روانکاوی

افسردگی

افسردگی

کار تعاملی با زوجی که یکی از آنان افسرده است

درباره افسردگی که نام قبلی آن، ملانکلی (مالیخولیا) است، از ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد، از دوره هیپوکریت تا عصر مدرن، مطالبی نوشته شده است.

علامت افسردگی

ویژگی های علامت افسردگی شامل

  • بی خوابی،
  • از دست دادن اشتها،
  • از دست دادن وزن،
  • یبوست،
  • از دست دادن میل جنسی،
  • بی قراری،
  • تحریک پذیری،
  • اضطراب،
  • تمایل به تحقیر خود،
  • تمایل به خودکشی و هذیان است.

در هر بیمار تمام علایم وجود ندارد، و اغلب روانپزشکان با توجه وجود حداقل سه علامت یا بیشتر برای فرد، تشخیص افسردگی را مطرح می‌کنند.

تفاوت اصلی بین اشکال مختلف افسردگی پاسخ به این پرسش است که آیا تجارب اخیر فرد افسرده غیر منطقی است یا نه، و آیا بدون وجود دلیل آشکاری ظاهر شده است یا خیر؟

افسردگی واکنشی

بحثی وجود دارد که البته طرح آن در اینجا لازم به نظر نمی رسد. بحث نظری این است که بین افسردگی واکنشی (با علت قابل فهم) و افسردگی درون زاد (با شروع تصادف) تفاوت دارد یا خیر، یا هردو افسردگی اساساً یکی هستند، و میزان افسردگی یکی کمتر است و در نتیجه نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد. تمام روان پزشکان توافق نظر دارند که علایم بیولوژیکی مانند از دست دادن خواب، از دست دادن وزن، از دست دادن اشتها و یبوست به درمان جسمی مانند ضد افسردگی ها، بهتر از روان درمانی پاسخ میدهند.

کمک به درمان افسردگی

شاید یکی از مهم‌ترین کمکها به درمان افسردگی، استفاده مناسب از داروهای ضد افسردگی است که تاثیر آن در کاهش علائم افسردگی کاملا مورد تایید است. از سوی دیگر دلایل روشنی برای شروع دوره های افسردگی وجود دارد. به نظر می آید برای درک این دلایل، روان درمانی روش مناسب تری است.

تحقیق محققان در رابطه با افسردگی 

پیکل همکارانش ویزمن و همکاران و دیگر محققان بین شروع افسردگی و تجربه و رویداد مهم در زندگی، همبستگی پیدا کرده اند. شکی برای موثر بودن این رویداد ها وجود ندارد. برای مثال در جایی که افسردگی متعاقب مرگ یکی از نزدیکان به وجود آمده باشد. مشاوره داغدیدگی لازم به نظر می رسد. تحقیقات اخیر نشان داده است که شناخت درمانی سهم زیادی در درمان افسردگی دارد. در بسیاری از افراد، ممکن است علت اصلی شروع یا ادامه افسردگی کیفیت پایین رابطه با زوج یا یکی از اعضای خانواده باشد.

یکی دیگر از راههای کمک به درمان افسردگی

یکی از راههای کمک به درمان افسردگی تغییر روابط نزدیک فرد است که که به این بخش مربوط می‌شود. هدف رویکرد سیستمی – رفتاری کمک به بیماری افسرده و زوج وی در جهت اصلاح شرایط استرس آور است. در رویکرد انتخاب ما، دارو یا مشاوره فردی به بیمار افسرده داده نمی‌شود.

تغییر رابطه زن و شوهر

ما سعی در تغییر رابطه زن و شوهر در زوجی داریم که یکی از آنها افسرده است. می دانیم برعکس تحقیقات خوب و گسترده در زمینه عوامل فردی افسردگی، تحقیقات بسیار کمی در این حیطه انجام گرفته است. به هر حال، تجربه ما نشان داده که به ویژه در برخی از موارد مقاوم، ما توانسته ایم با تغییر رابطه فرد افسرده با زوج حمایت گر به آنان کمک کنیم، در حالی که به نظر می رسد درمان های مرسوم نتوانست اند این کار را انجام دهند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره