روان درمانی فردی

اختلال دوقطبی

شیوع اختلال دوقطبی

یافته ها در مورد اختلال دو قطبی نشان دهنده شیوع برابر با ۵ درصد در افراد جامعه است. به طور کلی مشاهده شده که بین ۲۵ تا ۴۰ درصد افراد مبتلا به اختلال دوقطبی اظهار کرده اند سن شروع اختلال در آنان مربوط به دوران کودکی است. مشاهده شده که شیوغ اختلال دوقطبی در کودکان و نوجوانان بین ۴ تا ۸.۳ درصد در نوسان است و این اختلال در نوجوانان بیشتر از کودکان مشاهده می شود.

شروع اختلال دوقطبی

شروع اختلال دوقطبی نوع I به طور معمول قبل از بلوغ نادر است، اما در دوره نوجوانی شایع‌تر است، به طوری که در مطالعه ای میانگین سن شروع اختلال دوقطبی برابر با ۱۶ سال گزارش شد. اغلب قبل از شیدایی دوره‌های افسردگی و اختلال های افسرده خویی – ادواری خویی وجود دارند. از این رو اعتقاد بر این است که سن شروع اختلال دوقطبی نوع I در نوجوانی است.

درمان اختلال دوقطبی

به دلیل آن که اختلال دو قطبی به شدت زندگی کودک و نوجوان را مختل می‌کند، احتمال اقدام به خودکشی را در آنان افزایش و عملکرد تحصیلی آنها را کاهش می دهد و زمینه را برای اینکه کودکان و نوجوانان با قانون و مراجع قانونی درگیری پیدا کنند، فراهم می‌سازد و افزایش می‌دهد و گاه حتی موجب می‌شود که در روابط بین فردی آنها نیز خلل ایجاد شود و آنها از این نظر کارکرد درستی نداشته باشند، از این رو درمان این اختلال اهمیت بسزایی دارد.

رایج ترین درمان برای اختلال دو قطبی

رایج ترین درمان برای اختلال استفاده از داروهایی مانند اسید والپوریک، لیتیوم و ریسپریدون است. رویکردهای مختلف عملکرد روان درمانگری از جمله رفتار درمانی و شناخت – رفتار درمانی نیز راهبردهای درمانی موثر برای کنترل رفتارهای مشکل‌آفرین کودک و نوجوان محسوب می‌شوند، اما نتایج تحقیقات نشان داده‌اند که این راهبردها به تنهایی قادر به کنترل دوره‌های افسردگی و شیدایی و اختلال های خلقی افراد مبتلا به این اختلال نیستند. از این رو اعتقاد بر این است که شناخت رفتار درمانی به صورت ترکیبی با دارو درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

دارو ها برای درمان اختلال دوقطبی

داروی موثری که امروزه برای درمان اختلال دوقطبی در کودکان و نوجوانان توصیه می‌شود، استفاده از اسیدهای پرچربه آلفا – اومگاست. از این دارو می توان همراه با فنون شناختی – رفتاری استفاده کرد. شایان ذکر است که در کل داده های محدودی در باره کارآمدی درمان‌های موجود برای اختلال دوقطبی در کودکان و نوجوانان دردسترس است، زیرا این اختلال به تازگی به عنوان اختلال شایع در دوران کودکی و نوجوانی پذیرفته شده است.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره