روانکاوی

افکار در زمان تعطیلات و مرخصی از افکار

افکار در زمان تعطیلات و مرخصی از افکار

بسیاری از بیماران از افزایش وسواس های فکری خود در طی تعطیلات آخر هفته و دیگر تعطیلات شکایت دارند. زمانی که آنها از نظر ذهنی مشغولیتی ندارند، افکار مزاحم و ناخواسته رسوخ کرده و تعطیلات آنها را خراب می کند.

افکار در زمان تعطیلات و مرخصی از افکار

بنابراین گذران تعطیلات با عدم فعالیت و خلوت گزینی توصیه نمی‌شود؛ بلکه تعطیلات بیماران باید انباشته از فعالیت‌های مختلف باشد. وسواس های فکری تمایل دارند فضاهای خالی ذهن را اشغال کنند. در طول برنامه ی درمانی، اغلب مطلوب است بیمار را تشویق کنیم آرامشی که از طریق مرخصی گرفتن از هشیاری دائم و نبردی بی وقفه با وسواس های فکری به دست می آید را امتحان کنند. می بایست به این نکته توجه کرد که رهایی از وسواس های فکری به واسطه تعطیلات، نباید به عنوان یک دوران تهی و خالی از هرگونه فعالیت فکری برنامه ریزی شده، قلمداد شود. بلکه تعطیلی وسواس های فکری را باید فرصتی برای جایگزینی فعالیتهای دلخواه و سازنده قلمداد کرد.

تعطیلات افکار

مهمترین نتیجه شناختی که از تعطیلات افکار، گرفته می‌شود، این است که هیچ اتفاق ناگواری رخ نمی دهد. هنگامی که من از بررسی دقیق انسداد و واپس راندن این افکار اجتناب می‌کنم، هیچ فاجعه ای رخ نمی دهد. با مقاومتی که مبتلایان در ابتدا، هنگامی که از آنها خواسته می‌شود که از زیر نظر گرفتن و واپس راندن افکار خود برای دوره معین خودداری کنند، نشان می‌دهند، ارزش این گونه تعطیلات افکار مشخص می‌شود. آنها می‌ترسند که اگر از این افکار اجتناب کنند و یا آنها را کنار بگذارند، ممکن است اتفاق ناگواری برای آنها بیافتد؛ کنترل خود را از دست بدهم، یا دیوانه شوم. با وجود این هنگامی که مبتلایان افکار خود را تعطیل می‌کنند، اثرهای آن بسیار ثمربخش بوده و باورهای ترسناک آنها را تکذیب می‌کند. اگر بیمار نگرانی و مقاومت شدیدی از خود نشان دهد، درمانگر می تواند مدت این تعطیلی را به تدریج تغییر دهد و با تعطیلات کوتاه مدت تری در طول جلسه، درمان را آغاز کند و سپس در جلسه درمانی ۱۰ دقیقه آنتراگ داده و به تدریج مدت آن را افزایش دهد.

افکار در زمان تعطیلات و مرخصی از افکار

بعضی از مبتلایان به خوبی به این امر آگاهی دارند که هنگامی که بیکارند و مشغولیتی ندارند، نسبت به وسواس‌ های فکری آسیب پذیرترند. روشهایی که مبتلایان به کار می‌گیرند، می‌تواند موثر و سازنده باشند. اما استفاده از پرکننده ها، مفید نمی باشد. این پرکننده ها صداهای مکرر، به صورت کلمات و عبارات اطمینان بخش و خوش یمن می باشند که در یک تلاش بی‌ثمر برای انسداد وسواس‌های فکری به کار گرفته می شوند. متاسفانه آنها می‌توانند به بخشی از خود مشکل، تبدیل شوند و بعضی مبتلایان به این باور می‌رسند که دیگر قادر به عمل کردن به وظیفه ی خود نیستند، مگر اینکه از پرکننده ها برای انسداد افکار خود استفاده کنند. همانند همه ی انواع انسداد افکار، این کار بسیار عذاب آور، مایوس کننده و محکوم به شکست می باشد، که می بایست منع شود.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره