روان درمانی فردیروانشناسی کودک و نوجوان

بازی های نمایشی

بازی های نمایشی

کودکان در ضمن تقلید رفتار بزرگسالان سعی دارند تا با پوشیدن لباس آنها و استفاده از آن لباس ها بازی خود را واقعی خود را نشان دهند. پوشیدن لباس و استفاده از وسایل مخصوص بزرگسالان یکی از سرگرمی ها و بازی های مورد علاقه کودکان است.

بازی های نمایشی

اگرچه در بکار بردن این وسایل کودک زحمت زیادی را متحمل می‌شود، اما میل به کشف و لمس واقعیت ها او را آماده پذیرش این زحمت می کند و اجرای عمل به صورت بازی را مناسب و مطلوب می یابد. هیچ به دختر کوچکی که کفش پاشنه بلند مادر را به پا کرده و به زحمت راه می رود توجه کرده اید که با وجود زمین خوردن های متعدد باز هم کار خود را ادامه می دهد؟ به پسر کوچکی که کت پدر را بر تن دارد و آن را به زحمت به دنبال خود می کشد چه؟ به کودکی خردسالی که همانند مادر یا پدر قلم بر دست گرفته، عینک بر چشم گذاشته و با دقت مشغول مطالعه است چه؟ تمامی اینها نشان از بازی‌های نمایشی کودک است که در آن نه تنها کودک نقش بازگسالان را تقلید می‌کند، بلکه با استفاده از وسایل بزرگسالان نیز نقش آنها را به نمایش می‌گذارد.

بازی های تقلیدی و نمایشی

اگرچه بازی های تقلیدی و نمایشی با هم مشترکند و در حقیقت بازی نمایشی خود نوعی از بازی تقلیدی است، اما نکته ظریف اینجاست که در بازی تقلیدی کودک سعی به تقلید نقش دارد، در حالی که بازی نمایشی کودک علاوه بر تقلید نقش، انتظار خود از آن نقش را نیز بیان می دارد. برای مثال، هرگاه کودک دارای پدری سختگیر و مستبد باشد، کودک در بازی تقلیدی خود سختگیر و مستبد می شود؛ اما در بازی نمایشی انتظار محبت به همدردی پدر با فرزند را منعکس می کند.

انواع بازی ها

مهمترین بازی که در آن احساسات، نیازها و عواطف کودکان می تواند بروز و ظهور کند، بازی نمایشی است. به قول هارتلی نویسنده کتاب همبازی کودکان، در بازی نمایشی است که کودکان سعی می‌کنند افق‌های وجود خود را گسترش داده و به شکستن محدودیت و حصارهای سخت و خشکی که اوضاع و احوال خانواده و محیط بر آنها تحمیل کرده است، مبادرت ورزند. همچنین، بازی نمایشی می تواند کمک کند تا طفل از خود مرکزی بیرون آید و متوجه بیرون خود شود. بازی نمایشی به کودک فرصت می‌دهد تا شخصیت درونی خود را بیرون بریزد و به عبارت دیگر به آشکارسازی شخصیت خود همت گمارد. کودک از اینکه روی صحنه بازی می‌کند. خیلی خرسند است، زیرا بدین وسیله او قادر است، بسیاری از چیزها را که احتمالا نمی تواند به زبان آورد و با الفاظ بیان کند در آنجا برای بزرگسال نشان دهد و ظاهر سازد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره