روان درمانی فردی

تبيين سيستم های پويا برای افكار مزاحم

تبيين سيستم های پويا برای افكار مزاحم

همانطوركه پيشتر گفتيم، تمرين مراقبه ذهن آگاهی مستلزم رشد زياد توانايی آگاهی فراشناختی، توجه پايدار و كنترل بازدارنده بر عادت های واكنشی است.

تبيين سيستم های پويا برای افكار مزاحم

به طور كلی، الگوهای توجه در چارچوب پردازش اطلاعات ساخته و فهميده می شوند كه ضرورتا شامل كنترل سلسله مراتبی است. گفته شده است كه اين الگوهای توجه از ناتوانی در ارائة تبيين رضايت بخش از چيزی كه توجه را هدايت می كند، رنج می برند. الگوهای شبكه های عصبی توجه، فرضيه های مربوط به پردازش سلسله مراتبی و ترتيبی را رد می كنند.

آنها اظهار می کنند كه كنترل رفتاری با ساختار زيست شناختی مغز تناسب بيشتری دارد تا با الگوسازی رايانه ای ذهن رويكرد ICS تيسديل و برنارد بعضی از جنبه های الگوی شبكه های عصبی را يكپارچه كرده است، اما بر جنبه های تجربی شناخت ها تأكيد دارد.

الگوهای شبكه عصبی

رويكرد سيستم های آنها در پردازش اطلاعات بيشتر همسو با تجربه انسان است تا نظريه شناختی سنتي. با توجه به بيست و دو سال تجربه با مراقبه ذهن آگاهی معمول، انبوه گزارشهای شركت كنندگان و داده های پديدار شناختی گزارش شده توسط شركت كنندگان در پژوهش، توصيف تفكرات و حسهای بدنی هم ظهور طی آموزش ذهن آگاهی به طور شگفت آوری با الگوی شبكه عصبی و همينطور رويكرد ICS جور درمی آيد كه در آن گفته می شود شناخت مجسم است.

تبيين سيستم های پويا برای افكار مزاحم

الگوهای شبكه عصبی توصيف شده برای پردازش اطلاعات (الگوهاي پيوندگرا) ساختار مشترکی دارند که شامل سه لايه از واحدهای پردازش عصب – مانند بیشمار است که هر واحد نیز سه وضعیت جاری برای فعاليت دارد (مثبت، خنثی يا منفی) و هر واحد اثر تحريك كننده يا بازدارنده بر ديگر واحدها دارد. لايه برونداد، اطلاعات را از محيط دريافت ميكند و از طريق آن فعال ميشود؛ لايه درونداد اطلاعات را از سيستم دريافت می كند و به طور درونی فعال می شود؛ يك لايه سوم از واحدهای ميانی نيز وجود دارد كه نه به طور مستقيم از محيط درونداد می گيرد و نه به آن برونداد می فرستد. براساس اين الگوها دانش به صورت الگوهای فعاليت در مجموعه ای از واحدها توزيع می شود، نه اينكه درون مكان خاصي ذخيره و از طريق يك عامل مركزی دستكاری شود. بعضی از شبكه ها بايد در نتيجه مهارت فرد، تكرر و تازگی استفاده، هيجانات مرتبط با شبكه های خاص و غيره، فعالتر شوند.

الگوهای تفكری را كه طی مراقبه ذهن آگاهی به صورت پويا در هشياری ظاهر می شوند، می توان تبيين كرد. می توان برحسب فعاليت درون شبكه ای و بين شبكه ای حسهای بدنی خوشايند و ناخوشايند و افكار هم ظهور، به صورت خودكار پسخوراندهايی به شكل فعالسازی بيشتر، به سيستم می دهند و به اين ترتيب شبكه را برای حفظ اطلاعاتی كه توليد می كند، تقويت می نمايند. اين فرايند در زير توصيف شده است.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره