روانکاوی

احساس ناامیدی

احساس ناامیدی

در فرآیند دستیابی به پذیرش، افراد در می یابند که دچار بیماری مزمن روانی هستند که احتمالا به درمانی دائمی و تمام عمر نیاز خواهد داشت.

هنگامی که این آگاهی به اوج شفافیت خود می رسد ممکن است احساسی از سرخوردگی، یاس و ناامیدی نسبت به آینده به وجود آید. بیماران صحبت هایی از این قبیل می‌کنند: هیچ کاری در این مورد نمیتونم انجام بدم؛ سرنوشتم شوم رقم خورده؛ هرگز ازش خلاصی نخواهم داشت؛ و یا هرگز مثل اولم نمی شوم. اگر چه، چنین افکاری در کوتاه مدت همواره بر روی پیوستگی درمانی تاثیرگذار نخواهد بود، اما در همراهی با سایر موانع مثل عوارض جانبی ناخوشایند، مخارج ناشی از درمان، و یا خستگی حاصل از سال‌ها مبارزه با بیماری، گاهی اوقات افراد از شدت تلاش خود برای کنترل علائم می‌کاهند و یا به کلی از آن دست می شویند.

احساس ناامیدی

آنان دلسرد شده و می‌اندیشند،

  • چرا زحمت بکشم؟
  • به هر حال هیچی فایده‌ نخواهد کرد
  • از سعی کردن خسته شده ام
  • و یا دیگر نمی تونم باهاش بجنگم

گاهی اوقات درمانگران بایستی مثل مربیان عمل کنند و هنگامی که بیماران قدرت پشتکار خود را از دست می‌دهند، مشوق و حامی آنان باشند. رعایت احتیاط الزامی است و بایستی از ابراز جملاتی اجتناب شود که به دور از صداقت بوده و فاقد حس قدرت شناسی نسبت به میزان تلاش لازمه برای تداوم درمان در طی سالیان متمادی است. ابراز همدلی نسبت به وضع اسفناک بیماران به آنان اجازه می دهد تا دریابند درمانگر مشکلی را که هر روز بایستی تحمل کنند، درک می کند. حرف های پر شور و حال و استفاده از شعارهایی مثل استوار باش.

جان نزن احتمالاً نتیجه عکس می‌دهند. هنگامی که بیماران نارضایتی خود از تقدیرشان در زندگی را به زبان می‌آورند، درمانگران نبایستی سریعاً مداخله نمایند مگر اینکه خطر خودکشی وجود داشته باشد. چنانچه بیماران ناراحتی خود را در میان بگذارند و تمایل خویش برای توقف تلاش را ابراز نمایند، در صورت ارائه فرصتی برای تخلیه احساسات، آنان اغلب خود از این حالت روح خارج می‌شوند. این کار اغلب به ارائه زمان کافی برای کاوش دلسردی که به حق متعلق به آنان است و نیز کاربرد مهارت های پایه انعکاس، فراگردانی جمله، همدلی، و معتبر سازی قبل از اقدام برای حل مسئله کمک می کند.

احساس ناامیدی

پس از گفتگوی مکفی بایستی پرسید خوب الان ما چه کاری انجام دادیم؟. سپس، برای جستجوی انتخاب های موجود از پرسش‌های سقراطی با احتیاط استفاده کنید. به بیمار کمک کنید تا فواید و مضرات هر انتخاب را ارزیابی کرده و راهکاری کوتاه‌مدت را با امید به ارزیابی مجدد آن در جلسه بعدی و در صورت لزوم، اصلاح طرح برگزیند.

ورت لزوم، اصلاح طرح برگزیند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره