روانکاوی

اصل فرایند اهداف

اصل فرایند اهداف

بر اساس این اصل، افراد به منظور افزایش شادکامی خود، باید به فرایند تلاش های خود در رسیدن به اهدافشان توجه داشته باشند و صرفاً به بازده و نتیجه تلاش هایشان معطوف نباشند این کار باعث می‌شود تا افراد به زندگی کردن در اینجا ۔ و ۔ حالا بپردازند و از اینجا ۔ و ۔ حالا احساس رضایتمندی داشته باشند و در صدد آرزو پروری و خیال پردازی های واهی پس از اتمام کارهای خود نباشند. از آنجایی که اغلب نمی توان بازده و نتایج را کنترل کرد، پس باید به فرایند جستجوی اهداف توجه داشت و خود را جهت برداشتن گام‌های لازم برای رسیدن به سوی هدف مورد تشویق فوری قرار داد، صرف نظر از اینکه سرانجام به هدف نائل خواهیم شد یا خیر؛ برای مثال، افراد باید به خاطر یک ساعت مطالعه درسی روزانه به خود تبریک گویند، به جای اینکه همواره نگران نمره خود باشند. یکی از راه‌های تعدیل کردن یا انعطاف بخشیدن به اهداف یا معیارهای دشوار، فراهم سازی فرایند اهداف یا معیارهایی است که در کنترل مراجع است. در حالی که بازده اهداف یا معیارها در حیطه های خاص زندگی در کنترل مراجعه نیست.

مثلاً فرایندیابی برای یک هدف، می تواند مطالعه روزانه به مدت ۲ ساعت باشد، به جای اینکه نتیجه و بازده هدف و کسب نمره ب در درس شیمی آلی باشد، فرد، در پایان دو ساعت احساس واقعی پیشرفت برای رسیدن به هدف خود را کسب می‌کند. چنین فرایندنگری ارضا کننده تر و پایدارتر از شرایطی است که فرد خود را وادار می سازد تا در امتحان نمره ب، دریافت کند.

اصل فرایند اهداف

اصل کیفیت زمان

این اصل، یعنی فرصت تنها ماندن ۵ تا ۱۰ دقیقه در یک مکان آرام بدون اینکه هیچ نوع اغتشاشی در ایجاد آرامش، متمرکز بودن و لمس کردن احساسات، اهداف و ارزش ها پدید آید. در چنین شرایطی فرد برنامه ریزی روزانه می کند و جهت حل و کنترل مسائل شخصی خود طرح ریزی می‌نماید. کیفیت زمان به شکل روزانه به افراد کمک می‌کند تا در بهبود کیفیت زندگی خود پیشرفت کنند و در این زمینه برنامه ریزی نمایند. کیفیت زمان در تقویت غنای درونی بسیار موثر است. برنامه ریزی روزانه آرامش بخشیدن آغاز به خوبی برای بهبود کیفیت زمان است. این برنامه فرد را آرام می سازد و او را عمیقاً از افکار، احساسات، نگرانی یا هر آنچه که آزاردهنده است آگاه می‌سازد. برنامه ریزی در جهت کیفیت زمان، همچنین فرصتی به دست می دهد تا فرد با اهداف کلیدی گسترده زندگی خود در ارتباط قرار گیرد و تمرینهای مربوط به بهبود کیفیت زندگی را از قبیل دروغ سنج و یادداشت‌های روزانه استرس یا راه حل های پنجگانه، برای حل مسائل خود به کار گیرد.

اصل فرایند اهداف

از آنجایی که بهبود کیفیت زندگی برای فرد جنبه حمایت کننده دارد، هر زمان که تمایل به کاربرد اصول آن احساس می‌شود باید به کار گرفته شود و اگر کاربرد این اصول مثل کیفیت زمان فراموش شود، نباید خود را سرزنش کند. به عبارت دیگر اصل کیفیت زمان و سایر اصول بهبود کیفیت زندگی نباید به فرد تحمیل شود و آزاردهنده باشد. بنابراین هرگاه فرد می‌تواند باید سعی کند تا برنامه کیفیت زمان را به عنوان بخش لذت بخش و لازم برنامه روزانه خود به کار گیرد. کاربرد این نوع اصول باید جنبه تفریحی و آرام بخش داشته باشد و خوبست که با یک حمام گرم شروع شود. این نوع برنامه ریزی که مبتنی بر مراقبت از خویشتن است، و خودخواهانه نیست، به فرد انرژی بیشتری می دهد و او را نسبت به دیگران علاقه مندتر می سازد. در عین حال، کیفیت زمان به معنی صرف وقت با دیگران نیست، چرا که این اصل مبتنی بر فرصت و زمانی است که به رابطه با خویشتن اختصاص دارد.

به منظور پیشگیری از عود یا پیشگیری از اینکه مسائل کوچک به مسائل بزرگ تبدیل شود، فرد باید باید متوجه علائم هشدار دهنده اولیه استرس باشد همانند نیمرخ استرس فردی و برنامه کیفیت زمان اضطراری و فوری را برای خود به اجرا درآورد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره