روانکاوی

انحرافات جنسی

انحرافات جنسی

شامل دسته ای از ناهنجاری‌هایست که در آن جاذبه جنسی معطوف به اشیا نامعمول و فعالیت‌های جنسی است که ماهیتی این نامتداول دارند.

رابطه جنسی اغلب چندگانه هستند که شامل موارد زیرند:

الف – گرایش جنسی نسبت به اشیا و موضوعات بی‌جان و غیر انسانی چون کفش، لباس و غیره که از جمله این انحرافات یادگار خواهی یا شی گرایی و مبدل پوشی است.
ب – گرایش و تمایل جنسی به شرایط رنج آور و حقارت چون سادیسم و مازوخیسم جنسی.
ج- گرایش جنسی به موقعیت‌های که افراد مقابل تمایل به برقراری رابطه جنسی ندارند و برای آنها ناخوشایند است منجمله تماشای بدن یا اعمال جنسی یا همان چشم چرانی الت نمایی.

 • عورت نمایی به میل شدید مکرر برای نمایش آلت تناسلی به فرد غریبه یا شخص غیر منتظر اطلاق می شود.
 •  در یادگارخواهی یافته فتیشیسم که تمرکز میل جنسی معطوف به اشیا بی جان چون کفش، دستکش، جوراب شلواری و ….. است که رابطه نزدیکی با بدن انسان دارند می‌باشند. این اختلال تقریبا منحصر به مردان است.
 •  یادگارخواهی را با تحریک جنسی در سنین پایین مرتبط دانسته اند.
 • بچه بازی میل شدید جنسی عودکننده یا تحریک جنسی نسبت به کودکان ۱۳ سال به پایین در طول یک دوره حداقل ۶ ماهه است. این بیماری حداقل ۱۶ سال داشته و دست کم از قربانیان ۵ سال بزرگترند.
 •  این تشخیص در مورد افرادی که در اواخر نوجوانی رابطه مستمری با کودک ۱۲ تا ۱۳ ساله داشته باشند مطرح نمی‌شود.
 •  آزارگری جنسی رفتارها و تخیلات و برانگیزاننده و امیال جنسی مربوط به اعمال واقعی شدید و مکرر که در طی آن زجر دادن روانی یا جسمی قربانی، شخص را از لحاظ جنسی تحریک می‌کند.
 •  آزار خواهی جنسی – مازوخیسم : مشغولیت ذهنی مکرر با تمایلات جنسی و تخیلات مربوط به تحقیر شدن، کتک خوردن، به بند کشیدن و هر نوع رنجی در این زمینه است که در مردان شایع تر است.
 •  تماشاگری جنسی اشتغال ذهنی تکراری یا تخیلات و اعمال مربوط به تماشای افراد برهنه یا در حال تعویض لباس یا در حال فعالیت جنسی را گویند، که فرد از اینکه به صورت مخفی و بدون اجازه این کار را انجام می دهد دچار تحریک جنسیت می شود.
 • مبدل پوشی عبارت از تخیلات یا امیال جنسی برای پوشیدن لباس جنس مخالف به عنوان وسیله‌ای برای برانگیختگی که به همراه خود ارضایی یا مقاربت انجام می‌شود. اکثر مبتلایان مرد هستند. این افراد گرایش به جنس مخالف خود را دارند و دارای علایق مردانه می باشند.
 •  هرزه گرایی تلفنی و کامپیوتری عبارت از بیان صحبت‌های زشت و وقیح پشت تلفن یا ارسال پیام‌های وقیح با پست الکترونیک به فردی که ناخواسته و بدون آگاهی شریک جنسی فرد تلفن کننده است.
 •  زنان با محارم که برقراری رابطه جنسی با افرادی نزدیک و خویشاوند که همه طیف‌های سنی از جمله کودک و نوجوان را در بر می گیرد می باشد.
 • درمان روان درمانی بینش گرا از روشهای با سابقه درمان این اختلالات است. در این نوع درمان بیمار فرصت می یابد پویاییهای خود و حوادث موجب انحراف جنسی خود را درک کرده و بخصوص از حوادث روزمره ای آگاه شوند که سبب می شود که آنها بر مبنای تکانه های خود عمل می‌کنند.
 •  ۵ نوع مداخله برای درمان افراد مبتلا به انحرافات جنسی شامل کنترل خارجی، کاهش سائق های جنسی، درمان اختلالات همزمان مثل افسردگی و اضطراب، رفتار درمانی شناختی و روان درمانی پویشی می باشد.
 • رفتار درمانی شناختی جهت برطرف کردن الگو های آموخته شده انحراف جنسی و تعدیل رفتار ها به شکل قابل قبول جامعه می باشد که شامل آموزش مهارت‌های اجتماعی، آموزش جنسی، تجدید ساختار شناختی، ایجاد همدلی با قربانیان حساسیت‌زدایی، خیالات، فنون آرمیدگی و یادگیری عوامل محرک تکانه های مربوط به انحرافات جنسی است.
نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

نیاز به مشاوره ازدواج  دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره قبل از ازدواج دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره