روانکاوی

اعتیاد به همراه سایر اختلالات

اعتیاد به همراه سایر اختلالات

این اصطلاح تشخیص دوگانه به معنای وجود اعتیادی است که همراه با اختلال روانی دیگری دیده می شود. برای مثال حدود ۵۰ درصد بیماران دچار اختلال مصرف مواد مبتلا به اختلال روانی دیگری نیز هستند.

افراد معتاد جنسی

به همین ترتیب بسیاری از افراد معتاد جنسی نیز اختلال روانی همراهی دارند. تشخیص دوگانه به معنای آنست که بیماری روانی و اعتیاد مزبور دو اختلال مجزا محسوب می‌شود و یکی از آنها سبب دیگری نشده است. گذاشتن این تشخیص اغلب مشکل است زیرا رفتار اعتیادی می‌تواند اضطراب شدید و اختلال زیادی در خلق و عاطفه ایجاد کند و به خصوص این امر زمانی صادق است که رفتار اعتیادی تحت درمان باشد.

اعتیاد به همراه سایر اختلالات

اگر پس از دوره ای پرهیز علایم اختلال روانی باقی بماند، اختلال همزمان راحت تر از دوره اعتیادی شناسایی و تشخیص داده می‌شود و سرانجام اینکه همبستگی زیادی بین اعتیاد جنسی و اختلالات مصرف مواد وجود دارد که نه تنها امر تشخیص بلکه درمان را پیچیده می‌کند.

درمان

گرو‌ه‌های خودیاری که مبتنی بر مفهوم ۱۲ مرحله ای در الکل های گمنام است به طور موفقیت آمیزی در بسیاری از معتادین جنسی به کار گرفته شده است.

این گروه ها عبارتند

  • از گروه‌هایی نظیر سکس پرستان گمنام (SA)
  • معتادین گمنام سکس و عشق (SLAA)
  • و معتادین جنسی گمنام (SAA)،

تفاوت این گروه‌ها در این است که برخی از این گروه ها مخصوص زنان یا مردان است و برخی مخصوص افراد متاهل یا زوج هاست. همه این گروه‌ها به طور کلی مدافع درجاتی از پرهیز از رفتار اعتیادی یا رابطه جنسی هستند.

اگر اختلال مصرف مواد هم موجود باشد بیمار اغلب باید به گروه الکلی های گمنام (AA) یا معتادین گمنام (NA) ارجاع شود. اگر بیمار به صورت سرپایی، انگیزه کافی برای کنترل رفتارش نداشته باشد و یا برای خودش یا دیگران خطرناک است می‌توان او را بستری کرد.

اعتیاد به همراه سایر اختلالات

به علاوه ممکن است علایم روانی یا طبی شدیدی وجود داشته باشد و مستلزم کنترل دقیق و درمان هایی باشد که در بیمارستان بهتر انجام می گردد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره