روانکاوی

اهمیت گذشته و تجربه ی کودکی

اهمیت گذشته و تجربه ی کودکی

یکی از مهمترین خدمات رویکرد روان پویشی، تمرکز آن بر تجربه ی دوران کودکی و نحوه ی تاثیر این تجربه بر زندگی بزرگسالی است. در اواخر قرن نوزدهم، فروید نتیجه گرفت که بسیاری از مشکلات بزرگسالی، از بهره کشی دوران کودکی اولیه سرچشمه می‌گیرد.

نظریه او بی اعتقادی و خصومت را برانگیخت و در واقع این واکنش آنقدر شدید بود که فروید احساس کرد باید از افکار اصلی خود دست بکشد. او بعدها اظهار کرد که بیماران وی ممکن است در یادآوری خاطرات خود اشتباه کرده باشند. آیا آنچه آنها فکر می‌کردند خاطرات آنهاست، در حقیقت خیالبافی ها و آرزوهای ناهشیار آنها بود؟ این ایده ی دوم به نظریه ی عقده ی ادیپ فروید و این باور منتهی شد که بسیاری از تجاربی که افراد در درمان مطرح می کنند، حاکی از تعارضات و تمایلات ناهشیار آنهاست.

اهمیت گذشته و تجربه ی کودکی

فروید

بنابراین، فروید در معطوف کردن توجه به اهمیت تجربه ی اولیه موثر بود؛ با وجود اینکه به نظر می‌رسید که او از نتیجه گیری اولیه ی خود که ما امروزه می دانیم احتمالا درست بوده، دست کشیده است. روشن است که بسیاری از کودکان عملاً از بهره کشی جنسی و دیگر اشکال بهره کشی در دوران کودکی رنج می برند. پیشگویانه بودن کشف اولیه ی فروید به اثبات رسید و او توانست با تمرکز بر تجربه ی دوران کودکی، عموم مردم را به طور بی‌سابقه‌ای از این موضوع آگاه کند. شاید گفتن این مطلب درست باشد که فروید کاری را شروع کرد که قطعا آن را به اتمام نرساند. اندیشه های او درباره ی رشد و تجربه کودک همچنان در حال تکامل است.

با این حال، این فرض اشتباه است که فقط ضربه ی جنسی یا سایر بهره‌کشی های دوران کودکی است که در نظریه ی روان پویشی مهم هستند. کودکان در زمان رشد با مشکلات متعددی روبرو می شوند و بسیاری از این مشکلات می‌توانند در زندگی بزرگسالی باعث ایجاد مشکل شوند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره