روانکاوی

اسکیزوفرنی نوع پارانوئید

اسکیزوفرنی نوع پارانوئید

بیماران اسکیزوفرنیا نوع پارانوید بر خلاف هبفرنیکها و کاتاتونیکها اختلال رفتاری کمتری از خود نشان می دهند. بیمار اسکیزوفرنیک نوع پارانوید همراه با نوع خاص هیجانات فردی بسیار مظنون، جدی، گرفته، خشک و قالبی است. نگاههای او نافذ، خشمگین و مشکوک است و میل زیادی به مشاجره لفظی و عملی دارد. گاهی نیز این میل سبب حمله به دیگران می‌شود. البته این نوع بیمار، عناد و خشم خود را انکار می‌کند با استفاده از مکانیسم برونفکنی، دیگران را به خصومت و عناد نسبت به خودش متهم می کند. البته به تدریج که زوال شخصیت در او ظاهر می گردد، بیمار ساکت و نسبت به دنیا درونگرا و بی تفاوت می شود و حالت پرخاشگری او کاهش می‌یابد.

حالت قهقرایی

او همچنین ممکن است حالت قهقرایی پیدا کند و به جمع آوری اشیاء بی ارزش بپردازد؛ به رفتارهای قالبی، تکراری و خرافی دست بزند و به طور کلی رفتارهای کودکان از خود بروز دهد. بیمار اسکیزوفرنیک نوع پارانوید تفکر اختصاصی بیمارگونه، منطق خدشه دار توأم با هذیان اشاره به خود، هذیان تأثیر، هذیان گزند و آزار و تعقیب و هذیان خود بزرگ بینی دارد، این هذیانها از لحاظ ظاهری سازمان نیافته و از لحاظ منطقی، سست و متغیر و بی ثبات است و با توهمات شنوایی همراه می باشد.

توهمات و هذیان های بیمار

زندگی بیمار از طریق این توهمات و هذیانها اداره می شود و واقعیت نقش مهمی در این رابطه ندارد؛ لذا رفتار او غالباً حساب نشده و قضاوت او اغلب نادرست است. در اوایل شروع بیماری توهمات و هذیان های بیمار، نتیجه برونفکنی مستقیم انگیزهها و به خصوص اضطراب های درونی او است؛ لکن پس از گذشت زمان، فهم و درک معنای هذیانها و توهمات او دشوار می‌شود؛ زیرا به تدریج که هذیانها و توهمات دنیای روانی بیمار را فرا می‌گیرند، به همان نسبت هم از هم پاشیده تر و بی سازمان تر می شوند. سن شروع این بیماری، کمی پیش تر از انواع دیگر اسکیزوفرنیا است. هنگامی که بیماری به صورت حادی شروع می‌شود، معمولا عوامل فشار آور و استرسزای مشخص و روشنی در محیط بیمار وجود دارد و امکان بهبودی او نیز زیاد است. اما وقتی که این بیماری به تدریج و در افراد منزوی و بسیار حساس رخ می دهد و هیچ گونه فشار محیطی و واضحی نیز موجود نیست، امکان دائمی و مزمن شدن آن زیاد می شود.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره