روان درمانی فردیروانکاوی

برخی از انواع افسردگی

برخی از انواع افسردگی

 

۱:افسردگی غیرمتعارف:

افسردگی با خصوصیات غیرمتعارف عبارت است از مشخصه‌های ویژه شامل پرخوری و پرخوابی .به این علائم گاه علائم نباتی معکوس می گویند .در این گروه سن شروع پائین تر است، کندی روانی حرکتی شدیدتر است و تشخیص‌های هم‌زمانی مثل اختلال وحشت‌زدگی سوءمصرف مواد و اختلال جسمانی سازی نیز فراوان‌تر است. میزان بروز و شدت علائم اضطرابی در بیماران واجد خصایص غیر متعارف بیشتر است و ممکن است به اشتباه آن‌ها را تشخیص اختلال اضطرابی بدهیم. اختلال خلقی این‌گونه بیماران ممکن است سیری درازمدت داشته باشند.

برخی از انواع افسردگی

۲:افسردگی بعداز زایمان

اگر علائم اختلال خلقی در عرض ۴ هفته پس از زایمان شروع شده باشد می‌توان آن را افسردگی بعداز زایمان دانست .
در افسردگی بعداز زایمان علائم روان‌پریشی شایع است.

۳: افسردگی فصلی

بیمارانی که اختلال خلقی شان از الگویی فضلی پیروی می کند بیشتر در زمان خاصی از سال بیش از همه در زمستان دچار دوره‌های افسردگی می شوند این بیماران ممکن است به نوردرمانی جواب بدهند.

۴:افسردگی در کو دکان و نوجوانان :

هراس از مدرسه و چسبیدن بیش از حدبه والدین ممکن است علائمی از افسردگی در کودکان باشد. ضعف عملکرد تحصیلی ،سوءمصرف مواد ،رفتار ضداجتماعی ،ولنگاری جنسی ،فرار از مدرسه و ترک خانه ممکن است علائم افسردگی در نوجوانان باشد .

برخی از انواع افسردگی

۵:افسردگی در سال‌خوردگان

افسردگی در افراد مسن شایع‌تر از کل جمعیت است .در مطالعات مختلف میزان شیوع افسردگی در سال‌خوردگان از ۲۵ تا ۵۰ درصد گزارش شده است احتمالاً افسردگی سال‌خوردگان با پایین بودن وضعیت اجتماعی اقتصادی ،از دست دادن همسر، ابتلای هم‌زمان به
بیماری جسمی و انزوای اجتماعی هم‌بستگی دارند.

افسردگی در سال‌خوردگان ممکن است به این دلیل کمتر شناسایی شود که بیش از افسردگی جوان‌ترها خود را با شکایات جسمی نشان می دهد .

درصورت نیاز به ویزیت یا مشاوره تصویری با تلفن زیر تماس بگیرید
دکتر فریبا امینی روانپزشک ۰۹۱۳۱۳۳۹۵۸۸

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره