روانکاوی

الگوی پیشگیری از بازگشت یا عود مجدد

الگوی پیشگیری از بازگشت یا عود مجدد

چنانچه قبلا مطرح شد، از سال‌های نه چندان دور تا به امروز، در برنامه‌های درمانی به الگوهای پیشگیری از بازگشت، بیشتر توجه شده است و در میان نظریه های گوناگون و الگوهای مختلف ارائه شده، می‌توان به الگوی موفقیت آمیز پیشگیری از بازگشت مارلات و گوردون اشاره کرد. اساساً الگوی پیشگیری از بازگشت یا عود مجدد بر پایه ی مدل یادگیری اجتماعی یا SLT است. این مدل بر فاکتور های موثر بر موفقیت یا شکست دوری از مواد تمرکز دارد؛ هرچند که همپوشی زیادی با فرایندهای موثر در ایجاد رفتار وابستگی به مواد در مراحل اولیه وجود دارد.

الگوی پیشگیری از بازگشت یا عود مجدد
علائم بازگشت به اعتیاد

از دیدگاه RPM

از دیدگاه RPM، همه افراد وابسته به مواد زمانی با احتمال عود مواجه می‌شوند که در معرض یک یا بیش از یک محرک قرار گیرند. مارلات فرآیندی شناختی را مطرح می‌کند که در آن محرک ها باعث برانگیختگی انتظارات نتیجه مثبت، می شوند و شخص انگیزه ی بیشتری برای مصرف مواد خواهد داشت. بدین ترتیب، افزایش احساس خودکارآمدی و یا مقابله با فشارهای انگیزشی نسبت به مصرف دارو می‌تواند از پدید آمدن عود یا لغزش جلوگیری کند. جوهره اصلی این رویکرد بر اساس برنامه‌ی خودکنترلی است. طبق نظر مارلات پیشگیری از بازگشت، برنامه ای خودگردان است که به منظور تقویت مرحله ی نگهداری در فرایند مراحل تغییر، طراحی شده است. اهداف عمده ی این برنامه ی درمانی، تغییر رفتار وابستگی به مواد، پیش‌بینی بازگشت و مقابله با بازگشت دوباره است که بر اساس الگوی سلامت و تثبیت این الگو پیش می‌رود.

الگوی پیشگیری از بازگشت یا عود مجدد
پیشگیری از بازگشت به اعتیاد

هدف از پیشگیری از بازگشت یا عود

هدف از پیشگیری از بازگشت یا عود، آموزش افرادی است که سعی در تغییر رفتار مصرف مواد دارند تا از این طریق بتوانند مشکلات و رفتارهایی را که به بازگشت منجر می‌شوند، پیش‌بینی کرده و با آنها مقابله کنند. در الگوی مذکور، به جای تمرکز و مسمومیت زدایی به مراقبتهای پس از مرخص شده فرد از بیمارستان یا درمانگاه توجه می‌شود. الگوی مطرح شده، به جای تمرکز بر قطع مصرف مواد، به مشکلاتی که در نگهداری تغییر به‌دنبال قطع مصرف مواد رخ می دهند، تاکید شده است. در این راستا، راهبردهای مدیریت لغزش شامل قول گرفتن از مراجع برای کاهش مقدار مصرف، تماس با درمانگر بلافاصله بعد از لغزش و بررسی و ارزیابی عوامل مهم در بروز ارزش است.

 

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره