روانکاوی

انتقال احساسات از مراجع به مشاور

انتقال احساسات از مراجع به مشاور

مراجعان ممکن است احساسات مثبت یا منفی را به مشاوران انتقال دهند. این احساسات از پاسخ های هیجانی افراد به والدین در دوران کودکیت چشمه می‌گیرند و از این رو مبتنی بر رابطه ی واقعی بین مشاور و مراجع نیستند.

احساسات انتقالی در سطح ناهوشیار عمل می کنند؛ از این رو، مراجع از این نکته آگاه نیست که پاسخ‌های او به مشاور ممکن است نابجا یا منسوخ باشد. بنابراین، آثار زندگی هیجانی اولیه ی مراجع اغلب در رابطه ی مشاوره ای به روشنی دیده می‌شود. وقتی انتقال احساسات مثبت باشد،
مراجع ممکن است مشاور را کمک‌کننده و اثربخش تلقی کند، اما وقتی انتقال احساسات منفی باشد، مراجع ممکن است مشاور را ناکارآمد و حتی طردکننده و دشمن ببیند.

انتقال احساسات از مراجع به مشاور

بررسی دقیق این نگرش ها

هر دوی این نگرش ها به طور بالقوه برای مراجع مفید هستند. از طریق بررسی دقیق این نگرش ها، مراجع باید بتواند پیوندی را بین سبک های ارتباطی کنونی با روابط گذشته که ممکن است مشکل آفرین باشند، برقرار کند. مطالعه موردی در این بخش این نکته آخر را نشان می‌دهد. در پنج گفتار درباره ی روانکاوی، فروید تاکید می‌کند که درمان باعث ایجاد انتقال نمی شود، اما صرفاً آنرا به حوزه ی هوشیار می آورد. او همچنین اضافه می‌کند که هنگامی که انتقال به این شیوه آشکار شود، مراجع قدرت بیشتری برای کنترل آن پیدا می‌کند. روشن کردن این نکته اهمیت دارد که انتقال، پدیده ی سحرآمیزی نیست که فقط در مشاوره و درمان دیده شود.

افراد ممکن است پاسخ های هیجانی نیرومندی را در موقعیت‌های یاورانه ی گوناگون تجربه کنند. این موقعیت ها شامل روابط بیمار و پزشک، بیمار و پرستار و در واقع هر نوع موقعیتی است که در آن شخصی برای دریافت کمک یا حمایت به فرد دیگری وابسته می‌شود. پرستاران، پزشکان، مددکاران اجتماعی و کشیش‌ها از این نکته آگاه اند که افراد کمک گیرنده اغلب به شیوه‌های هیجان نامناسبی واکنش نشان می‌دهند. اغلب مشکلات از آنجا ناشی می شوند که افراد کمک کننده دلایل چنین احساسات را درک نمی کنند و ممکن است از دریافت آنها خرسند شوند.

احساسات انتقال یافته عاشقانه

این امر مخصوصاً زمانی اتفاق می‌افتد که احساسات انتقال یافته عاشقانه، شاعرانه، تحسین برانگیز یا شهوانی باشند. در این شرایط ممکن است از مراجعان بهره‌کشی و سوء استفاده شود؛ از این رو، عامل زیربنایی انتقال باید درک شود و نقش اساسی سرپرستی نیز برای مشاوران به رسمیت شناخته شود. نکته ی مهم دیگری که فروید مطرح کرده است، به جهان شمولی و عمومیت انتقال و اهمیت آن در تعیین نتیجه ی ارتباط یاورانه مربوط می‌شود. او در بررسی زندگینامه ی شخصی خود تاکید می‌کند که اگر در رابطه، انتقال هیجان وجود نداشته باشد، درمان غیر ممکن می‌شود. نوشته های فروید روشن‌ترین شرح موجود از روانکاوی و روان نظریه ی روان پویشی هستند و مطالعه ی هر جنبه از کار او بسیار با ارزش است.

انتقال احساسات از مراجع به مشاور

مثال انتقال: مراجع ۲۶ ساله ای از اینکه مشاورش برای جراحی کوچکی به بیمارستان رفته بود، عصبانی بود. به مراجع از قبل گفته بودند که مشاوره او یک هفته غایب خواهد بود، اما این تذکر او را خیلی مطمئن نکرد. در یکی از جلسات بعدی، مراجع واکنش خود را نسبت به مشاوره با او درمیان گذاشت. در ابتدا، مراجع از شدت واکنش خودش در شگفت ماند. اما بعدها برخی از تجارب پیشین خود را که تا حدودی با پاسخ شدید هیجانی او به غیبت مشاور ارتباط داشت. شناسایی کرد.

وقتی کسرا پنج سال داشت پدر و مادرش از هم طلاق گرفتند و کمی بعد پدرش به‌خاطر آلرژی بیمار شده بود. کسی برای صحبت با این کودک وقت نمی گذاشت و او برای ملاقات با پدرش به بیمارستان برده نمی شد. یکی از پیامدهای این وضعیت این بود که کسرا تا سال‌ها خودش را به خاطر بیماری و فوت پدرش سرزنش می کرد. وقتی کسرا قادر شد تا این مسئله را بررسی کند، فهمید که چرا وقتی مشاورش به بیمارستان رفت. او عصبانی و ناامید شد. احساساتی که او به مشاور انتقال داد. در واقع از گذشته و رابطه ی او با والدینش نشئت می گرفت. با این حال، او با بررسی آنها قادر شد تا واقع بینانه تر به تجربه ی فقدان دوران کودکی اش و بار سنگین سرزنشی که تا سال‌ها با خود حمل می کرد، نگاه کند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره