می تواند آنقدر شدید باشد که به حد گیج کننده ای برسد.

احساس مسئولیت

یکی از بیماران ساعات متوالی در بالکن منزل خود می نشست و با هشیاری و دقت تمام، منزل همسایه را زیر نظر می‌گرفت تا مطمئن شود همگی اهالی منزل سالم و سلامت هستند. بیمار دیگری خود را وادار می کرد که از تمامی موجودات زنده از جمله حشرات محافظت کند. وی تا جایی پیش روی کرد که از مردم، حتی افراد غریبه درخواست می کرد مراقب باشند روی کرم های خاکی در پارک قدم نگذارند.

درمانگر می بایست مفهوم احساس مسئولیت افراطی، احساس مسئولیت شخصی بیش از حد را برای بیمار توصیف کند و در مورد مرزهای قابل پذیرش و واقع گرایانه تر با بیمار گفتگو کند. از بیمار بخواهید تا فهرستی از تک‌تک مسئولیت‌های اصلی خود و مثال‌هایی از این که چگونه فراتر از آنها پیش رفته است، تهیه کند.

 

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره