روان درمانی فردی

اعتیاد به ماری‌ جوانا و درمان آن

منظور از وابستگی به ماری‌ جوانا ظاهر شدن علائمی نظیر نشانه‌های ترک، تحمل دارویی و … است. تحقیقات نشان داده است که اعتیادآوری ماری‌ جوانا کمتر از تنباکو، الکل، کوکائین یا هروئین است، اما اندکی بالاتر از پسیلوسیبین، مسکالین و LSD است. در ادامه مطلب بخوانید.

علائم وابستگی

طبق پژوهش هال و همکاران با نقل از راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات ذهنی، “مشخصهٔ اصلی وابستگی به ماده ترکیبی از علائم شناختی، رفتاری و فیزیولوژیک است که نشان می‌دهد فرد به مصرف ماده علارغم مشکلات قابل توجه مرتبط با مصرف ماده ادامه می‌دهد. ” بر اساس این تعریف، چنانچه سه یا بیشتر از سه تا از معیارهای زیر در یک دورهٔ ۱۲ ماه مشاهده شوند، گفته می‌شود که فرد به مادهٔ مذکور وابستگی پیدا کرده است:

ظاهر شدن تحمل دارویی* نیاز به افزایش مقدار مادهٔ مصرفی برای دستیابی به لذت پیشین* کاسته شدن از اثرات ماده بر فرد مصرف‌کننده هنگام مصرف مقدار مشابه با قبل.ظاهر شدن نشانه‌های ترک* ظاهر شدن علائم ترک نظیر بی‌خوابی، یا دشواری در به خواب رفتن، ویار کردن، خستگی، از دست دادن اشتها، دشواری در تمرکز، تعریق، افت خُلق، افزایش دمای بدن، افسردگی، تحریک‌پذیری، و خشم. از همان ماده یا ماده‌ای مشابه برای رهایی یا جلوگیری از علائم ترک استفاده شود.ماده در مقداری بیشتر از سابق یا به مدتی طولانی‌تر از آنچه فرد تصمیم داشته است مصرف شود.تلاش ناموفق برای توقف مصرف یا تمایل دائم به مصرف یا تصمیمات پیوسته برای کنترل مصرفوقت زیادی صرف بدست آوردن ماده شود.به دلیل استفاده از ماده فعالیت‌های اجتماعی، شغلی یا تفریحی قطع شده یا کاهش یابد.فرد علیرغم آگاهی از مشکلات تنانی یا روانی در اثر مصرف ماده، همچنان به مصرف ماده ادامه دهد.

شواهد و مدارک

بادنی و همکاران اظهار می‌کنند که «مطالعات بالینی و همه‌گیرشناختی نشان می‌دهد که وابستگی به ماری‌ جوانا- و به همراه آن ظاهر شدن نابهنجاری روانی-اجتماعی قابل‌توجه- یک پدیدهٔ نسبتاً رایج است. پژوهش‌های پایه توانسته است یک سیستم عصب-زیستی ویژه برای عملکرد کانابینویدها شناسایی کند. پژوهش‌های انجام شده بر روی انسان و سایر جانوران نشان داده است که نشانگان ترک قابل توجه در میان مصرف‌کنندگان حرفه‌ای ماری‌ جوانا نسبتاً شایع است.» علاوه بر این، اقدامات بالینی برای درمان وابستگی به ماری‌ جوانا نشان می‌دهند که وابستگی به این ماده در مقایسه با وابستگی به سایر مواد بهتر درمان می‌شود. شواهد و مدارکی وجود دارد که برخی از مصرف‌کنندگان حرفه‌ای این ماده به آن وابستگی پیدا می‌کنند. یک پژوهش بر روی ۵۰۰ مصرف‌کنندهٔ حرفه‌ای نشان داد که تلاش برای توقف مصرف با تجربهٔ یک یا چند علائم نظیر بی‌خوابی، خستگی، از دست دادن اشتها، افسردگی، تحریک‌پذیری، و خشم همراه است. مصرف طولانی‌مدت ماری‌ جوانا هم باعث تغییرات دارویی-جنبشی (pharmacokinetic)(تغییر در چگونگی جذب، توزیع و سوخت و ساز و خروج ماده) می‌شود و هم منجر به تغییرات دارویی-پویایی (pharmacodynamic) (چگونگی برهمکنش ماده با سلول‌های هدف) می‌شود. این تغییرات هم باعث می‌شود تا کاربر ماده برای رسیدن اثر خوشایند سابق مجبور به مصرف میزان مادهٔ بیشتری شود (که به آن افزایش تحمل دارویی) گفته می‌شود، و هم باعث تقویت سیستم سوخت و ساز بدن برای ترکیب و دفع ماده به شکلی کارآمدتر می‌شود. پژوهش ملی استرالیا بر سلامت ذهنی نشان داد که تقریباً ۲۰۰ هزار نفر (۲٫۲۲٪ جمعیت بزرگسال این کشور) گونه‌ای از وابستگی به ماری‌ جوانا یا مصرف منظم ماری‌ جوانا را تجربه کرده‌اند. سوئیفت و همکاران تخمین زده‌اند که این رقم معادل حدود یکی از هر سه نفر افرادی است که در ۱۲۲ ماه گذشته ماری‌ جوانا مصرف کرده‌اند. طبق پژوهش سوئیفت، هال و تسون (۲۰۰۱)، ۴ علامت اصلی که توسط افراد وابسته به ماری‌ جوانا گزارش می‌شود عبارتند از:علائم ترک یا استفاده از ماری‌ جوانا برای تسکین علائم ترک (۸۸٪)تمایل مداوم به مصرف و تلاش‌های ماموفق برای کنترل مصرف (۸۶٫۹٪)ظاهر شدن تحمل دارویی (۷۲٫۶٪۹استفاده از ماری‌ جوانا در مقادیر بالا یا برای مدت زمانی بیشتر از آنچه فرد در ابتدا تصمیم داشته است. (۶۲٫۸٪)درصد مصرف‌کنندگان وابسته به ماری‌ جوانا پایین‌ترین میزان در بین مواد غیرقانونی است. شواهد و مدارک نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان ماری‌ جوانا می‌توانند دچار تحمل دارویی نسبت به اثرات THC شوند و همچنین نشانه‌های ترک را تجربه کنند. ایجاد تحمل دارویی نسبت به رفتاری و روانی THC هم در نوجوانان و هم در مطالعات جانوری مشاهده شده است. دلیل ایجاد شدن تحمل دارویی به THCC به نظر می‌رسد تغییر در عملکرد گیرنده‌های کانابینوید باشد.

عوامل مسئول در وابستگی به ماری‌ جوانا

هال و همکاران نتیجه گرفتند که حدود یک نفر از هر ده نفری که ماری‌ جوانا را امتحان می‌کند تا اندازه‌ای به این ماده وابستگی پیدا می‌کند. برای کسانی که به طور مکرر از ماری‌ جوانا استفاده می‌کنند این احتمال از یک در پنج به یک به سه می‌رسد و برای کسانی که به طور ورزانه از این ماده استفاده می‌کنند با احتمال یک در دو در معرض بیشترین خطر برای وابستگی به این ماده قرار دارند.

نتایج بدست آمده از یکی از بزرگترین و طولانی‌ترین پژوهش‌ها نشان می‌دهد که اثرات مصرف ماری‌ جوانا بر سلامتی کاربران حرفه‌ای – که دو یا بیش از دو سیگاری به طور روزانه و برای چندین سال مصرف می‌کنند- مبهم و نامعلوم است. شواهد و مدارک روزافزون حاکی از آن است که کسانی که مصرف این ماده را در سنین پایین آغاز می‌کنند و کسانی که به طور مکرر از این ماده استفاده می‌کنند در معرض بیشترین خطرات قرار دارند. پژوهش‌های انجام شده حاکی از آن است که مصرف ماری‌ جوانا در سنین پایین یک معیار قوی برای پیش‌بینی بروز مشکلات مرتبط با ماری‌ جوانا در سال‌های بعد است. طبق پژوهش کوپلند، گربر و سوئیفت، اصلی‌ترین عواملی که خطر وابستگی به ماری‌ جوانا را افزایش می‌دهند عبارتند از مصرف مکرر در سنین نوجوانی، ناسازگاری شخصیتی، آشفتگی عاطفی، مراقبت والدینی ضعیف، بیرون افتادن از مدرسه، ارتباط با هم‌سالانی که ماده مصرف می‌کنند، ترک خانه در سنین پایین، مصرف روزانه‌ی سیگار، دسترسی آسان به ماری‌ جوانا. محققان نتیجه گرفته‌اند که تجربه‌ی مثبت در اولین دفعات مصرف یک معیار خوب برای پیش‌بینی وابستگی متعاقب به این ماده است، و اینکه پیش‌زمینه‌ی ژنتیکی نیز در ایجاد مشکل در رابطه با مصرف این ماده نقش ایفا می‌کند.

برای درمان اعتیاد به ماری جوانا از دارو و رواندرمانی استفاده میکنیم

 نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟! 

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره