روانکاوی

اعتیاد به ریتالین و درمان آن

از نخستین روز ورود ریتالین به بازار سوءاستفاده از آن نیز شروع شد. رایج‌ترین سوءاستفاده توسط دانشجویان پزشکی صورت می‌گرفت. چرا که در طول دوران تحصیل با خواص این دارو آشنا می‌شدند و از طرفی فشار و سنگینی درس، آنها را مستعد استفاده‌ی نادرست از آن می‌کرد. در ادامه مطلب بخوانید.

به‌طور کلی، اگر ریتالین مطابق دستور پزشک مصرف شود، برای افزایش تمرکز و کاهش خواب‌آلودگی مفید است، اما تأثیری در کاهش اضطراب ندارد. حتا ممکن است اضطراب‌زا نیز باشد. عوارض کلی مصرف آن علاوه بر اعتیادآور بودن، تحریک روان‌پریشی است. به این روان‌پریشی، روان‌پریشی سمی گفته می‌شود. منظور از سم همان قرص‌ است. عارضه‌ی دیگر، ایجاد سوءظن و حملات پرخاشگرانه است. دیده شده است، افراد با مصرف این قرص، حتا روی اعضای خانواده‌شان، چاقو کشیده‌اند.

نکته‌ی دیگر اینکه اگر کسی این قرص را به‌طور مرتب یا با فواصل کوتاه مصرف کند، به آن وابسته می‌شود و وقتی می‌خواهد آن را کنار بگذارد، در صورتی که تحت نظر پزشک نباشد، ممکن است به افسردگی دچار شود. یکی از بیمارانم روزانه ده عدد قرص ریتالین مصرف می‌کرد و وقتی می‌خواست آن را کنار بگذارد، دائماً خواب‌آلوده و افسرده بود. در درمان او، روش کاهش تدریجی را در پیش گرفتم. تلاش شد با جایگزینی داروهای دیگر، مصرف قرص‌ها کاهش یابد. اما وقتی مصرف قرص‌ها به روزی شش عدد رسید، بیمار نتوانست ادامه دهد و درمان را قطع کرد. بعد از یک ماه، مصرف قرص‌ها به پانزده عدد رسیده بود و دیگر باید بستری می‌شد.

در مورد دیگری، برای درمان نوعی بیش‌فعالی در یک نوجوان، این قرص را تجویز کردم که بعد از مدت کوتاهی (حدود یک ماه)، بیمار دچار روان‌پریشی ناشی از قرص شد. به همین خاطر مصرف این قرص باید با احتیاط کامل و به‌ندرت باشد. گاهی گفته می‌شود مصرف ریتالین برای افزایش تمرکز هنگام درس خواندن یا کار و فعالیت کاربرد دارد، باید گفت مصرف خودسرانه و نابه‌جای این دارو برای افزایش یادگیری یا کار و… بسیار خطرناک است. به نظر من، باید منشأ و زمینه‌های اجتماعی اصلاح شود و نظارت جدی بر چنین مواردی وجود داشته باشد. ضمن اینکه به نظر می‌رسد وجود فضای ناسالم رقابت، باعث افزایش تمایل به مصرف این قبیل داروها می‌شود. وقتی دانش‌آموز یا دانشجو برای قبولی در فلان رشته یا موفقیت در فلان آزمون تحت فشار بیش از حد باشد و شرایط رقابتی ناسالمی وجود داشته باشد، حتا اگر ریتالین را از دسترس دور کنیم، به سراغ چیزهای خطرناک دیگری مثل شیشه خواهد رفت. بنابراین باید فضای رقابت تلطیف شود و نظارت جدی بر عرضه و فروش داروهای این‌چنینی وجود داشته باشد.

آثار مصرف ریتالین:

از آنجا که ریتالین دارویی است که توسط پزشکان تجویز می شود, مصرف کنندگان تصور می کنند این قرص های بی خطرند و آن ” بد نامی ” مواد مخدر را ندارند. در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد.مدت اثر این دارو ۶-۴ ساعت است.

نحوه استفاده و مصرف:

این دارو به شکل خوراکی و یا تدخین استفاده می‌شود.

عوارض سوء مصرف ریتالین:

– عصبی شدن و بی خوابی

– حالت تهوع و استفراغ

– احساس سرگیجه و سردرد

-تغییرات ضربان قلب و فشار خون(که معمولا به صورت افزایش است ولی در مواردی نیز به شکل کاهش دیده می شود)

– خارش و جوش های پوست

– دردهای شکمی, کاهش وزن و مشکلات معده

– مصرف دایمی و اعتیاد(وابستگی)

– بروز حالت های روان پریشی (جنون) و علایم وابستگی به ریتالین

– بروز افسردگی پس از قطع مصرف

عوارض مصرف زیاد ریتالین:

– از دست دادن اشتها و سوء تغذیه

– لرزش و پرش عضلات

– تب، تشنج و سردرد

– نامنظم شدن ضربان قلب و تنفس که در مواردی می تواند به شکل خطرناکی ادامه پیدا کند

– تکرار حرکات و اعمال بی هدف

– بروز حالت های پارانویید(سوء ظن), توهم و هذیان

– احساس حرکت و جنبش حشرات در زیر پوست

علائم ترک ریتالین:

علائم ترک مصرف این دارو بصورت دردهای عضلانی، خواب آلودگی و افسردگی بروز می‌کند.

(تاکنون در چند مورد سوء مصرف ریتالین منجر به مرگ شده است).

برای درمان اعتیاد به ریتالین از دارو و رواندرمانی استفاده میکنیم

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟! 

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره