روانکاوی

تأثیرهای تربیتی الگوها

تأثیرهای تربیتی الگوها

اگر اسوه ها را افرادی بدانیم که از افقهاي بلند و بسیار دودست، مردمان اعصار مختلف را تحت تأثیر خود قرار می دهند در سطحی محدودتر از الگوها یاد کرد که در محیط خویش با دیگران تفاوت دارند ولی میتوانند نمونه های عینی برای سرمشق گرفتن نوجوانان و جوانان باشند به عنوان مثال، معلمان و مربیان می توانند شاگردی را که ضمن کار کردن، درسش را هم به خوبی می خواند، و از اخلاق شایسته ای هم برخوردار است، به عنوان یک الگو برای سایر همکلاسانش مطرح کنند.

در حالات فوق، الگوها به شکل مثبتی در تربیت نوجوانان و جوانان مؤثرند اما در حالاتی که افراد شاخص، راههای انحرافی را برگزیده باشند، نوجوانان و جوانان از ابعاد منفی وجودی آنها الگوبرداری می کنند و این الگوها در شکلهای آسیب زای خودشان در رفتار جوانان موثر واقع می شوند. کمک به کودکان و والدین برای کنترل کردن پرخاشگری بهتر است درمان پرخاشگری کودکان به موقع شروع شود، یعنی قبل از اینکه رفتار پرخاشگرانه آنها به قدر کافی تبدیل شده باشد و تغییر دادن آن دشوار شود. متوقف کردن چرخه ی خصومتها بین اعضای خانواده و ترغیب کردن روشهای مؤثر ارتباط برقرار کردن با دیگران اهمیت زیادی دارد. والدین برای دستورات خود دلیل بیاورند و راهبردهای موثرتری مانند محروم کردن و حذف کردن امتیازات را جایگزین توهین های کلامی و تنبیه جسمانی خشن کنند بعد از چند هتفه آموزش از این نوع ـ پرخاشگری کودکان کاهش می یابد و والدین فرزندان خود رادبه صورت مثبت تری در نظر می گیرند ـ منافعی که یک تا چهار سال بعد نیز مشاهده شده اند. هنگامی که فرزند درك کردن نقطه نظر دیگران و احساس همدلی با آنها تمرین کردن را جملات خشونت آمیز او به همسالان کاهش یافتند در برنامه ی آموزشی حل مسئله اجتماعی شرکت بکنیم.

تأثیرهای تربیتی الگوها

قابلیت اجتماعی کسب می کنند که چند ماه بعد نیز ادامه می یابد. به هر حال، این 3 نکته را درباره خشم به خاطر داشته باشید:

۱. «پرخاشگری» پالایش غریزی خشم است.
۲. بازگویی خشم به شخص دیگر احساس خشم را می کاهد.
۳. قهر کردن و سایر انواع خشم های کودکانه بهداشتی و سودمندند.

تأمل بهترین درمان خشم است… نخستین حملات خشم، سخت و شدید است لیک اگر قدری تأمل کنید، از قدرت خشم کاسته خواهد شد. داروین در کتاب «ابزار عواطف در انسان و حیوانات» گفته است خشم واکنشی است ساده در برابر تهدید، و مستلزم آن است که جانور تحریک شود و به دفاع از خویش برخیزد. در واقع، داروین خشم را «انگیزهای براي تلافی» تعریف کرده و گفته: اگر جانور تلافی نکند یا قصد تلافی نداشته باشد یا دست کم میل حمله به دشمن در او نباشد، نمی توان گفت که خشمگین شده است. نومیدی (یعنی نرسیدن به هدف) محرك پرخاشگری یعنی خشم را فعال می سازد و این نیز به نوبه خود شخص را به پرخاشگری وا می دارد.

تأثیرهای تربیتی الگوها

دالر و همکارانش می گویند: نومیدی همیشه باعث پرخاشگری می شود و پرخاشگری نیز همیشه زاییده ی نومید است. واژههایی را که معنا و مفهوم منفی دارند نباید به کار برد و چون نومیدی همیشه جنبه منفی دارد پس بهتر است به جای آن از واژه ی انقطاع (از هم گسیختگی کار یا فکر یا امیدی که در شرف انجام شدن بود) استفاده کنیم که هم جنبه مثبت و هم جنبه منفی داشته باشد. پرخاشگری پالایش غریزی خشم است. آتش اگر تیز نشود، خاموش خواهد شد. کسی هم که از غضبی کوچک مراقبت نکند و آن را تقویت ننماید، آتش خشمش خاموش خواهد گشت. واکنش خشم همانطور که در ما هست در حیوانات دیگر نیز وجود دارد. برای خشمگین شدن، احتیاجی به تحصیل کردن نیست. خشم نیز (مانند بینی و ابروها) بخشی از تجهیزات برخی جانروان است. بررسیهایی که داروین در هند، نیوزلند، چین، استرالیا و اروپا انجام داد، وی را مطمئن ساخت که علائم غضب، در همه ی مردم سراسر دنیا یکسان است.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره