روانکاوی

انحرافات جنسی (پارافیلیا)

انحرافات جنسی (پارافیلیا)

پارافیلیا به معنای فانتزی ها، تمایلات و رفتار های جنسی مکرر که دربرگیرنده اشیاء، رنج کشیدن و تحقیر کودکان و یا افراد می باشد.

تمایلات پارافیلیایی در مردان شایع تر است. از مشخصات آن، علاوه بر وجود تمایلات منحرف، ناتوانی در مقاومت در برابر این تکانه ها می باشد، باید حداقل ۶ ماه طول بکشد.

اختلالات پارافیلیک به گروهی از اختلالات گفته می‌شود که دیسترس قابل توجه و اختلال کارکرد، حاصل میل شدید، تخیلات و رفتارهای جنسی مداوم یا راجعه است که در آن ابژه، فعالیت و یا موقعیت غیر معمول وجود دارد و حداقل برای مدت شش ماه طول بکشد. در این اختلالات معمولاً یکی از انحرافات در سکس دیده می‌شود.

محرک های جنسی

در واقع پارافیلیاها، اعمال یا محرک های جنسی هستند که از رفتارهای جنسی بهنجار فاصله دارند اما در برخی افراد برای دستیابی به انگیختگی و ارگاسم ضرورت دارند. این افراد لذت جنسی را تجربه میکنند اما نمی‌توانند به محرک های شهوانی بهنجار پاسخ دهند، تمایلات و رفتارهای جنسی منحرفانه محدود به اعمال یا محرک های منحرفانه به خصوصی هستند. برخی از افراد به صورت گاه به گاه رفتار منحرفانه را امتحان میکنند مانند دوره‌های ناشایع طناب پیچی در هنگام فعالیت جنسی یا مبدل پوشی اما می‌توانند به محرک های شهوی معمول تر نیز پاسخ دهند، در این افراد تشخیص انحراف جنسی گذاشته نمی‌شود.

دامنه انحرافات جنسی 

دامنه انحرافات جنسی از رفتارهای طبیعی تا رفتارهای مخرب یا آسیب رسان برای فرد یا هر دو نامزد و در نهایت رفتارهایی که سبب آسیب و تهدید کامل جامعه می‌شوند، متغیر است این اختلالات با عنوان تکانه های بچه بازی، مالش دوستی، تماشاگری جنسی، عورت نمایی، آزارگری جنسی نامگذاری شده اند، تشخیص این اختلالات هنگامی مطرح می‌شود که فرد بر اساس خیال پردازی جنسی خود دست به عمل زده و یا این خیال پردازی ها سبب ناراحتی شدید یا مشکلات بین فردی شده باشند. سایر انواع انحرافات جنسی نظیر تماشاگری جنسی، یادگاری خواهی یا مبدل پوشی، و آزارخواهی جنسی یا ناهنجاری های نامعین نظیر حیوان خواهی، فقط هنگامی واجد ملاک‌های حائز اهمیت بالینی تلقی می‌شوند که ناراحتی شدید یا اختلال در عملکرد اجتماعی، شغلی یا سایر حوزه‌های مهم عملکردی فرد به وجود آورند و صرف این که تمایلات مذکور به شکل رفتار ابراز شده باشند برای تشخیص کافی نیست.

یک خیال ویژه با اجزا خودآگاه و ناخودآگاه آن، علامت مشخصه انحرافات جنسی است و پدیده ارگاسم و انگیختگی جنسی موجب تقویت این خیال پردازی یا تکانه می شود. تاثیر خیال پردازی ها و نمود آنها در رفتار شخص اغلب از حیطه جنسی فراتر می رود و زندگی شخص را در بر می‌گیرد. کارکرد عمده رفتار جنسی در انسان کمک به برقراری پیوند به منظور ایجاد لذت متقابل از طریق همکاری با نامزد، ابراز و تقویت عشق بین دو نفر و تولید مثل است. انحرافات جنسی و رفتارهای انحرافی هستند که اعمال آنها شامل پرخاشگری، آزار و تعدی و یک سونگری افراطی است. ممکن است اعمال آنها دیگران را از آنها دور کند و یا به آنها آسیب برساند و بالاخره احتمال برقراری پیوند بین دو انسان را از بین ببرد. گذشته از این، رفتارهای انحرافی جنسی اغلب در خدمت سایر کارکردهای روانی حیاتی قرار دارند. این رفتارها ممکن است سبب تخفیف اضطراب و یا تثبیت هویت شوند و یا با پرخاشگری پیوند یابند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره                 ۲۲۶۳۳۰۳۳ – ۰۲۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۲۲۶۳۴۵۵۸-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره