روانکاوی

اختلالات انطباقی

اختلالات انطباقی

  • اختلالات انطباقی دسته ای از علایم جبرانی یا رفتاری قابل ملاحظه‌ از نظر بالینی است که در پاسخ به یک عامل استرس زای روانی اجتماعی قابل تشخیص ظاهر می شود.
  •  علایم ضمن ۳ ماه پس از شروع استرس ایجاد شده و پس از ۶ ماه از بین میرود. واکنش فرد با ماهیت عامل استرس‌زامتناسب نیست یعنی ناراحتی فراتر از حد معمول و مورد انتظار است و موجب تخریب قابل ملاحظه‌ در عملکرد اجتماعی، شغلی و تحصیلی می گردد.
  •  در اختلال انطباقی، ناراحتی فرد با مشکل انطباق ندارد.
  • از جمله عوامل استرس زای ایجاد کننده این اختلال مسائل زناشویی، طلاق، انتقال به محیط تازه، مسائل مالی، سوء مصرف مواد، طلاق والدین یا طرد شدن از سوی دیگران است.
  •  شیوع این اختلال ۵ درصد است. نسبت زن به مرد ۲ به ۱ است و در نوجوانان بیش از سایر گروه‌های سنی دیده می‌شود.
  •  علل روانکاوی فقدان مادر حمایت کننده یا بقول وینی کات مادر به اندازه کافی خوب را مطرح کرده‌اند که معمولاً در افراد مبتلا به اختلال انطباقی مادری که به اندازه کافی حمایت کننده بوده وجود نداشته و عامل استرس‌زا معنای ناخودآگاهی را برای فرد ایجاد می‌کند.
  •  در علل شناختی این اختلال را به ماهیت عامل استرس‌زا مربوط می‌دانند و واکنش های نامناسبی که فرد در برخورد به عامل استرس زا نشان می‌دهد.
 تظاهرات بالینی این اختلال متنوع و به شکل زیر می باشد.

۱- اختلال انطباقی همراه با خلق افسرده : زمانی که علایم اختلال شامل خلق افسرده، گریه و زاری و ناامیدی است.
۲- اختلال انطباقی همراه با اضطراب : شامل تپش قلب، تحریک‌پذیری، اضطراب و تهییج.
۳- اختلال انطباقی همراه با خلق مضطرب و افسرده به صورت توام : شامل علائم اضطرابی و افسردگی توام.
۴- اختلال انطباقی همراه با آشفتگی سلوم : شامل زیر پا گذاشتن حقوق دیگران، نادیده گرفتن اصول و معیارهای اجتماعی متناسب با سن و…..
۵- احتمال انطباقی یا آشفتگی توأم با رفتارها و هیجانات که ترکیبی آشفتگی رفتاری و هیجانی ازگست.

• تفاوت اختلال استرس پس از سانحه با اختلال انطباق در این است که در اولی انتظار ابتلا هر انسان معمولی وجود دارد ولی در اختلال انطباق این طور نیست.
• درمان شامل استفاده از داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی و درمانهای روانی شامل مداخله در بحران، درمان های شناختی برای تطابق بهتر با عوامل استرس زا است. از روان درمانی های بینش گرا که به ماهیت عامل استرس زا می‌پردازند نیز می‌توان بهره برد

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره                 ۲۲۶۳۳۰۳۳ – ۰۲۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۲۲۶۳۴۵۵۸-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره