زوج درمانی

انواع تکنیک های زوج درمانی

انواع تکنیک های زوج درمانی

به استفاده از روش های روانشناسی برای اصلاح رابطه زناشویی زوج درمانی گفته می شود در جلسات زوج درمانی روانشناس از تمام فنون و تکنیک ها و نظریه های علمی و روانشناسی برای اصلاح رابطه زناشویی استفاده می کند.

ابعاد رابطه زناشویی

یکی از ابعاد رابطه زناشویی بحران است بحران در رابطه زناشویی یعنی رضایت از رابطه زناشویی در مدت کوتاه به مقدار زیادی کاهش پیدا کرده علل بحران می تونه یکی از موارد زیر باشه مشکلات مالی خیانت خشونت دخالت دیگران مشکلات عاطفی اعتیاد وسایل مسائلی که زوجین حساسیت شدیدی به آن ها دارند برای حل بحران لازم هست که درمانگر ابتدا علت بحران را تشخیص بده و بعد جلساتی برای مداخله در بحران و حل بحران تشکیل بده و بعد از اینکه بحران حل شد از روش های روانشناسی برای پیشگیری از بحران استفاده کنه

در زوج درمانی جامع بر روی ۱۴ بعد از رابطه زناشویی تمرکز می شود:

 1. بعد رفتاری:
  یعنی زوجین چگونه با یکدیگر رفتار می کنند و درمانگر چه اصلاحاتی لازم است در عملکرد رفتاری زوجین انجام دهد.
 2. بعد شناختی:
  یعنی زوجین چه افکار و اندیشه هایی در مورد هم دیگر و رابطه زناشویی دارند و افکار منفی آنها نسبت به همدیگر چگونه است و چه درمانی در این مورد لازم است؟
 3. بعد عاطفی :
  یعنی احساسات زوجین نسبت به همدیگر چگونه است به چه میزان همدیگر را دوست دارند آیا می‌توانند هیجان‌های خودشان را کنترل کنند یا نه و درمانگر لازم است به مداخلاتی در این زمینه و چه آموزش هایی به زوجین اقدام کند؟
 4. بعدجنسی :
  یعنی رابطه جنسی زوج ها چگونه است آیا رضایت جنسی از یکدیگر دارند آیا به سکس تراپی نیاز دارند یا نه؟
 5. بعد مسائل مالی:
  یعنی مشکلات مالی زوجین چیست آیا درآمد کافی دارند آیا به مشاوره مالی نیاز دارند آیا منابع مالی برای مدیریت رابطه زناشویی کافی است و مشاوره مالی چگونه می تواند رابطه زناشویی را اصلاح کند؟
 6. بعدمسائل فلسفی :
  یعنی زوجین چه جهان بینی دارند و این جهان بینی بر رابطه زناشویی چه تاثیری می‌گذارد و درمانگر چگونه می‌تواند با رویکردهای وجودی، اگزیستانسیالیستی، مذهبی یا فلسفی رابطه زناشویی را اصلاح کنند؟
 7. .مسائل شغلی و تحصیلی:
  یعنی شغل زوجین چه تاثیری بر رابطه زناشویی و رضایت از همسر دارد آیا لازم است زوجین در شغلشان تغییرات ایجاد کنند تا رابطه زناشویی بهتر شود آیا مشاور می تواند با دادن مشاوره شغلی یا تحصیلی زندگی زناشویی را بهبود بخشد آیا مشکلات شغلی و تحصیلی زوجین به رابطه زناشویی آسیب می زند؟
 8. بعد بحرانی شدن که در ابتدا توضیح دادیم
 9. بعد خانواده پدری :
  یعنی در خانواده پدری زوجین چه الگوهای رفتاری وجود داشته است و آیا این الگوها در زندگی فعلی نیز تکرار می شوند آیا خانواده زوجین در زندگی فعلی آنها دخالت نابجا دارند و اگر این مسائل وجود دارد درمان گر چه توصیه ها و آموزش ها و روان درمانی موثری می تواند انجام دهد؟
 10. بعد ناخودآگاه :
  یعنی خاطرات دوران کودکی زوجین چگونه باعث اختلال در رابطه فعلی آنها می شود و آیا لازم است درمانگر از روانکاوی و درمان‌های تحلیلی برای اصلاح شخصیت زوجین استفاده کنند؟
 11. مسائل عرفی است:
  یعنی فرهنگ جامعه و آداب و رسوم خانواده ها چه تاثیری بر روی رابطه زناشویی زوجین دارد و درمانگر چگونه می‌توانند زوجین آموزش دهد تا مسائل عرفی را رعایت کنند و از تأثیر منفی عرف جامعه بر زندگی زناشویی خود جلوگیری کنند.
 12. مسائل حقوقی است :
  یعنی حق و حقوق زن و شوهر در مقابل همدیگر چگونه تعریف شده است و قوانین کشوری چه حقوقی برای زوجین تعیین کرده است و آیا نیاز به مشاوره حقوقی در این رابطه زناشویی وجود دارد.
 13. بعد جسمانی و پزشکی است:
  یعنی زوجین از چه بیماری جسمی رنج می برند این بیماریها چه تاثیر نامناسبی بر روی رابطه زناشویی دارد و کدام مداخلات پزشکی داروها و جراحی ها می تواند رابطه زناشویی را بهتر کند؟
 14. بد سیستمیک:
  یعنی آیا مبادله رفتاری، هیجانی و عاطفی و جنسی در رابطه زناشویی به شکل رضایت‌بخشی انجام می‌شود یا نه و مشاوره چگونه می‌تواند تبادلات مذکور بین زن و شوهر را اصلاح کنند؟
نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرماییدا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره