روانکاوی

افرادی که مسئولیت زندگی خود را بر عهده نمی گیرند

افرادی که مسئولیت زندگی خود را بر عهده نمی گیرند.

این افراد معمولاً دیگران را به خاطر مشکلات و مسائل زندگی خود مسئول می‌دانند و آنها را سرزنش می‌کنند. آنها مسئولیت سهمی که خود در ایجاد آن مشکلات داشته اند را بر عهده نمی‌گیرند. وقتی با چنین افرادی روبرو شویم، معمولاً داستان های فراوانی از ظلم دیگران و مظلومیت آن ها می شنویم. اما باید مراقب بود نفر بعدی خود ما خواهیم بود.

افرادی که مسئولیت زندگی خود را بر عهده نمی گیرند

برخی از ویژگی های افرادی که مسئوولیت زندگی خود را بر عهده نمی گیرند عبارتند از:

• این افراد به ندرت مستقیماً و با صراحت عصبانیت و خشم خود را بیان می‌کنند. در عوض مدام گله و شکایت می کنند و قیافه ی ناراحت به خود می‌گیرند.
• هنگامی که به او راه حلی برای مشکلاتش ارائه می‌شود، همواره دلیلی پیدا می‌کند که چرا این راه‌حل یا این پیشنهاد مفید نیست. گویا همه ی راه حل ها برای آنها مفید نیست.
• هیچ گاه صریح و مستقیم ناراحتی خود را بیان نمی‌کنند و فرد مقابل را مجبور به حدس زدن می کنند، گویا باید با زور از آنها اطلاعات را بیرون کشید.
• وقتی به آنها عشق می ورزیم، احساس می‌کنیم که تلاش ما بی‌ثمر است. آنها نمی توانند به سادگی پذیرایی عشق باشند.
• همیشه چیزی هست که او را ناراحت کند. همیشه بد عنق است.
• دلش به حال خودش می‌سوزد و اغلب به خاصر خودش تأسف می‌خورد و آن را بیان می‌کند.
• به جای اینکه تصمیم بگیرد و اقدام کند بیشتر وقتش را به گله و شکایت از روزگار و حوادث می‌پردازد.
• هنوز دیگران را والدین دوستان، اقوام به خاطر گذشته ی خود سرزنش می کند و آنها را مسوول زندگی خود می داند.
• بسیار دیده می‌شود که احساس می‌کنند در دام افتاده اند بدون اینکه هیچ راه گریزی داشته باشند.
• به موفقیت و خوشبختی دیگران حسادت می کنند و خود را با آنها مقایسه می‌کنند.

این افراد چند ویژگی اصلی دارند که عبارتند از:

لف ۔ هرگز مسئولیت شرایط و اتفاقات زندگی خود را بر عهده نمی‌گیرند.
آنها به حال خود تاسف می‌خوردند، گله و شکایت می‌کنند و هر کار دیگری انجام می دهند، بدون اینکه اقدامی در جهت بهبود اوضاع صورت دهند. کافی است به آنها پیشنهاد دهید که چگونه می توانند احساس بهتری داشته باشند، یا مساله ی خود را حل کنند؛ آنگاه با فهرست بلند بالایی از انواع دلایلی روبرو خواهید شد، که چرا آن پیشنهاد برای آنها مفید نیست. برخی از این افراد منتظر هستند تا شما یا دیگری نجاتشان دهد و برخی دیگر فقط احساس ترحم و همدردی دیگران و توجه آنها را می‌طلبند.
ب ۔ دیگران را به خاطر مشکلات خود سرزنش می‌کنند.
از نگاه این افراد همیشه تقصیر همه چیز به گردن دیگری است. آنان دائماً والدین، بچه‌ها، همسر، دوستان، وضع سلامتی و بهداشت، اقتصاد و… را به خاطر بدبختی و عدم رضایت خود سرزنش می کنند.
ج ۔ خشم خود را آشکارا بروز نمی‌دهند.
آنان جملاتی به کار می‌برند که ظاهراً خصومت آمیز نیست، اما به طرزی غیر مستقیم، خصومت و تنفر خود را نسبت به شما بیان می کنند. این جملات به آنها کمک می‌کند تا ظاهر غیر عصبانی خود را حفظ کنند.
د ۔ فکر می‌کنند که ضعیف و درمانده هستند.

افرادی که مسئولیت زندگی خود را بر عهده نمی گیرند

نمی‌توانم، نمی‌شود، هرگز و … عبارت های رایج و متداولی است که این افراد به کار می‌برند. آنها معمولا انجام کارهای خود را به تعویق می‌اندازند، چرا که به خود اعتماد کافی ندارند. آنها امیدوارند که دیگران آنها را حمایت کند و نجات دهند. همگی ما زمانی ممکن است چنین احساساتی داشته باشیم، اما این احساسات تمام زندگی این گونه افراد را فرا گرفته است.

در ابتدا که با شخصی از این دست روبرو می‌شویم، از آنجا که تجربه ی مشابه با او را داریم، با او همدردی می‌کنیم و سعی می‌کنیم به او کمک کنیم. اما این افراد معمولاً ما را ناکام می‌کنند و در نهایت نسبت به آنها احساس بی تفاوتی و بی اعتنایی پیدا می کنیم. زندگی با چنین افرادی یک تجربه ی سخت و دشوار است. این افراد برای زندگی مشترک مناسب نیستند و زندگی را به کام همسر و فرزندان تلخ می‌کنند

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره