بیماری های جنسی

افسردگی بعد از قاعدگی

افسردگی بعد از قاعدگی

در زمان قاعدگی تغییرات هورمونی باعث ایجاد علایم جسمی و روانی متعدد و متفاوتی در زنان میشود. افسردگی در این زمان به دلیل سندرم پیش از قاعدگی اتفاق می افتد.

سندرم پیش از قاعدگی

در DSM-V سندرم پیش از قاعدگی به عنوان اختلال ناراحتی پیش از قاعدگی شناخته شده است این تغییر نام کاملا منطقی است زیرا این اختلال به زندگی فردی و زناشویی آسیب جدی وارد می کند.

این اختلال در اکثر طلاقها نقش دارد زیرا در ایام پیش از قاعدگی چند روز طول می کشد و رفتار زن با همسرش توهین آمیز است در حالی که اکثر این رفتارها عمدی نیستند ، شوهر غافل از بیمار بودن همسرش به توهین های او پاسخ میدهد و اختلافات و درگیری بین زوجین شروع می شود ،  این درگیری ها پس از پایان دوران قاعدگی همچنان ادامه می یابد و رضایت از رابطه زناشویی را کما بیش کاهش می دهد.

علائم روانی

علائم روانی این اختلال از بی حوصلگی خفیف تا خشونت شدید در نوسان است. برای درمان این اختلال از دارو، آموزش روانی، مشاوره و تغییر سبک زندگی استفاده می کنیم طی سالهای باروری حدود 80 تا 90 درصد زنان دارای سیکلهای قاعدگی علایمی را تجربه می کنند که به مولیمینا موسوم است. این علایم عبارتند از :

 • درد پستان
 • نفخ
 • آکنه
 • یبوست

که آنها را از قریب الوقوع بودن قاعدگی مطلع می سازد، اصطلاح سندرم پیش از قاعدگی در مورد علایم شدیدتری بکار می رود که عملکرد فرد را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و در حدود 5 درصد از زنان دیده می شود.

تعریف PMS

PMS طبق تعریف عبارت است از” وقوع دوره ای مجموعه ای از علایم آزار دهنده جسمانی و روانی و یا تغییرات رفتاری در فاز لوتئال سیکل قاعدگی تا حدی که فعالیتهای شخصی و روابط بین فردی را دچار اختلال سازد” این سندرم در DSM-V تحت عنوان اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی چنین تعریف شده است : مجموعه ای از علایم شدید غالبا با ماهیت روانشناختی که می تواند از سایر اختلالات روانی تقلید کند، با این تفاوت که علایم مذکور در مرحله پیش از قاعدگی عود می کنند.

افسردگی بعد از قاعدگی

تشخیص

شرح حال و معاینه بالینی

عموما علایم PMS پس از تخمک گذاری ظاهر شده و تا شروع قاعدگی افزایش می یابد و با آغاز قاعدگی با درجات مختلف تخفیف می یابد، برخی از زنان ذکر می کنند علایم روانشناختی آنها تقریبا بلافاصله پس از شروع خونریزی بر طرف می گردد. علایم PMS در آخرین هفته لوتئال ظاهر می شوند و عبارتند از :

 1. خلق شدیدا افسرده
 2. اضطراب چشمگیر
 3. نوسان شدید خلق
 4. عصبانیت شدید و پایدار
 5. بی علاقگی به فعالیتهای روزمره
 6. خواب آلودگی
 7. تغییر محسوس در اشتها
 8. افزایش یا کاهش خواب
 9. احساس شکست و سرخوردگی
 10. علایم جسمانی

لازم است حداقل 5 علامت از علایم فوق وجود داشته باشند و حداقل یکی از 4 علامت اول نیز گزارش شود

در شدیدترین حالت علایم بیمار کمی بعد از تخمک گذاری یعنی دو هفته پیش از قاعدگی آغاز شده و در پایان قاعدگی بر طرف می گردد ، این بیماران تنها یک “هفته خوش” در ماه دارند. برای تشخیص بایستی بیمار علایم خود را بر روی یک چارت برای حداقل 2 سیکل کامل و به صورت آینده نگر ثبت نماید.

افتراق میان مولینیا و PMS

افتراق میان مولینیا و PMS تا حدودی از طریق مدت و شدت علایم امکان پذیر است. در ثبت علایم برای تشخیص PMS باید به 4 نکته اساسی توجه کرد:

 1. علایم روزانه
 2. شدت علایم در طول هر ماه
 3. رابطه زمانی علایم با قاعدگی
 4. سطح پایه علایم در فاز فولیکولر

حدود 5 تا 10 درصد زنان مبتلا به PMS همزمان با افت استرادیول در میانه سیکل( زمان تخمک گذاری) دوره کوتاهی از اوج علایم را تجربه می کنند که در ادامه سیکل به حد طبیعی بازگشته و در اواخر فاز لوتئال دوباره عود می کند .

به این حالت، PMS با الگوی C گفته می شود. استرسهای زندگی می توانند علایم PMS را تشدید کنند.
لازم است با بررسی های لازم علل ارگانیک شبه PMS را تشخیص داد. احساس خستگی شدید ممکن است ناشی از کم خونی، لوکمی، کم کاری تیروئید یا هیپوکالمی در اثر مصرف مدر باشد

بر خلاف برخی ادعاها هیچگونه تست خونی برای تایید تشخیص وجود ندارد. آزمایش خون برای رد مشکلاتی چون آنمی، لوکمی یا هیپوتیروئیدی کمک کننده است.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟! 

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره