روانکاوی

اختلال بدریختی بدن

اختلال بدریختی بدن

بیماران مبتلا احساس ذهنی مداومی درباره زشت بودن برخی از جنبه‌های ظاهر یا چهره خود دارند، علیرغم اینکه ظاهر آنها طبیعی یا تقریباً طبیعی است. اساس این اختلال، باور یا ترس قوی بیمار است از اینکه ظاهر جذابی ندارد و حتی نفرت انگیز و مشمئز کننده است، هر چند که بیماران مبتلا به این اختلال نوعا چهره و ظاهری کاملاً طبیعی دارند.

• بیمار معروف فروید فردی بوده که نگرانی درباره بینی خود داشته است.
• شایع ترین سن شروع بین ۱۵ تا ۳۰ سالگی است و زنان تا حدودی بیش از مردان گرفتار می‌شوند. همچنین بیشتر بیماران مبتلا مجرد هستند. بیش از ۹۰ درصد بیماران دچار اختلال بدریختی بدن دوره‌ای از افسردگی عمده را در طول زندگی‌شان تجربه کرده‌اند و حدود ۷۰ درصد اختلال اضطرابی داشته اند و حدود ۳۰ درصد به نوعی سایکوز مبتلا بوده اند.
• در الگوهای روان پویشی، اختلال بدریختی بدن، بازتابی از جا به جای تعارض جنسی یا هیجانی با بخش نامربوطی از بدن تلقی می‌شود. چنین ارتباطی از طریق مکانیسم‌های دفاعی واپس زنی، تحریف، نمادسازی و فرافکنی صورت می گیرد.
• شایع‌ترین نگرانی‌ها به عیب های صورت به خصوص معایب اجزا خاص بدن مثل بینی مربوط می شود. بیماران در سیر اختلال خود به طور متوسط در مورد ۴ ناحیه بدن نگرانی‌هایی دارند. قسمت‌های دیگر بدن که مایه نگرانی هستند عبارتند از موها، پستان و اعضای تناسلی، افراد ممکن است از آینه اجتناب کنند یا بیش از حد در آینه نگاه کنند و یا کوشش کنند که عیب فرضی خود را پنهان کنند. بیماران ممکن است صفات اختلالات شخصیت وسواس فکری – علمی، اسکیزوئید و خودشیفته را دارا باشند.
• تحریف تصویر بدنی در اختلال بی‌اشتهایی روانی و هویت جنسی نیز دیده می‌شود که باید از اختلال بدریختی بدن، افتراق داده شوند.
• شروع اختلال بدریختی بدن معمولا تدریجی است که بیمار ممکن است احساس نگرانی مفرطی پیدا کند و تدریجا متوجه شود که این نگرانی عملکرد او را تحت تاثیر قرار داده است. میزان نگرانی در طول زمان ممکن است کاهش یا افزایش یابد. در صورت عدم درمان این اختلال معمولاً به صورت مزمن در می آید.
• درمان از طریق جراحی و یا سایر روش های طبی برای رفع نقص ادعا شده همیشه ناموفق است. داروهای سه حلقه ای و SSRI در کاهش نشانه ها می توانند موثر باشندـ

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

نیاز به مشاوره ازدواج  دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره قبل از ازدواج دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره