روانشناسی کودک و نوجوان

بازی تعاریف و طبقه‌بندی آن

بازی تعاریف و طبقه‌بندی آن

بازی جز لاینفک زندگی کودکان است. آمیختگی آن با زندگی کودکان به میزانی آشکار است که گاه وجود آن به علت حضور همیشگی اش فراموش می‌شود. بازی در زندگی بزرگسالان نیز تاثیر بسزایی دارد و خستگی های ناشی از فعالیت و کار روزانه را از بین می‌برد.

بازی تعاریف و طبقه‌بندی آن

نقش بازی را از اهمیتی که کودکان به آن می‌دهند می‌توان درک کرد، مشاهده می‌شود که کودک در هنگام بازی آنچنان در کار خود قرار می شود که وجود دیگران را فراموش می‌کند و احساس می‌کند که تنهاست، گاه کودک به یک اسباب بازی یا عروسک دلبستگی پیدا می‌کند و جدایی از آن برایش امری ناممکن می شود. سوال این است که لزوم و ضرورت بازی چیست؟ و چه انگیزه خاصی برای بازی کردن وجود دارد؟ وظیفه دیگران در قبال بازی کودکان چیست؟ و مهمترین سوال این است که با توجه به تغییرات بزرگی که جوامع در طی اعصار و قرون با آن روبرو بوده اند چرا بازی هنوز به همان شکل وجود دارد؟ کاوش‌های فراوانی که در تمدنهای باستانی انجام شده است نشان می‌دهد که انسان ها همیشه در کنار وسایل مورد نیاز و ضروری زندگی، اسباب‌بازی‌هایی نیز برای بازی کودکانشان داشته اند.

این امر ضرورت بازی را نشان می دهد. قدمت بعضی از بازی‌های کودکان به هزاران سال می‌رسد. در این محدوده سعی شده است به کمک منابع موجود علاوه بر سوالات ذکر شده قبلی به مجموعه سوالات دیگری نیز پاسخ داده شود سوالاتی که معمولا توسط والدین از متخصصان پرسیده می‌شود، آنان می‌خواهند نقش خود را در قبال بازی کودکانشان بدانند، و معمولا می‌پرسند که چه نوع وسایل و بازی هایی را بایستی به منظور تسهیل رشد کودک انتخاب کرد.

بازی تعاریف و طبقه‌بندی آن

در مورد ضرورت بازی برای کودکان نکته ای جالب در کتاب برنامه‌ریزی برای بازی از جرج برناردشاو نقل شده است که ذکر آن بی ارتباط با موضوع نیست، او می‌گوید: کودکان بایستی خستگی ناپذیر، پر سر و صدا و سرشار از میل به بازی باشند. غیر از زمان غذا خوردن، بایستی دستهای خاک آلود داشته باشند. لباسهایی که می‌پوشند را بایستی خاکی و کثیف کنند. علاوه بر شادی و لذت بایستی خاک و خل را هم به خانه بیاورند. خلاصه هر آنچه که نشانه‌ای از آرامش و نظم بیمارگونه دارد، در این مرحله غیر ممکن است.

در همان کتاب تعبیر بسیار زیبایی از دوران کودکی به نقل از شلی شاعر مشهور انگلیسی ذکر شده است:

آیا می دانی کودک کیست؟
کسی که به عشق ایمان دارد
کسی که به باورها ایمان دارد
او کسی است که کدو تنبل را به کالسکه،
و موش را به اسب مبدل می کند
او کسی است که سکوت و خمودگی را به شور و هیجان
و هیچ چیز را به همه چیز مبدل می‌کند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

فرمایید
نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره