روانکاوی

بهداشت روانی در رابطه با عواطف منفی یا سندرم حساسیت

بهداشت روانی در رابطه با عواطف منفی یا سندرم حساسیت

در بهبود کیفیت زندگی به سه عاطفه منفی یعنی خشم، اضطراب و افسردگی، می‌شود که اغلب در مراجعان ایجاد می‌شود و تحت عنوان هیجان پذیری منفی شناخته شده است. این اصطلاح، در بهبود کیفیت زندگی همچنین سندرم حساسیت نیز نام گرفته است، چرا که قدرت نفوذ حساسیت بین فردی حساسیت هیجانی را در برخی از موقعیت‌ها نشان می‌دهد و همچنین حاکی از وقوع همزمان حساسیت به هیجانات مثبت و نه صرفاً هیجانات منفی، در بسیاری از مراجعین است.

سندرم حساسیت

هیجان پذیری منفی، همچنین روان نژندی یا هیجان پذیری بیش از حد نیز نامیده می شود که مانع بزرگی بر سر راه شادکامی است. این اصطلاح همچنین با توجه به تعاریف شادکامی به عنوان رضایتمندی از زندگی و کثرت تجربه عاطفی مثبت در مقایسه با عاطفه منفی نیز قابل فهم است. اگر چنانچه احساسات مراجعان به طور مسلط ناخوشایند و منفی است، هرگونه احساسات مثبت شادکامی سرکوب و خاموش می شود و ارزیابی شناختی مثبت از زندگی نیز از میان می‌رود. به دلایل مختلف، کنترل هیجان پذیر منفی یا آن چه که بارلو و همکاران آن را سندرم عاطفی منفی می‌نامند، برای هدف یابی ضروری است.

تجارب هیجانی منفی به فقدان موفقیت برآورده ساختن نیازها و رسیدن به اهداف و خواسته ها در حیطه های ارزشمند زندگی، منجر می شود. مراجعان باید چنین کنترلی را حفظ کنند و با راهبردهای نوین برای رضایتمندی، پاسخهای کارآمد و انطباقی ارائه دهند. اینگونه عواطف و هیجانات در صورت عدم کنترل، مراجعان را از حرکت باز می دارد و تلاش های مورد نیاز برای حل مسئله را دچار وقفه می سازد. برای مثال، هیجان پذیری منفی بیش از حد، مانع حل مسائل پیچیده اجتماعی و تفکر لازم برای هدف جویی، می گردد. رویدادهای هیجانی منفی، همچنین باعث عود رفتارهای اعتیادآور می شود و انگیزه اولیه را برای اعتیاد به مواد مخدر و الکل و وابستگی‌ها دیگر ایجاد می‌کند، چرا که مراجعان درصدد هستند تا از طریق خود ۔ درمانگری عواطف و هیجانات ناخوشایند خود را بهبود بخشند. عواطف و هیجانات منفی مزمن، تهدید دیگری در هدف جویی های کارآمد را می‌توان از طریق کسب برخی مهارت‌های اساسی در کنترل هیجانات تنظیم کرد.

سندرم حساسیت

چنین مهارتهایی بخشی از فلسفه برتراندراسل را تشکیل می‌دهد که تحت عنوان نظم ذهنی یا سلامت عصبی نام گرفته است و امکان کنترل مقابله با افکار و احساسات نگران کننده را فراهم می‌سازند، افکار و احساساتی که هر لحظه آگاهی و فردی را که درصد تسخیر شادکامی است، تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. برای مثال هم در رویکردهای مربوط به شادکامی اصیل و موثق و هم در رویکردهای مبتنی بر بهبود کیفیت زندگی، بازسازی شناختی در جمعیت های غیر بالینی، راهی به سوی کنترل هیجانی است. بازسازی شناختی در رویکرد سلیگمن از طریق ثبت افکار از نوعی که الیس مطرح کرده است، صورت می‌گیرد و در بهبود کیفیت زندگی از طریق دروغ سنج یا ثبت روزانه استرس به انجام می رسد. در بهبود کیفیت زندگی نیز مانند نظریه سلیگمن، این باور وجود دارد که گرایش به سوی هیجان پذیری منفی، تا حدی با مداخله های مبتنی بر روان شناسی مثبت نگر تغییر می‌یابد. دیدگاه مبتنی بر کل زندگی یا اهداف زندگی، در بهبود کیفیت زندگی به سه هیجان مهم کمک می کند، تا آن جا که به مراجعان آموزش داده می‌شود که تصویر کلی از زندگی را هم به شکل افقی و هم به شکل عمودی و سلسله مراتبی در نظر بگیرند، یعنی وقتی در یک حیطه از زندگیشان مسئله‌ای دارند، ۱۵ حیطه دیگر می‌تواند وضع بهتری داشته باشد و از لحاظ سلسله مراتبی نیز هر مسئله و مشکلی، اگر چناچه در پرتو کل زندگی فرد یا حتی در فاصله زمانی یکساله به آن نگریسته شود، کم اهمیت تر می شود. به عقیده سلیگمن ابزارهای بازسازی شناختی می تواند هیجان پذیری منفی را تغییر دهد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره