روانکاوی

انتقاد در برابر شکایت

انتقاد در برابر شکایت

چه فرقی بین شکایت و انتقاد وجود دارد؟
شکایت : عبارت است از ابراز صریح عصبانیت، نارضایتی، ناراحتی و سایر حالات منفی. برای مثال، من از اینکه نپرسیدی روزم چطور بود در طول شام خوردن فقط از کارهای خودت صحبت کردی خیلی ناراحت شدم. انتقاد صراحت کمتری دارد : انتقاد کلی است و مستلزم سرزنش طرف مقابل است. برای مثال، تو هرگز به من و کارم توجه نمی‌کنی. تو اصلا به فکر من نیستی. من در اینجا به جملاتی اشاره خواهم کرد که به شما کمک می‌کنند بین شکایت و انتقاد بگذارید.

یادتان باشد که هنگام شکایت، عمل خاص را مورد حمله قرار می دهید اما در هنگام انتقاد، شخص مقابل را هدف قرار می‌دهید :

شکایت : ما آنقدر که ما آنقدر که من دوست دارم با هم بیرون نمی رویم.
انتقاد : تو هرگز مرا جایی نمی‌بری.

شکایت : وقتی می آیم خانه و ظرفشویی پر از ظرفهای کثیف را می‌بینم ناراحت می‌شوم. امروز صبح قبول کردی که ظرفها را بشویی.
انتقاد : باز هم آشپزخانه پر از ظرفهای کثیف کردی. مگر قول نداده بودی که دیگر چنین کاری نکنی. دیگر نمی‌توانم به تو اعتماد کنم، می‌توانم ؟

شکایت : من انتظار دارم بعد از کارت، یکراست بیایی خانه ولی وقتی این کار را انجام نمی کنی احساس می‌کنم دوستانت را بیش از من دوست داری.
انتقاد : از تو خیلی بیزارم چون هیچ وقت خبر نمی دهی که دیر می آیی خانه و همیشه مرا در نگرانی و دلشوره می گذاری – تو به دوستانت بیش از زندگی زناشویی مان توجه می کنی.
فکر نکنید فقط شما هستید که از این انتقاد ها استفاده می کنید. بسیاری از زن و شوهرها از شکایت به انتقاد کشیده می شوند.

اما برای برخی از ما انتقاد کردن به قدری عادی شده که به جای شکایت، یکراست به شخصیت یکدیگر حمله می کنیم. مثلاً برخی از رئیس ها به جای آنکه بگویند، گزارش کار شما به اندازه کافی مفصل نبود. می گویند، تو در کارهایت به قدر کافی دقت نداری. برخی از زن و شوهرها هم به جای آنکه بگویند ممکنه در خمیر دندان را ببندی. می گویند تو حتی عرضه نگهداشتن یک خمیردندان را هم نداری. انتقاد همیشه کار شیطانی و پست نیست و گاهی می‌تواند بی ضرر باشد، در واقع انتقاد از عصبانیت های حل نشده و ابراز نشده است.

انتقاد هم یک از مکانیسم های مخربی است که در هر رابطه ای به چشم می‌خورند. مشکل وقتی شروع می‌شود که انتقاد آنچنان نیشدار شود – یا یکی از طرفین نسبت به آن حساس شود – که به زندگی زناشویی لطمه بزند و موجب تباهی تدریجی آن شود در این زمان، یکی دیگر از چهار سوار سرنوشت وارد میدان می شود.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

نیاز به مشاوره ازدواج  دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره قبل از ازدواج دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره