روانکاوی

اصل غنای درونی

اصل غنای درونی

غنای درونی یعنی فرد پس از مراقبت از خویشتن به گونه ای خردمندانه، دوستانه، دلسوزانه و همه‌ جانبه احساس عمیق آرامش، نشاط، تمرکز، مهربانی، هشیاری و آمادگی برای مواجه شدن با چالش‌های روزانه زندگی را کسب کند. غنای درونی یعنی اینکه وقتی فرد افراد تمام سعی خود را برای خاطر خودشان به کار می‌گیرند، بیشتر می‌توانند برای دیگران و فعالیت‌های دیگر در دسترس باشند.

افراد باید احساس تمرکز، آرامش داشته باشند و از لحاظ درونی احساس خوبی پیدا کنند و بدین ترتیب درون کسی که غنای درونی دارد به دیگران نیز در جهت رسیدن به شادمانی در هر حیطه زندگی که مبتنی بر بهبود کیفیت زندگی است، کمک می‌کند. غنای درونی مستلزم این است که افراد اقدامات مفیدی برای مراقبت از خویشتن به عمل آورند یعنی وقت کافی، تلاش و اندیشه ورزی را برای آنچه که به آنها روزانه نیرو می بخشد، اختصاص دهند و فرصت انجام آن را فراهم سازند. غنای درونی یعنی استراحت کافی داشتن و مراقبت کردن از جسم خویش، غنای درونی اغلب شامل ورزش های منظم است و ایجاد تعادل، نیایش و مرور اهداف و برنامه‌ریزی‌هایی را نیز در بر می‌گیرد. به علاوه غنای درونی متکی بر امور روزمره است و نه اعمال یاد گرفته شده ای که مستلزم هیچ نوع تفکر نمی باشند غنای درونی همچنین به معنای ایجاد فضا برای خویشتن در زندگی است و نیز به معنای پدید آوردن فرصت تنها ماندن به منظور افزایش انرژی می باشد.

ایجاد فضا برای غنای درونی یعنی فرد خود را غرق مسئولیت‌ها و برنامه‌های کاری و غیره نکند. غنای درونی، بسیار فردی است یعنی آنچه را که برای دیگران موثر است، ممکن است برای فرد دیگر تاثیری نداشته باشد. درمانگر، مراجعان را تشویق می‌کند تا دائماً این غنای درونی را تجربه کنند و آن را هر روز یا تقریباً هر روز تمرین نمایند. تعهد نسبت به غنا بخشیدن درونی به معنای ایجاد شادمانی، آرامش و اولویت‌های رضایتمندی و خرسندی است. این نکته ساده به نظر می رسد ولی حقیقت دارد که اگر به خود توجه نداشته باشید و از خود مراقبت نکنید به هیچ کس دیگر نیز توجه نخواهید داشت و نگران هیچ کس نخواهید بود. مراجعان باید از به تعویق انداختن کارهایی که می دانند برای تجربه غنای درونی ضروری است، اجتناب کنند. منتظر فرصت نباشید و فرصت های کوتاه را همه روزه فراهم سازید، فواصل میان برنامه‌های نیرو بخشیدن و احیا کردن خویشتن، شرایط زندگی فعلی شما را قابل تحمل و مناسب می گرداند، حتی اگر هیچ تغییر بنیادی ایجاد نکند. بهبود کیفیت زندگی، از غنا بخشیدن درونی روزانه به عنوان اولین اهداف صحبت می‌کند. به منظور تحقق این اصل، با طرح یک سوال، مراجعان تشویق می شوند که هنگامی که در طی روز برانگیخته و خسته می شوند، از خود سوال کنند که در این لحظه غنا بخشیدن درونی برای من‌ چیست؟

غنی‌سازی و غنا بخشیدن

غنی‌سازی و غنا بخشیدن درونی به شکل فوری یعنی انجام کارهای کوچک به منظور مراقبت از خویشتن، حتی هنگامی که اوضاع خیلی بد، عجیب و غریب یا خیلی آشفته است و ایجاد تغییرات در برنامه‌های عادی دشوار است. غنی سازی درونی می توان به معنای ماساژ دادن تمام بدن باشد، به جای اینکه فرد ۵ روز در هفته به کلیسا / معبد برود یا خود را برای مراقبه منزوی گرداند. اگر عادت بدی دارید که این روزها شما را خسته کرده است و به خود مشغول ساخته است، غنی سازی درونی از راهبرد کاهش دادن به آسیب‌ها، پیروی می‌کند بدین معنی که فرد، زیاده روی های خود را دارد ولی آسیب‌ها را محدود می‌کند. مثلا به جای اینکه ۳۰ تا سیگار در روز بکشد، ۱۰ تا سیگار می کشد و به جای پرخوری در حال حد ۳۰۰۰ کالری، با خوردن ۶۰۰ کالری از غذای خوشمزه و مورد علاقه، آرامش برای خویشتن پدید می‌آورد. البته در غنی سازی درونی به شکل فوری و اضطراری فرض بر این است که فرد نباید اجازه بدهد که اوضاع بد همیشه پایدار بماند و وقتی که مشکلات در طی چند ماه یا حتی یک سال در مورد ازدواج نابسامان یا مسائل شغلی و غیره برطرف شد، فرد باید برنامه‌ای را جهت غنی سازی درونی واقعی خویشتن بدون محدودیت دنبال کند و با عادت های ناسالم به چالش بپردازد و آنها را کنترل، تنظیم و ریشه کن سازد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره