روانکاوی

الگوهای مصرف و سوء مصرف الکل

الگوهای مصرف و سوء مصرف الکل

الکل به عنوان یکی از تضعیف کننده های CNS اثرات ضد اضطراب، مسکن، هیپنوز، بی حسی، کما و مرگ را می تواند ایجاد کند.

نشانه های روانشناختی حاد، چون آرامش عضلانی، مسکن و کاهش اضطراب در نتیجه ی مصرف مقدار کم الکل ظاهر می‌شود. اما علائمی چون ناهماهنگی عضلانی، تکلم بریده بریده، اختلال در حافظه، توجه و تمرکز، گیجی، منگی، اختلال در قضاوت و ناتوانی در موقعیت سنجی در مواردی که مصرف الکل بیشتر باشد، ظاهر می‌شود.

مصرف بسیار بالای الکل

در سطوح مصرفی بسیار بالای الکل، علائمی چون کرختی، سستی، کما، تنگی نفس ایجاد می‌کند و در نهایت، بر عملکرد های حیاتی فرد تاثیر منفی می گذارد و می تواند محرک باشد. مصرف الکل به طور مستقیم یا غیرمستقیم تقریباً بر تمام سیستم های بدن تاثیر می گذارد و قسمتهای مختلف مغز چون هیپوتالاموس، هیپوکامپ، CNS، مخچه، کرتکس مغز و بخش میانی مغز تحت‌ تأثیر الکل قرار می گیرد.

قطعاً با توجه به اینکه مقدار کمی از الکل در صنعت داروسازی مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین مصرف بسیار کم الکل می تواند جنبه ی دارویی داشته باشد؛ اما مصرف غیر دارویی آن می‌تواند تاثیرات منفی زیستی – شیمیایی بر مغز بگذارد و منجر به اشتیاق بدنی مقاومت ناپذیری برای نوشیدن مجدد الکل شود. مصرف مداوم الکل نه تنها وابستگی روانی – فیزیکی تولید می نماید، بلکه با تولید تحمل ارگانیسم نیز همراه است. به نظر می‌رسد که تحمل یا سازش از نوع معکوس می باشد؛ زیرا به مرور زمان مصرف الکل کم می تواند منجر به بروز واکنش‌های ارگانیسم به همان شدت اولیه گردد. این در حالی است که تحمل به وجود آمده در ارگانیسم باعث می‌شود که برای شکل‌گیری واکنش های شدید، به مصرف مقادیر زیادتری از الکل نیاز باشد. لایت، جودی و لمبرایت، معتقدند که با مصرف مقدار معینی از الکل در انسان مستی سبکی پدیدار می‌شود و خلق و خوی شخص تغییر میکند. در بعضی از افراد حالت خوش بینی و شادی و در بعضی افسردگی، بدبینی و گریه و زاری ظاهر می شود.

اثرات تسکینی الکل

به علت اثرات تسکینی الکل، سلولهای کرتکس مغز تسکین یافته و شخص تسلط بر رفتارش را از دست می دهد. به علاوه، شخص رفتارهای غیرعادی ای چون احساس عدم تعهد نسبت به مسئولیت های خود، تکلم سریع و غلیظ، پرش افکار و تکرار و بی ارتباطی روند افکار را نشان می دهد. همچنین، حرکات و واکنش‌های عضلانی، خارج از کنترل شده و حس هایش کند می گردد و تعادل هماهنگی او آسیب می‌بیند. سطح الکل مصرفی می تواند با تغییرات زیادی در بدن مرتبط باشد.پ اگر سطح الکل مصرفی در خون به ۱% برسد، تفکر، قضاوت و مهارها شل شده و گاهی نیز از هم گسسته می‌شود. در غلظت ۲% الکل مصرفی، کار تمامی نواحی حرکتی در مغز مختل شده و نواحی کنترل کننده ی هیجانات نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند. در سطح ۳% شخص غالباً دچار گیجی شده یا به حالت بهت فرو می‌رود.

اگر سطح الکل مصرفی در خون به ۴% تا ۵% برسد، فرد به حالت اغما می‌افتد. در سطوح بالاتر از ۵% مراکز کنترل کننده ی تنفس و قلب تحت تاثیر قرار می گیرند و منجر به مرگ می شود. مصرف الکل تقریباً بر تمام سیستم های بدن تاثیر می گذارد و نسبت به میزان مصرف الکل علایم مختلفی در شخص مصرف کننده ایجاد می‌کند. به طور مثال، در اثر مصرف بلند مدت و زیاد الکل، شخص دچار نشانگان پرهیز می شود که به عنوان خماری نیز شناخته می گردد. علائم مستی خماری عبارتند از : تهوع، استفراغ، خستگی، تشنگی شدید، سردرد، سرگیجه، تحریک‌پذیری، گفتن سخنان بی ربط، نشان دادن عکس العمل های کند، تلوتلو خوردن، فریاد زدن، آواز خواندن، عربده کشیدن شخص و پس از مدتی به خواب اغما مانندی فرو میرود و چند ساعت بعد بیدار می شود. شدت خماری فرد به مقدار الکل مصرفی و اینکه ظرف چه مدتی الکل مصرف کرده است، غلظت الکل، سرعت مصرف آن، مقدار غذای موجود در معده، جنسیت و میزان سوخت و ساز فرد بستگی دارد. به علاوه، بعضی از افراد حساسیت شدید به مصرف الکل دارند و سریعا با خوردن مقدار کمی الکل دچار علائم مسمومیت و اختلالات رفتاری شدید می‌شوند، در حالی که اکثر افراد عادی چنین واکنش هایی دیده نمی شوند. این واکنش ها عبارتند از : تحریک‌پذیری، خنده و گریه نامتناسب، رفتارهای تکانه ای و پرخاشگرانه، خطای ادراکی، توهم بینایی و هذیان های گذرا. در چنین شرایطی، فرد الکلی انگار خودش نیست و احتمال وجود بروز خطر برای دیگران و اقدام به خودکشی در او وجود دارد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره                 ۲۲۶۳۳۰۳۳ – ۰۲۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۲۲۶۳۴۵۵۸-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره