روانکاوی

اصل تفریحات سالم

اصل تفریحات سالم

مراجعان را تشویق کنید که از طریق یافتن سرگرمی های لذت بخش ساده، مطمئن بی ضرر و موجه به کار و تفریح بپردازند یعنی جریان‌های پویا و فعالی که چالش آمیز باشد و آنها را سرگرم کند.

اصل بازی و تفریح کردن همچون یک کودک یا اصل انجام فعالیت‌ها توأم با بیخیالی

یک کودک ۵ ساله با یک جعبه خالی یخچال که حالا برای او به مثابه سفینه ای فضایی برای رفتن به سیاره دیگر است، ساعت‌ها بازی می‌کند. وردزورث شاعر در کتاب خود احساسات جاودانگی می گوید کودک پدر انسان است. کودکان به ما چه می آموزند؟ کودکان به ما یاد می دهند هنگام بازی به گونه ای ناخودآگاه و توأم با بی خیالی عمل کنیم، بازی ها و جریان های سرگرم کننده ای که کار مولد نیست و به هیچ وجه به ثروت یا موقعیت اجتماعی ما چیزی افزوده نمی کند. تنها در صورتی به سرزمین شادکامی بر روی زمین دست می یابیم که همچون کودک عمل کنیم، یعنی مثل کودکی باشیم که پر از شادی و اعجاز نسبت به جهان است و در جریان فعالیت های ناب سرگرم کننده بدون کسب امتیاز است و از اینکه چگونه مورد قضاوت قرار گیرد، کاملاً غافل است. راز یک سالمندی خوب در دنبال کردن و جستجوی سرگرمی ها و فعالیت هایی است که حتی جامعه ممکن است آن ها را مورد پوزخند قرار دهد، مثل بالا رفتن از یک تپه. بر اساس درمان مبتنی بر بهبود کیفیت زندگی، هنگامی که در جستجوی سرگرمی ها و فعالیتها و جریانهای پویایی هستیم که کاملاً شادی بخش و سرگرم کننده هستند و تمامی مهارت های خود را به کار می گیریم بدون اینکه سودی برای کیف بغلی یا شهرت ما داشته باشد، تمام زندگی، تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. آیا وقتی می خواهید با حیوانات اهلی صحبت می کنیدو یا آنها را آموزش دهید به گونه‌ای کودکانه صحبت نمی‌کنید؟ آیا می‌توانید بدون خجالت و صرفاً برای سرگرمی مثل یک کودک نقاشی کنید یا با صدای بلند، آواز بخوانید یا بدون آموزش به رقص بر آئید یا اطراف باغ خود بپرید یا داستان مزخرفی را بخوانید یا به بازی‌های کامپیوتری بپردازید و خود را درگیر فعالیت‌های پویایی قرار دهید که فی نفسه رضایتبخش هستند؟

اصل تفریحات سالم

فعالیت های سرگرم کننده و سطحی را در سرتاسر زندگی خود جستجو کنید و مدت زمانی را صرف این فعالیت های ساده نمایید، اگر چنانچه صرفاً به فعالیت‌های مولد محدود شوید، خود را از مانع بی شمار و لذت بخشی که زندگی پیش روی شما می گذارد، محروم می سازید.

اصل اختصاص دادن محدوده های زمانی کوتاه برای آرامش

افراد نباید منتظر تعطیلات باشند. باید لحظات کوتاه زمانی را مغتنم شمرده و از این لحظات لذت ببرند، حتی ۵ تا ۳۰ دقیقه قدم بزنند، کتاب بخوانند یا صرفاً برای احوالپرسی به دوستی تلفن بزنند. دوره های تفریح و آرامش کوتاه مدت برای کسب شادکامی شادکامی و خرسندی اهمیت دارد. هیچ‌ کس فعالیت های بی امان و بدون وقت پیوسته را تحمل نمی کند.

اصل عادت مثبت

افراد اغلب به رفتارهای اعتیادآور مثل داروها، پرخوری یا افراط در خریدکردن روی می‌آورند، چرا که از طریق کسب احساسات مثبت، پاداش یا تقویت فوری به دست می‌آورند. مراجعان را باید تشویق کرد تا به پیامدهای منفی این گونه عادات توجه داشته باشند. بهبود کیفیت زندگی به مراجعان آموزش می دهد که حداقل ۱۶ حیطه یا کسب متفاوت در زندگی برای کسب رضایتمندی وجود دارد که به جای رفتارهای اعتیادآور می‌توانند به این حیطه ها روی آورند.

مراجعان را باید تشویق کرد تا رضایت‌مندی، خرسندی، پویایی، هیجان و عشقی را که نیاز دارند، در یکی از حیطه ها بیابند. همچنین مراجعان را باید ترغیب کرد تا عادات آرامش بخش غیر اعتیادآور را جستجو کنند تا هنگام رویارویی با استرس خود را آرام سازند، باید به منظور اجتناب یا انطباق یافتن با محرک‌ها، موقعیت‌ها یا احساسات و تصمیم‌های خاصی که آنها را به سوی رفتارهای اعتیادآور سوق می‌دهد، برنامه‌ریزی کنند. با توجه به اصل جریان‌های پویایی توام با بی خیالی افراد به عادت‌های مثبت مهمی دست می یابند که اگر نگویم همه افراد، اکثراً جهت شادکامی به این عادات نیازمند هستند.

اصل تفریحات سالم

اصل فراهم سازی شرایط برای برقراری ارتباط، آرامش و تفریح

این دستورالعمل در مورد افسردگی، مبتنی بر پژوهش هایی است که نشان می‌دهد همه افراد به فرصت هایی جهت ارتباط با دیگران، استراحت و آرامش و تفریح و سرگرمی روزانه نیازمند هستند تا روحیه خود را بالا نگه دارند. معاشرت با دیگران پادزهر افسردگی است. افراد افسرده از این نظر ضعیف هستند و اغلب فرصت برای آرامش و تفریح روزانه خود فراهم نمی سازند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره