روانشناسی کودک و نوجوان

بازی در مدارس و محیط‌های آموزشی

بازی در مدارس و محیط‌های آموزشی

تمامی کودکان، حتی محجوب ترین و کمروترین آنان از انجام فعالیت لذت می‌برند، بنابراین یکی از اساسی ترین اهداف در نظر گرفته شده برای کودکان در مدارس بایستی معطوف به ارضای میل سیری ناپذیر کودکان به بازی و فعالیت باشد.

لذت کودکان از انجام بازی

به منظور فراهم‌آوری امکان بازی های مختلف و افزایش سطح کسب لذت کودکان از انجام بازی، لازم است که حرکات و فعالیتهای گوناگونی که مناسب با سطح رشدی و توانمندی کودک باشد، آموزش داده شود. انجام فعالیت در هوای آزاد و یا مکان های سرپوشیده بزرگ و کوچک، و استفاده از لوازم و وسایل مختلف به همراه موسیقی و با نظارت مستقیم و غیرمستقیم مربیان، می‌توانند باعث افزایش لذت کودکان از انجام بازی شوند.

کودکان اغلب فعالیت‌های ساده ای را به عنوان بازی انتخاب می‌کنند و با گذشت زمان و کسب مهارت های بیشتر این فعالیت‌ها را گسترش داده و به سطح دشواری آن می‌افزایند. بدین منظور حاضر به تکرار حرکات و انجام فعالیت‌هایی خواهند شد که با استفاده از آن بتوانند توانایی های خود را تقویت کنند.

زمان بازی

زمان در نظر گرفته شده برای بازی بایستی بتواند انرژی اضافی کودکان را رها کرده و سکون و محدودیت ساعت های آموزش را جبران نماید. مربیان می‌توانند از بد شکلی های پا و گردن و دیگر اعضای بدن که در اثر کیفیت خاص زندگی کودکان و یا استفاده اختصاصی از دسته مشخصی از عضلات ایجاد می‌شود، جلوگیری نمایند. احتمال این بد شکلی ها در اعضای پویا و در حال رشد بدن کودکان معمولاً وجود دارد، اما هنگامی این بد شکلیها حالت جدی به خود می‌گیرند که بدن حالت تحریک و پویایی خود را از دست دهد.

شکستگی یا درد مفاصل

کسانی که به علت شکستگی یا درد مفاصل مجبور به پذیرش عدم تحرک و سکون می شوند در احتمال چنین خطری قرار دارند. حرکات پایه ای و فعالیت‌های مربوط به زندگی واقعی بهتر است با استفاده از بازی به کودکان آموزش داده شود. از جمله این توانایی‌ها می‌توان به توانایی هایی که در فعالیت های روزانه بزرگسالان کاربرد دارند اشاره کرد. مثلاً مهارت حرکت از میان جمعیت در حال عبور بدون تنه زدن به دیگران خصوصا در زمان حمل بار و وسایل، یا هنگامی که شخص عجله دارد و می‌خواهد زودتر به مقصد برسد.

مهارتهای اساسی

مهارتهای اساسی دیگر عبارتند از :

  • سوارشدن و بالا رفتن از اتوبوس و وسایل نقلیه،
  • قرار گیری صحیح روی پلکان برقی و موارد مشابه.
  • توانایی‌هایی که برای انجام وسایل انجام صحیح حرکات توسط عضلات بزرگ و کوچک مورد نیاز است، بهتر است در برنامه بازیهای مدرسه‌ای در نظر گرفته شوند.

در زمان انجام فعالیت های مورد نظر، استفاده از اشیا و وسایل مختلف می‌تواند بر جذابیت آنها بیفزاید. اغلب کودکان دبستانی از اشیای کوچک ساخته شده از مواد مختلف که دارای رنگ های شاد هستند خوششان می‌آید و میل دارند با آنها بازی کنند، علاوه بر جنبه سرگرم کنندگی این وسایل مختلف آنها می‌توانند در تقویت حواس کودکان نیز موثر باشند و باعث هماهنگی عضلات و تقویت قدرت شناختی آنان شوند.

بازی و عملیات های ذهنی 

در ضمن انجام چنین بازی هایی از کودک انتظار می‌رود که عملیات ذهنی را با حرکاتی که توان انجام آنها را دارد ترکیب کند و به سطح بالاتری از شناخت برسد. بایستی این سوال را از خود پرسید که آیا واقعاً بازی و تحرک باعث افزایش توان ذهنی و شناختی فرد می شود؟ این موضوع که ذهن به وسیله نرمش و بازی و هوای تازه تقویت می شود تقریباً مورد قبول اکثر متخصصان حیطه یادگیری و آموزش است. به کمک پژوهش‌های انجام شده در مدارس و کلاس های ریاضی معمولا پس از انجام تمرینات ورزشی سبک و انجام فعالیت های سرگرم کننده، دانش آموزان به طور معنی داری تمرینات ریاضی را بهتر انجام می دهند، علاوه بر این بهبودی و افزایش سطح هشیاری کلاس نیز از این طریق به اثبات رسیده است، و نشان داده شده است که پس از انجام این فعالیت ها دانش آموزان تمرکز بیشتری از خود نشان می‌دهند و زمان نشان دادن عکس العمل آنان نیز بهبود می یابد. افزایش این موارد در نهایت سطح اعتماد به نفس افراد را افزایش می‌دهد.

 

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره