روانکاوی

استفاده از روابط مثبت

استفاده از روابط مثبت

برقراری رابطه ی خوب بستگی به ارتباط موثر دارد و ارتباط خوب به آنچه در روانشناسی مثبت هوش احساسی و مهارت شنیدن فعال نامیده می‌شود، وابسته است. می‌بینید که هوش احساسی یکی از توانایی های ویژه‌ای است که عشق نامیده می‌شود.

استفاده از روابط مثبت

هوش احساسی

هوش احساسی EQ اصطلاحی است که معمولا برای شناسایی ویژگی و مهارت های فردی در رابطه با گسترش روابط موفق استفاده می شود. شاید باور داشته باشید رمز موفقیت در زندگی، کار یا روابط با دیگران، ضریب هوشی IQ است. اما نقشی که ضریب هوشی در این فرایند بازی می‌کند، به مراتب کمتر از هوش احساسی است. هوش احساسی شما بر مواردی تمرکز دارد که باعث برقراری و حفظ روابط عالی می‌شود و اگر ارتباط خوبی با اطرافیان خود داشته باشید، زندگی بسیار آسان و رضایت بخش می‌شود. ضریب هوشی بیشتر مربوط به اشکال سنتی منطق و درک اطلاعات است؛ شاید ضریب هوشی برای گذارندن امتحانات مفید باشد، اما کمکی به مدیریت روابط نمی‌کند. هوش احساسی در ارتباط با توانایی درک عواطف و احساسات دیگران است. نوع احساس مردم و چگونگی کنترل احساسات خود یا دیگران، بر روابط تاثیر می گذارد. احساسات شما نقش گسترده‌ای در ظرفیت تان برای بهره مند شدن از روابط مفید دارد.

موارد زیر ۵ قلمرو هوش احساسی هستند:

• شناخت احساسات: آگاهی نسبت به خود؛ توانایی شناخت یک احساس، هنگامی که پیش می‌آید.
• مدیریت احساسات: توانایی کنترل احساسات؛ برای مثال، شاید به خاطر چیزی که می خواستید و به دست نیاوردید غمگین باشید، اما بدخلقی نمی‌کنید!
• انگیزه دادن به خود: خویشتن داری. خویشتن داری به معنی به تاخیر انداختن خوشنودی و خاموش کردن واکنش‌های آنی است. برای مثال، همسر شما خودخواه است، زیرا فکر می کنید او قدر زمان و تلاشی را که برای انجام کارهای خانه صرف کرده اید، نمی‌داند.

می‌توانید با عجله یادداشتی روی میز آشپزخانه برای او بگذارید و بگویید که برای تعطیلات به همراه دوست خود به مسافرت می روید و خانه ای کثیف را ظرف های نشسته داخل ظرفشویی رها کنید و با خود فکر کنید، او درس خوبی خواهد گرفت. اما در عوض خویشتن داری می کنید و فکر می کنید بهتر است سر میز شام درباره ی احساس تان با او به بحثی منطقی بپردازید.

استفاده از روابط مثبت

تشخیص احساس دیگران

تشخیص احساس دیگران: احساس همدلی به آگاهی نسبت به احساسات خود وابسته است و هنگام ارتباط با دیگران، توانایی پایه محسوب می‌شود. ناشنوایی نسبت به صحبت‌ های دیگران می‌تواند از نظر احساسی برای تان گران تمام شود. اگر بتوانید به احساسات دیگران راه پیدا کنید، با نیاز آنها همسو می شوید که به شما کمک می‌کند بهترین روش رسیدن به مقصود خود را پیدا کنید.

مدیریت روابط

مدیریت روابط: توانایی مدیریت مثبت روابط، مهارتی است که باید روی آن سخت کار کنید. هرچه در این مهارت بهتر باشید، امکان داشتن عملکردی مطلوب در تمام حیطه های زندگی بیشتر است. برای مثال، همسر شما بسیار احساساتی است و متقابلاً شما هم بسیار احساساتی می شوید و این در نهایت مشاجره و قهر هر دوی شما و احساس بدرفتاری طرف مقابل ختم می شود. اما اگر بتوانید آرامش خود را حفظ کنید، از خود چه همدلی نشان دهید و موقعیت را آرام کنید، مطمئنا نتیجه ی بهتری خواهید گرفت.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره