روانشناسی کودک و نوجوان

استفاده از پیامد های طبیعی در تربیت کودک

استفاده از پیامد های طبیعی در تربیت کودک

موثرترین راه برای یادآوری، به خاطر آوردن پیامدهای فراموشکاری است. کودکان معمولاً بسیاری از چیزها را به خاطر نمی‌آورند، زیرا پدر و مادرشان به جای آنها این کار را انجام می‌دهند : ما نمی خواهیم که کودک راکت‌ تنیسش را گم کند، بنابراین به جای او آن را به خاطر می‌آوریم.

چون اگر آن را گم کند، مجبور خواهیم شد برای او راکت دیگری بخریم. چون نمی‌خواهیم مجبور شویم کفش های ورزشی را به مدرسه ببریم، به کودک یادآوری می کنیم که وقتی دارد به کلاس میرود، آنها را با خودش ببرد. ولی این کار، عادت کودک را تغییر نخواهد داد. اگر اجازه دهیم که آنها نتایج فراموشکاری را تجربه کنند، کار درست خواهد شد.

استفاده از پیامد های طبیعی در تربیت کودک

نقش حافظه کودک را بر عهده نگیرید. اگر کودک دستکش هایش را فراموش کرد، بگذارید همانطور بماند. ممکن است او نتواند آنروز در بازی شرکت کند. به مدرسه نروید و آن را برای کودک نبرید.

فراموش کردن را مشکل‌ساز کنید. اجازه دهید که در صورت امکان خودش شی فراموش شده را پیدا کند. او می‌تواند برای پیدا کردن اشیاء گمشده تلفن بزند و یا اینکه به جایی برود که در صورت لزوم با همراهی شما باشد ولی خودتان هیچ تلاش غیر لازمی را انجام ندهید.

از تصحیح بیش از حد استفاده کنید. هنگامی که کودکتان چیزی را فراموش یا گم می کند، او را وادار کنید و روش های به خاطر آوردن را چند بار در حضور شما تمرین کند. اگر کودک عادت کرده است نهارش را فراموش کند، می توانید درست قبل از رفتن او از خانه موضوع را به او یادآور شوید، ولی بعدا او را وادار کنید که سه بار بیرون آوردن غذا از یخچال و گذاشتن آن در کیف مدرسه اش را تمرین کند. اگر کتش را در مدرسه جا می گذارد او را وادار کنید که نقش جستجوی بدنی را بازی کند مثلاً وانمود میکند که در مدرسه یا خانه یک دوست در حال بازی در یک فیلم است.

استفاده از پیامد های طبیعی در تربیت کودک

بلافاصله اشیا گمشده تهیه را نکنید. کودک را وادارید که با انجام دادن کارهای بیشتردرمنزل، بهای آن را بپردازد. یا اینکه او را وادار کنید که از پس انداز و یا پول تو جیبی اش دست‌ کم قسمتی از بهای آن را بپردازد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره