زوج درمانیروانکاوی

ارتباط موثر

ارتباط موثر

ازدواج یک مکالمه ای طولانی است، پس با یک دوست ازدواج کنید.

ارتباط موثر در بسیاری از راهنماهای ازدواج تعریف شده است و توسط بسیاری از افراد به عنوان مهم ترین و ضرورت ترین مهارت برای دوام ازدواج مطرح گردیده است ، زوجهای که با یکدیگر ارتباط موثری دارند،

توانایی تایید دو جانبه

توانایی تایید دو جانبه در آنها وجود دارد و می‌توانند به صورت غیر دفاعی به نیازهای همسرشان گوش داده و پاسخ دهند: زمانی که سوء تفاهمی پیش می آید بر سر مسئله موجود متمرکز شده و در حالتی مسالمت‌آمیز، ارتباط برقرار می‌کنند. با این همه، تاکید بر روابط موثر، موجب این فرض از جانب درمانگران شده است که این گونه مهارت ها عمیقاً شناخته شده و عموماً به کار گرفته می‌شود. متاسفانه در میان زوج هایی که دچار مشکل می شوند این شناخت بسیار اندک است.

فقدان مهارت‌های اساسی ارتباطی

بسیاری از زوج هایی که در جستجوی درمان هستند، از فقدان مهارت‌های اساسی ارتباطی رنج می‌برند. به علاوه، این قبیل زوجها که مهارت‌های اساسی را یاد نگرفته اند، شیوه های ارتباطی ناکارآمدی را از خود به جای می گذارند. مصاحبه اولیه، فرصتی را برای ارزیابی مهارتهای ارتباطی فراهم می آورد. زوج ها در حین بیان مشکل خود در جلسه درمان، سبکهای مراوده ای خود را نیز به نمایش می‌گذارند: قطع کردن صحبت ها، ذهن خوانی ها، سرزنش کردن، دفاع کردن، تعمیم، تمرکز زدایی کردن و …. مداخله ساده‌ای که می‌تواند مفید باشد اینست که در هر لحظه فقط یک نفر حق صحبت دارد یا اینکه تذکر داده شود که نباید صحبت یکدیگر را قطع کنند. همچنین تشویق فرد ساکت به گوش کردن فعال و انعکاس آنچه که بیان شده، می تواند مفید باشد.

فراتر از هدف

فراتر از هدف ظاهری اینگونه مداخله ها که به هر زوج فرصتی برای صحبت داده شود و به او به طور فعالانه گوش داده شود، هدف ارتباط موثر اینست که زوج‌ها تشویق شوند تا نسبت به گذشته، به سطح عمیق‌تری از ارتباط دست یابند. زوج ها به برقراری ارتباط سطحی عادت کرده اند.

بکارگیری مهارت های ارتباطی

بکارگیری مهارت های ارتباطی جدید مستلزم خطرپذیری می باشد:

  • و سهیم شدن در ناامنی‌ها و آسیب پذیری ها،
  • گوش دادن به احساس و عاطفه موجود در درون کلمات و سهیم شدن عمیق در خوشی‌ها و سختی ها که بخشی از زندگی هستند.
  • مهم است که زوج ها را تشویق کنیم تا زمانی را به بررسی سطح احساسات یکدیگر اختصاص دهند و فقط به هماهنگی طرح ها و برنامه ها به منظور اداره کردن خانواده و وعده‌های غذایی و… نپردازند.
تعهد ساده و مهم با سطح عمیقی از مراقبت و نگرانی

این تعهد ساده و مهم با سطح عمیقی از مراقبت و نگرانی ارتباط دارد. این تمرین زوج ها را به اساسی ثابت مرتبط می‌کند؛ تقسیم احساسات خوب و مانع شدن از فراموشی احساسات منفی، تنها به این دلیل است که بعدا مورد بحث بیشتری قرار گیرد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره