روانکاوی

اختلالات خواب زدگی مفرط

اختلالات خواب زدگی مفرط

خواب زدگی مفرط به صورت زیر تعریف می شود، عدم توانایی شخص در بیدار ماندن در طول روز که پیامد آن به خواب رفتن یا چرت‌های ناخواسته در موقعیت‌های یکنواخت است. این اختلال می‌تواند ناشی از تاثیرات شیوه ی زندگی، محیطی و شبانه‌روزی، اختلالات طبی، داروها یا مواد ایجاد شود. تداوم آنها صرفاً به مدت چند روز مانند زمان پس از محرومیت از خواب بهنجار بوده، اما تداوم آن به مدت چندین هفته به عنوان بیماری محسوب می شود.

اختلالات خواب زدگی مفرط

خواب آلودگی مفرط روزانه اصطلاحی است که در حالتهای پاتولوژیک مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان خوابیدن در موقعیت های نامناسب، بدون کنترل ارادی شخص تعریف می شود. ما بین ۴ تا ۹ درصد از افراد جامعه مبتلا به EDS هستند. پیامدهای آن بر روی کیفیت زندگی، عملکرد و تمرکز فرد بستگی به شدت EDS دارد. به علت بالا بودن هزینه های اجتماعی و اقتصادی ناشی از آن، تلاش هایی جهت تشخیص و درمان زودهنگام آن به عمل آمده است. علت زمینه ای EDS با ارزیابی عوامل متعدد موثر بر روی سیستم خواب/ بیداری تعیین می‌شود که ممکن است عوامل محیطی، شیوه زندگی، عوامل ژنتیکی، التهاب، ضربه یا تومور باشند. آشفتگی‌های خواب با EDS به عنوان نشانه ی اولیه در ICSD 2، تحت عنوان پرخوابی ها با منشاء مرکزی طبقه بندی شده است. ممکن است در سایر اختلالات خواب نیز یک مشخصه ی برجسته باشد. اما در اختلالاتی مانند اختلالات تنفسی در خواب یا اختلالات حرکتی مرتبط با خواب که با توجه به مشخصه های عمده خود طبقه بندی، می شوند، مشخصه ی اولیه به شمار نمی آید. از زمان کشف خواب REM، پیشرفت عظیم علمی در درک اختلالات خواب/ بیداری به وقع پیوسته و گزینه های درمانی مدرن ایجاد شده شناخت سندرم های بالینی خاص را موجب شده و مقایسه ی روشن بین تحقیقات مختلف را فراهم ساخته است.

اختلالات خواب زدگی مفرط

• خواب ناکافی
• نارکولپسی
• پرخوابی با علت های ناشناخته
• پرخوابی راجعه
• پرخوابی مرتبط با اختلالات عصبی، اختلالات روانپزشکی، اختلالات داخلی

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره