روانشناسی کودک و نوجوان

بیش فعالی – تکانشگری

بیش فعالی – تکانشگری

شخص بیش فعال یک افزایش در حرکات واکنشی و تیماری نشان می‌دهد. حرکات تیماری تکراری بوده و بارها انجام می‌شوند : کشش گردن خم کردن آن، بالا انداختن یک شانه، حرکت شلاقی یک پا، مالیدن یک پا به دیگری یعنی حرکاتی که اکثر مردم به آنها وول خوردن می گویند. وجه مشخصه پیش‌فعالی، حرکات هدفمندی هستند که به علت تغییر هدف سریعی که دارند ناتمام باقی می‌مانند. در بچه های کوچک حرکات هدفمند جستجوگرایانه است. به عنوان مثال چنین کودکی برای بررسی نزدیکتر یک تلفن از صندلی بالا می‌رود و شروع به شماره گرفتن با آن می کند سپس در همان حال متوجه یک ساعت شده و دکمه های روی آن را فشار می دهد، سپس یک خودکار می بیند و شروع به کشیدن چند خط با آن می کند به همین ترتیب ادامه می‌دهد.

هر چه طول مدت این حرکات بیشتر شود فرد محیط بزرگتری را مورد کاوش قرار می‌دهد. یک بیمار بالغ خانم می تواند حرکات بیش فعالی خود را به صورت باز و بسته کردن درب کیف پول، در صورتی که منعی وجود نداشته باشد استفاده از ماتیک لب، آرایش کردن، یا درآوردن یک سیگار و کنار گذاشتن آن همراه با یادآوری این نکته به خود که نمی تواند در دفتر شما سیگار بکشد نشان دهد. حرکات صورت در بعضی مواقع عجیب می‌شوند به حدی که گاهی اوقات بیمار شکلک های تکراری در می آورد مانند : جمع کردن لبها، چین انداختن پیشانی، بستن چشمها و پوزخنده های ناگهانی، تکرار در صداهای بیمار نیز دیده می‌شود، حالتی که تمایل به آن ممکن است به بزرگسالی هم برسد.

ژست های بیمار

ژست های بیمار نیز تکراری، بزرگ و زننده هستند. پیش فعالی در پسرها، خیال پردازی در دخترهای مبتلا به نقص توجه بیشتر دیده می‌شود. بیش فعالی مشاهده شده در بیماران تا حدی ناشی از حرکات بی هدف، افزایش رفتار تیماری و ناتوانی در به تاخیر انداختن و کنترل بروز تکانش هایی همچون رفتارهای نابجا و نا بهنگام انفجاری است. همچنین گزینش واکنش ها به محرک های ورودی نیز مختل است. به همین علت بیمار در اکثر مواقع با صفت تکانشی توصیف می‌شود. DSM-IV-TR سه رفتار زیر را شاخص تکانشگری می‌داند :.

• جواب دادن به یک سوال قبل از اینکه کامل مطرح شده باشد
• صحبت کردن خارج از نوبت
• قطع کردن حرف دیگران و مداخله کردن

 

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره