روانکاوی

انواع سردرد

انواع سردرد

سردردها را به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم بندی می‌کنند. سردردهای اولیه عبارتند از:

  1. میگرن
  2. سردرد خوشه‌ای
  3. سردرد مزمن روزانه

سردردهای ثانویه علل و آسیب شناسی متعددی دارند. اکثر سردردها عصبی‌اند، حدود ۹۸ درصدشان خوش‌خیم و قابل بهبودند و یک تا دو درصد از سردردها نیز به دلیل ((تومور مغزی)) یا ضایعه مغزی هستند

سردردهای شایع

میگرن

میگرن معمولاً با تپش‌های منظم و شدید در یکی از نواحی سر همراه است و علائمی همانند تهوع، استفراغ، حساسیت شدید به نور و صدا دارد

یکی از شایعترین انواع سردرد است،به تدریج شروع می‌شود، اکثر اوقات یک طرفه است و ۴ تا ۷۲ ساعت طول می‌کشد. در زمان سردرد شخص به‌طور غیرعادی احساس خستگی و کسالت می‌کند. سپس حالت تهوع، استفراغ، تاری دید و اغلب بیزاری از نور دارد.

سردرد تنشی یا هیجانی

شایعترین نوع سردرد است، خطرناک نیست، اما مکرراً رخ می‌دهد. اغلب در اثر استرس و فشارهای عاطفی و عصبی ایجاد می‌شود. اغلب افراد بزرگسال این سردرد را تجربه کرده‌اند. علت آن انقباض عضلات کاسه سر، گردن، شانه و صورت است. درد معمولاً از ناحیه پیشانی، گردن یا شانه شروع می‌شود و به تدریج تمام کاسه سر را فرا می‌گیرد.

بیمار ممکن است تهوع پیدا کند، اما استفراغ ندارد. این درد می‌تواند ۳۰ دقیقه تا چند روز ادامه داشته باشد. سردردهای تنشی اگر با استفراغ و تب، تاری دید، اختلال در تکلم، سستی دست و پاها، کاهش هوشیاری، حملات شدید و ضعف عمومی همراه باشند، باید جدی گرفته شود و حتماً به پزشک مراجعه شود.

سردرد ناشی از سینوزیت

نوعی سردرد خفیف تا متوسط است که اکثرا در صورت، پل بینی، یا در صورت حس می‌شود و ممکن است همراه با پرخونی بینی یا آبریزش از بینی باشد. در همهٔ سنین افراد را گرفتار می‌کند و به نظر می‌رسد که افرادی که آلرژی دارند مستعدترند.

گاهی ساعت‌ها طول می کشد و اغلب فصلی است و در فصول سرد ایجاد است. این سردرد اغلب در ناحیه پیشانی حس می‌شود. این دردها با حرکت سر و دراز کشیدن شدیدتر می‌شوند و پس از بیدار شدن از خواب به حداکثر شدت خود می‌رسد. این سردردها با درمان التهاب یا عفونت سینوس‌ها از بین می روند.

سردرد مختلط

در موارد نادر، برخی از انواع سردرد وجود دارند که محققان معتقدند سردردهای مختلطند و علائمی ما بین سردرد تنشی ومیگرن دارند. چنین مواردی وقتی رخ می‌دهند که علائم و درمان این دو سردرد در برخی از افراد به خوبی قابل افتراق نیست.

سردرد خوشه‌ای

این نوع سردرد شدیدترین درد را دارد. معمولاً، درد هر روز در یک ساعت معین شروع میشود و ممکن است روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد. در هنگام شروع حمله، دردی شدید و کشنده در یک طرف سر احساس می‌شود و ممکن است آبریزش بینی و چشم از همان طرف سر آغاز شود.

علائم شایع سردرد خوشه‌ای

درد شدید و آزار دهنده که معمولاً در داخل یا اطراف یک چشم جمع شده‌است، اما ممکن است به سایر قسمت‌های سر، صورت، گردن و شانه‌ها نیز کشیده شود. سردرد یک طرفه بیقراری و اشک ریزش، قرمزی چشم در یک طرف سر، گرفتگی یا آبریزش بینی در یک طرف سر، عرق شدید در پیشانی یا صورت، رنگ‌پریدگی یا برافروختگی صورت، تورم اطراف چشم در یک طرف سر، افتادگی پلک ویژگی‌های سردرد خوشه ای هستند. این سردرد در آقایان شایعتر است.

دوره سردرد خوشه ای معمولاً از شش تا ۱۲ هفته طول می‌کشد. تاریخ شروع و مدت هر دوره سردرد خوشه ای میتواند از دوره ای به دوره دیگر متفاوت باشد.

سر درد

سردرد ناشی از مننژیت یا عفونت داخل سر

درد در این بیماران به صورت فشرده‌است و تمام سر را فرا می‌گیرد، با استراحت کاهش می‌یابد و با حرکت بدنی تشدید می‌شود. وجود علایمی چون تب و سفتی گردن به تشخیص این نوع سردرد کمک می‌کند.

سردرد به علت تومور مغزی

سردرد به علت تومور مغزی معمولاً متناوب و در اوایل صبح شدیدتر است و بیشتر ماهیت حمله‌ای دارد. با حرکت سر، بلند کردن بار،عطسه و به ویژه سرفه تشدید می‌شود. معمولاً سردرد همراه با اختلالات خواب همراه است و گاهی بیمار به علت سردرد از خواب بیدار می‌شود. این سردرد به مرور زمان افزایش می یابد و بعد از درمان تومور ناگهان از بین می رود.

سردرد به علت فشار خون بالا

سردرد در این بیماران، وقتب آغاز می‌شود که فشار خون ناگهان افزایش یافته باشد. غالباً در ناحیه پس سر حس میشود و با کاهش فشار خون از بین می‌رود.

سردرد ناشی از بیماری‌های چشمی

عیوب انکساری چشم اختلال در دید. سبب پیدایش سردردهای مکرر در ناحیه پیشانی به خصوص هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون می‌شوند. هر گونه آسیب به چشم نیز سردرد ایجاد می کند.

سردرد ناشی از عفونت دندان

سردرد ناشی از عفونت دندان نیز از ناحیه صورت شروع و به تدریج به تمام سر منتشر می‌شود و با درمان عفونت دندانی از بین می‌رود.

سردرد آلرژیک

سردرد آلرژیک نیز نوع دیگر سردرد است که بر اثر تماس فرد با ماده حساسیت زا ایجاد می‌شود. معمولاً همراه با این نوع سردرد، سایر علایم حساسیت مثل گرفتگی بینی، آبریزش بینی، سرفه، عطسه و گاهی اسهال دیده می‌شود و کنترل حساسیت معمولاً به کنترل سردرد منجر می‌شود. این سردرد ممکن است بعد از استشمام بوی نامطبوع یا بوی سیگار هم ایجاد شود.

سردرد رعدآسا

سردردی است که به‌طور ناگهانی پدید می‌آید و ممکن است عوامل خطرناکی مانند خونریزی مغزی، ترومبوز سینوس وریدی یا انسداد سینوس‌های وریدی به وسیله لخته خون موجب بروز این نوع از سردرد شود و گاهی اوقات بغد از ضربه شدید مغزی ایجاد می گردد. این نوع سردردها شدید است و ممکن است بیمار دچار ضعف شدید، فلج، کاهش سطح هوشیاری حتی کما و گاهی موجب مرگ بیمار نیز شود.

سردرد التهابی

سردرد التهابی – این نوع سردردها نشانه سایر اختلالات همچون عفونت سینوسی، مننژیت یا سکته مغزی هستند.

سردردهای پارازیتی

پارازیت‌ها نیز موجب سردرد و مشکلات مغزی می‌شوند:

پارازیت‌ها امواج ماکرو ویو هستند که باعث گرم شدن سلولها و تغییرات ژنتیکی و محتوای پروتئینی سلول‌ها می‌شوند و گاهی آسیب‌های فراوانی به همراه دارند ولی معلوم نیست در چه مدت زمانی این امواج و با چه شدتی آسیب ایجاد می‌کنند، ولی در آزمایش‌های حیوانی معلوم شد که این امواج اختلالاتی در عملکرد مغز، عدم تعادل، نبود تمرکز و سرگیجه را ایجاد می کنند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرماییدا

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره