روانکاوی

انواع شخصیت

انواع شخصیت

همانطور که گفته شد، از نظر فروید، اولین پنج سال زندگی، نقش مهمی در رشد انسان دارد. در اخلال در حلال این سال ها، امکان وقوع شکست های بسیار در رشد غرایز وجود دارد. شکست های ایجاد شده در رشد، تثبیت نامیده شده است.

اگر فرد در خلال مرحله‌ای از رشد، درست ارضا نشده باشد از رفتن به مرحله دیگر هراسان می شود و یا اگر بیش از اندازه ارضا شده باشد، انگیزه‌ای برای رفتن به مرحله بعد باقی نمی ماند. در هر دو صورت، تثبیت روی می دهد. اگر فرد تثبیت شود، سهی خواهد کرد در مراحل بعدی همان رضایتمندی را به دست آورد که برای مرحله قبلی رشد مناسب بوده است. برای مثال، ممکن است فردی که در مرحله دهانی به طور جزئی تثبیت شده است، در جستجوی ارضای دهانی از طریق خوردن، سیگار کشیدن و یا نوشیدن باشد. یکی از پیامدهای عمده تثبیت که در رشد اهمیت دارد، واپس روی است. فرد در واپس روی، بازگشت به شیوه قبلی ارضا یعنی جایی را که قبلاً تثبیت شده جستجو می‌کند. معمولاً واپس روی تحت شرایط فشار روانی روی می دهد. از این رو، ممکن است افراد هنگام ناکامی و اضطراب بیش از حد به خوردن، سیگار کشیدن و آشامیدن روی آورند.

انواع شخصیت

شخصیت دهانی

مفاهیمی چون مراحل رشد، تثبیت و واپس روی، اهمیت بسیار زیادی در نظریه روانکاوی دارند. یکی از جالب ترین جنبه های این نظریه، نحوه رشد ویژگی های شخصیت در مراحل اولیه زندگی و ابقاء آن‌ها در مراحل بعدی است. در هر یک از مراحل اولیه رشد، نوع خاصی از منش به دلیل تثبیت ناتمام در آن مرحله، رشد می‌کند. برای مثال، ویژگی های شخصیت دهانی، با فرآیندهایی ارتباط پیدا می‌کند که در خلال مرحله دهانی وجود دارد و در مراحل بعدی زندگی نیز حفظ می شود. شخصیت های دهانی، خودشیفته اند، یعنی تنها به خود توجه دارند و از دیگران به عنوان موجوداتی متفاوت، شناخت روشنی ندارند. دیگران تنها با وجود به آن چه که می‌توانند به وی بدهند مورد توجه قرار می‌گیرند. شخصیت‌های دهانی، همواره تقاضای چیزی دارند و آن را یا به صورت تقاضای ملایم و دادخواهانه و یا به صورت خواسته ای پرخاشگرانه درخواست می‌کنند.

شخصیت مقعدی

این نوع شخصیت، از رشد مرحله مقعدی ناشی می‌شود. برخلاف ارضای دهانی که با دهان و فعالیت های کلامی مرتبط است و می‌تواند در بزرگسالی به شکل تقریباً غیر سرکوبگرانه بیان شود، ارضاء حاصل از تکانه های مقعدی باید به مقدار قابل ملاحظه‌ای تغییر شکل پیدا کند. به طور کلی، ویژگی های شخصیت مقعدی به فرایندهایی مربوط است که در مرحله رشد مقعدی جریان دارد و به طور کامل پشت سر گذاشته نشده است. این فرایند های با اهمیت عبارتند از فرآیندهای بدنی (انباشتگی و تخلیه مدفوع) و روابط میان فردی (مبارزه امیال در مورد آداب توالت رفتن). شخصیت مقعدی با گره زدن این دو به یکدیگر، مدفوع را به عنوان سمبل قدرت به حساب می آورد. تغییر از شخصیت دهانی به مقعدی، تغییری است از به من بده به آن چه می‌گویم انجام بده و یا از مجبورم به تو بدهم به مجبور از تو اطاعت کنم. شخصیت مقعدی به داشتن ویژگی های سه گانه ای معروف است که آن را تثبیت مقعدی می‌خوانند. این سه ویژگی عبارتند از: نظم و پاکیزگی، خست و لئامت و لجاجت. تاکید بر پاکیزگی با این گفته قابل بیان است که: پاکیزگی بعد از خدا پرستی قرار دارد. شخصیت وسواس مقعدی نیازمند است که هر چیز را تمیز و منظم نگهدارد و در مقابل، نسبت به چیزهایی که بی نظم و ناپاک هستند، واکنش سازی کند. دومین ویژگی، خست و لئامت است که به علاقع وسواس گونه مقعدی در نگهداشتن چیزها مربوط است، علاقه ای که به آرزوی نگهداشتن مدفوع در مرحله مقعدی مربوط می‌شود. سومین ویژگی، لجاجت است که به ویژگی مقعدی بچه گانه ای مربوط می‌شود که در مقابل جدا شدن از مدفوع خود، مخصوصا به فرمان دیگران، مقاومت نشان می‌دهد. شخصیت‌های مقعدی بیش از هر چیزی سلطه جو هستند و در پی کسب قدرت برای تحت سلطه درآوردن دیگران می باشند.

انواع شخصیت

شخصیت احلیلی

همانطور که شخصیت‌ دهانی و مقعدی، تثبیتی ناتمام در مرحله اول رشد را نشان می‌دهد، شخصیت احلیلی از تثبیت ناقص در مرحله اودیپی ناشی می‌شود. در این مرحله، تثبیت، معنای متفاوتی برای زنان و مردان دارد و باید نتایج تثبیت ناتمام مردان مورد توجه بیشتر واقع شود. در حالی که موفقیت برای فرد دهانی به این معنی است که من به دست آوردم و موفقیت‌ برای فرد مقعدی به این معنی است که من کنترل می‌کنم، موفقیت برای پسر در مرحله احلیلی به این معنی است که من مرد هستم. فرد مذکر در مرحله احلیلی باید همه تلقینات ممکن را که او اخته شده است انکار کند.
برای او، موفقیت به این معنی است که او در چشم دیگران بزرگ بیاید. در تمام اوقات باید مرد بودن و نیرومندی خود را اثبات کند. افراط و خودنمایی در رفتار این افراد، بیانگر اضطراب و کوشش برای دفاع در برابر اضطراب است.

شخصیت احلیلی مونث

شخصیت احلیلی مونث به عنوان شخصیتی هیستریک شناخته شده است. دختر کوچک، به عنوان دفاعی در برابر خواسته‌های اودیپی به نحوی افراطی خود را با مادر زنانگی همانند می‌کند. او از رفتار اغواکننده و لاف زنی برای تداوم علاقه پدر استفاده می‌کند ولی قصد جنسی خود را انکار می نماید. آنگاه، این الگوی رفتاری به دوران بزرگسالی منتقل می شود؛ جایی که ممکن است با لاف زدن، مردان را جذب کند. ولی منظور جنسی خود را انکار کرده و به طور کلی تا حدودی بی ریا و ساده به نظر می‌رسد. زنان هیستریک زندگی و عشق خود را آرمانی کرده، خودشان را در برابر لحظات زشت تر زندگی شگفت زده می یابند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره