روانکاوی

ادراک ذهنی خواب در افراد سالمند

ادراک ذهنی خواب در افراد سالمند

ریتم شبانه روزی و تعادل هومئوستاتیک خواب و هشیاری از عوامل عمده ای هستند که نیاز فیزیولوژیک بخواب را کنترل می‌کنند. نشانه های مرتبط به  ادراک ذهنی خواب در افراد سالمند و خواب اغلب با افزایش سن گزارش می شوند.

ادراک ذهنی خواب در افراد سالمند

تقریباً ۵۰ درصد از افراد ۵۰ ساله و مسن تر از فقدان خواب کافی رنج می‌برند و ۴۶ درصد از این افراد کمتر از ۷ ساعت در شب می خوابند. ۸ درصد افراد سالمند خواب را هرگز استراحت بخش نمی یابند. کیفیت ذهنی خواب با افزایش سن کاهش یافته و به خواب رفتن در این زمان ها دشوار می گردد. اگر چه میزان کل زمان خواب در در اغلب سالمندان تقریباً مشابه آن در افراد جوان تر است، اما کاهش میزان خواب شبانه در بزرگسالان مسن‌تر سالم بدون شکایت از مشکلات خواب مشاهده می‌شود، از آنجا که این افراد در شب به دفعات بیدار شده و زمان بیشتری را در بستر به بیداری سپری می کنند. تغییرات در ریتم شبانه روزی در بسیاری از افراد مسن‌تر منجر به خوابیدن و بیداری زودهنگام می‌شود. فراوانی و مدت زمان چرت های روزانه می‌تواند باعث معکوس شدن چرخه ی خواب/ بیداری گردد.

ادراک ذهنی خواب در افراد سالمند

ابزارهای غربالگری

ابزارهای غربالگری مانند مقیاس خانم ریانس سه خواب آلودگی اپوُرث می‌تواند خواب‌آلودگی روزانه را سنجش کند. پزشک باید آگاه باشد که ابزارهای غربالگری ممکن است به درستی بازتاب حضور خواب آلودگی در افراد سالم نباشد، همچنین ممکن است پرسش های آزمون به طور صحیح فعالیت های روزانه ی شخص مسن تر را آشکار نسازد. یک سنجش عینی تر از خواب آلودگی روزانه، آزمون‌ متعدد دوره ی نهفتگی خواب است. این آزمون در آزمایشگاه خواب به مورد اجر گذاشته شده و گرایش شخص برای به خواب رفتن در مدت ۴ تا ۵ دوره ی ۲۰ دقیقه ای در طول روز اندازه گیری می شود.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره