روان درمانی فردی

افسرده‌خویی یا دیستایمی

نوعی اختلال خلقی مزمن است و در ردهٔ افسردگی قرار می‌گیرد. این نوع افسردگی مزمن، شدت کم‌تری نسبت به اختلال افسردگی اساسی دارد. در ادامه مطلب بخوانید.

اختلال افسرده‌خویی

افسرده‌خویی بیماری‌ای مزمن و طولانی‌مدت است و برخی از علائم آن با اختلال افسردگی اساسی مشترک‌اند. این علائم به جدیت افسردگی اساسی نیستند، اگرچه شدت‌شان دارای نوسان است.جهت تشخیص، بیمار بالغ باید دارای ۲۲ یا تعداد بیش‌تری از علائم زیر در مدت حداقل دو سال بوده باشد:

احساس ناامیدی،کم‌خوابی یا پرخوابی،ضعف تمرکز و دشواری تصمیم‌گیری،اشتهای کم یا پرخوری،انرژی کم یا خستگی مفرط،اعتماد به نفس پایین،میل جنسی کم،زودرنجی

معیارهای تشخیص افسرده‌خویی

بیماران افسرده‌خو اغلب پیش از تشخیص، سال‌ها از آن رنج برده‌اند. معیارهای تشخیص دیستایمیا به شرح زیر اند:

در بیش‌تر طول اغلب روزهای حداقل دو سال، بیمار بالغ دارای خلق افسرده است یا برای اطرافیان افسرده به نظر می‌رسد. (این دوره برای کودکان و نوجوانان یک سال است.)بیمار در زمان افسردگی دارای حداقل دو مورد از حالات زیر است:کاهش یا افزایش اشتهابی‌خوابی یا پرخوابیخستگی مفرط یا انرژی کمکاهش اعتماد به نفسضعف تمرکز و دشواری تصمیم‌گیریاحساس ناامیدی و بدبینیدر طول این دو سال علائم فوق هرگز بیش از دوماه متوالی بیمار را ترک نمی‌کنند.در طول دو سال ابتدایی این سندرم، بیمار دچار اختلال افسردگی اساسی نشده باشد.بیمار هرگز اپیزودهای شیدایی، نیمه‌شیدایی یا مختلط نداشته‌است.بیمار هرگز دچار اختلال ادواری خویی (سایکلوتایمیا) نبوده است.افسردگی بیمار تنها بخشی از یک روان‌پریشی مزمن نیست. (مثلروان‌گسیختگی)علائم اغلب اثر مستقیم بیماری‌های جسمی یا مواد (شامل داروها و سوء مصرف مواد) نیستند.علائم ممکن است باعث مشکلات یا ناراحتی‌های قابل توجهی در حوزه‌های اجتماعی، کاری، تحصیلی یا سایر حوزه‌های عمده ی زندگی فرد شوند.

درمان افسرده‌خویی

از نظر تاریخی، بیماران مبتلا به اختلال افسرده خویی درمانی دریافت نکرده یا نامزد رواندرمانی بلند مدت بینش گرا می شدند. داده های امروزی فقط موید عینی شناخت درمانی، رفتار درمانی و دراو درمانی هستند. ترکیب دارو درمانی با شناخت درمانی و رفتار دمانی ممکن است موثر ترین روش درمان برای این اختلال باشد.

شناخت درمانی:

شناخت درمانی روشی است که در آن راه های تازه ایی برای تفکر و رفتار به بیمار آموخته می شود، تا جانشین روش های منفی اشتباهی او در رابطه با دنیا، آینده و خود او گردد. این روش کوتاه مدت بوده و معطوف به حل مسائل جاری در زندگی روزمره می باشد.

رفتار درمانی:

رفتار درمانی افسردگی مبتنی بر این است که افسردگی از فقدان تقویت مثبت در نتیجه ی جدایی، مرگ، یا تغییر ناگهانی محیطی ناشی می شود. روش درمانی مختلف روی اهداف خاص برای افزایش فعالیت، تامین تجربه های دلپذیر برای بیمار، و آموزش احساس آرامش به او متمرکز هستند. تغییر دادن رفتار شخصی بیماران افسرده موثرترین راه تغییر افکار و احساسات افسردگی آن ها شمرده می شود. رفتار درمانی غالبا برای درمان ” درماندگی آموخته شده ” بعضی از این بیماران مورد استفاده قرار می گیرد، بیمارانی که به نظر می رسد با تمام مشکلات زندگی با احساس ناتوانی برخورد می کنند.

روان درمانی بینش گرا:

رواندرمانی فردی بینش گرا رایجترین روش درمان کج خلقی است و عده ای از متخصصین آن را روش انتخابی می دانند، معهذا رواندرمانی گاهی با درمان داروئی تواما بکار می رود . این روش رواندرمانی پیدایش و دوام علائم افسردگی و خصوصیات غیر انطباقی شخصیت را به تعارض های حل نشده دوران کودکی ربط می دهد، بینش نسبت به معادل های افسردگی یا ناکامی های کودکی به عنوان پیشروان افسردگی، با چنین درمانی حاصل می شود. روابط دودلانه ی موجود با والدین، دوستان، یا سایر افراد در زندگی بیمار مورد ارزیابی قرار می گیرد. یکی از اهداف مهم رواندرمانی بینش گرا روشن کردن این موضوع است که چگونه بیمار برای جبران احترام به نفس پائین خود و سوپرایگو سخت گیر سعی می کند نیاز مفرط خود را برای پذیرفته شدن بوسیله ی دنیای خارج اقناع نماید.

اختلال افسرده خوئی یک حالت مزمن افسردگی است که برای بعضی از مردم بصورت راه زندگی در می آید این افراد آگاهانه خود را دستخوش یک شئی درونی رنج آور احساس می کنند که بی رحمانه آنان را عذاب می دهد . عامل درونی، معمولا وجدان سخت گیر تصور می شود، که آنان را به خاطر ناتوانی در برآوردن انتظارات مورد انتقاد و تنبیه قرار داده و به احساس درماندگی و ناشادی آنان کمک می کند. این الگو ممکن است یا تمایلات خودشکنانه همراه باشد. خود افراد احساس می کنند شایستگی موفقیت را ندارند. همچنین ممکن است احساس درماندگی و یاس دیرپایی در مورد اینکه باید نیازهایشان توسط افراد مهم زندگی آن ها برآورده شود داشته باشند.

درمان بین فردی:

در رواندرمانی بین فردی افسردگی تجربیات بین فردی جاری بیمار و طرق مقابله با استرس یا هدف کاستن از علائم افسردگی و بهبود بخشیدن احترام به نفس بیمار مورد ارزیابی قرار می گیرد .

روان درمانی خانواده و گروه درمانی

رواندرمانی خانواده ممکن است به بیمار و خانواده او در مدارار با علائم اختلال، بخصوص در مواردی که به نظر می رسد یک سندرم ساب افکتیو دارای اساس بیولوژیک است. کمک نماید. گروه درمانی ممکن است به بیماران کناره گیر کمک کند تا در موقعیت های اجتماعی به مسائل بین فردی خود تسلط یابند.

برنامه های ذهن آگاهانه

ذهن آگاهی با تاکید بر این مسئله که تمام اضطراب و خلق افراد تحت تاثیر آگاه نبودن آن ها از اکنون و عدم پذیرش احساست فرد است تاکید می کند تا فرد برای بهبود خلق خود در بلند مدت و پیشگیری از عود این بیماری باید احساسات خود را بپذیرد و با آگاه بودن از اکنون و حال حاضر بهبود پیدا کنند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟! 

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره