روانکاوی

اصل انتخاب

اصل انتخاب / عدم انتخاب مبارزه یا قاعده بله رئیس / بله عزیزم

روابط کاری، مانند روابط عاشقانه مبتنی بر مصالحه و توافق است. مسائل بین ۔ فردی، هنگامی که مراجعان شغل خود را از دست می دهند یا در محیط کار دچار مشکلاتی می‌شوند، اغلب بیشتر از مهارت فنی اهمیت پیدا می‌کند زوج ۔ درمانگران اغلب مراجعانی دارند که همانگونه نشان داده می شود، درون یک دایره بزرگ، یک دایره کوچک نیز ترسیم می‌کنند. دایره کوچک نماد مسائل و مشکلاتی است که یکی از طرفین در مورد آن به توافق و مصالحه نمی رسد، مثل زنای با محارم.

اصل انتخاب

دایره بیرونی نماد مسائل بیشماری است که در یک رابطه متعهدانه، ناقض اساسی رابطه محسوب نمی شود مثل شیوه نشستن و برخاستن در دستشویی. بهبود کیفیت زندگی افراد و ترغیب می کند تا این اصل را در محیط های کاری نیز به کار گیرند و نسبت به تاثیرات همکاران و مدیران خود آزاداندیش باشند تا جایی که دایره درونی آنها کوچک شود، یعنی در زمینه عدم انعطاف پذیری یا عدم سازش، مسئئله ای نداشته باشند. بهترین کار، یادگیری گفتن بله رئیس یا بله دوست من به یک همکار است، به عبارت دیگر پذیرش تمامی درخواست‌ها و اولویت‌های منطقی همکاران و روسا است، چراکه چنین ابزار نظری قدرت آنها را محترم می شمارد و باعث می‌شود که آنها احساس آزادی و خرسندی کنند و احتمال افزایش پذیرش متقابل مسائل کاری را که ناقص است،ازجانب آنها، بیشار می سازد.

هنگام بحث درباره مسایل کاری با همکاران، همراه داشتن این تصویر و یا ترسیم تصویری جدید مفید است و به همه همکاران و مدیران یادآوری می شود که بسیاری از مباحث به قدری پیش پا افتاده اند که ارزش مبارزه و جنگیدن را ندارند. در چهارچوب مفاهیم مکتب طرفداران تائو نیز این اصل بدین معنی است که افراد مبارزه های خود را به دقت انتخاب کنند و انرژی و آرامش ذهنی خود را حفظ کنند، و تنها مواردی را برای مبارزه انتخاب کنند که اهمیت زیادی دارند و زمانی این کار صورت بگیرد قدرت و انرژی برای دنبال کردن چنین مبارزاتی را کاملاً دارا هستند. مکتب تائو به مردم توصیه می کند که کنار بایستید و بگذارید که دیگران در مبازرات خود با دشمنان شان به شکل تمام عیار عمل کنند و آنها را به خودشان نیاورید. این اصل از افراد می خواهد تا بهار و غرایم درازمدت مبارزه را هنگامی که جنگیدن تداوم پیدا می کند، در نظر داشته باشند و اثرات مخرب مقابله به مثل را در این مبارزه فراموش نکنند. برای مثال در بسیاری از محیطهای کاری بهتر است که به جای مبارزه و جنگیدن بر سر چیزی که در درازمدت رفتار انتقام جویانه یا احساسات مخرب را پدید می آورد، هم نوایی گروهی کرد.

اصل انتخاب

به دلیل اینکه روابط و پیوندهای کاری به لحاظ خط مشی بی ثبات و ناپدیدار هستند، بهترین کار اجتناب کامل از تعارض و کشمکش و فراهم ساختن شرایط کاری نسبتا آرامی است که سیاست‌های کاری آن آزار دهنده و مغشوش کننده نیست. روابط و پیوندهای مبتنی بر مصلحت اندیشی مثل ترک کردن موقعیت و تنها گذاردن همکاری آسیب پذیر به هنگام تصمیم گیری برای مبارزه با یک رقیب کاری مخالف، توصیه می‌شود. با انجام چنین اقداماتی، محیط کار روزانه خوشایندتر می‌شود و گرفتن حقوق و بقا کاری مهمتر از درست عمل کردن محسوب می‌شود.

اصل انتخاب دوستان خود

مراجعان خود را تشویق کنید تا دوستانی را که مورد احترام و تحسین آنها هستند و دارای صفات و خصوصیات مورد نظر آنها هستند، انتخاب کنند. مراجعان را تشویق کنید تا از کسانی که دارای صفاتی هستند که عدم رشد و تکامل آنها را فراهم می‌سازند، و ویژگی‌های منفی را که در آنها بارز می نمایند، یا مانع رسیدن آنها به شکوفایی ظرفیت‌های بالقوه شان می شوند، اجتناب کنند. دوستانی که دارای اهداف ۔ و ۔ ارزش‌های مشترک هستند، حمایت کننده می باشند و آنها را در رسیدن به این اهداف ۔ و ۔ ارزشها یاری می رسانند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره