روان درمانی فردی

ترس از تغییر

ایجاد تغییر در زندگی ممکن است کمی ترس آور باشد، و بـا وجود اینکه عمیقاً می خواهید عنان سرنوشت خود را در دست گیرید، باز هیچ کاری نمی توانید پیش ببرید چون از ایجاد آن تغییر وحشت دارید. در این مقاله به علت های ترس شما می پردازیم.

ترس از ناشناخته ها

ترس از ناشناخته ها باعث می شود افراد نتوانند از فرصت ها استفاده کرده و در موقعیت هایی که چندان خوشایندشان نیست باقی بمانند. هر موقع صحبت از تغییر پیش می آید، مردم به گفتن “چه پیش خواهد آمد” می افتند.

اگه اشتباه کنم چی میشه؟
اگه بدتر از اینکه الان هست بشه، چی میشه؟
اگه شکست بخورم چی میشه؟

با خودتان فکر می کنید موقعیتی که الان دارید بهتر است و به همین خاطر همه ی ایده ها و افکار تازه برای تغییر را در ذهنتان دفن می کنید. و فکر میکنید باید همین جایی که هستید باقی بمانید. گوی شیشه ای هم ندارید که پیش بینی کنید در آینده چه روی می دهد، به همین خاطر نمی توانید مطمئن باشید که نتیجه کارتان چه خواهد شد. از آنچه که الان دارید مطلعید و با خودتان می گویید که این که دارید چندان هم بد نیست. درست است؟ ترس از ناشناخته ها یکی از مهمترین دلایلی است که افراد را از ایجاد هر نوع تغییر مثبت در زندگیشان باز می دارد.

اگر ذهنتان را آزاد بگذارید، تا هر وقت که بخواهید برایتان تصورات منفی خلق می کند. اما کمی در موردش فکر کنید. شما توانایی فکر کردن به بدترین چیزهایی که ممکن است اتفاق بیفتد را دارید، پس چرا از این انرژی خود برای تصور بهترین چیزهایی که ممکن است اتفاق بیفتد استفاده نمی کنید؟ فقط باید تمرکز کنید. وقتی شانس این هم وجود دارد که نتیجه کارتان خوب باشد، چرا وقتتان را برای فکر کردن در مورد اتفاقات بد هدر می دهید؟ هر انتخابی که بکنید، فرصت های جدیدی پیش روی شما میگذارد. فرصت هایی که حتی فکرش را هم نمی توانستید بکنید.

به نظر من هیچ انتخابی نادرست نیست، فقط فرصت هایی که به واسطه آن انتخاب برای ما پیش می آید با هم متفاوت هستند. اگر انتخاب های خود را مهیج و باارزش بدانید، تجربه ناشناخته ها برایتان ساده تر خواهد شد. فقط باید تصمیم بگیرید که چه کاری را می خواهید در حال حاضر انجام دهید. یادتان باشد انتخاب غلط وجود ندارد. آیا این طرز تفکر باعث نمی شود احساس بهتری به این تغییر داشته باشید؟

عدم اطمینان به خود

وقتی در نظر دارید که تغییری در زندگیتان ایجاد کنید، تردید دارید که آیا واقعاً از عهده آن برمی آیید یا نه. در این موقعیت ها همه چیز بزرگتر و دشوارتر از آنچه که هست به نظر می رسد و وقتی به آن نگاه می کنید به نظرتان کار بسیار سختی می آید. معمواً از خودتان می پرسید، “چه کسی می تواند این کار را انجام دهد؟ من که نمی توانم کار خیلی دشواری است.”

اگر بخواهید چیزهای بزرگ به دست آورید یا حتی فقط به آرامش درونی برسید، باید بتوانید از آن قلمرو آرامش خود بیرون آمده و چیزهای جدید را امتحان کنید. اگر موفق هم نشوید، حداقل تلاشتان را کرده اید و تا آخر عمرتان افسوس نمی خورید که چرا آن قدم را در زندگی برنداشتید. با امتحان کردن چیزهای تازه، دانشتان هم بیشتر شده و چیزهای جدید یاد می گیرید که در آینده به دردتان خواهد خورد. و از اینکه توانسته اید در یک موقعیت دیگر هم موفق شوید، اعتماد به نفستان بالا می رود.

تنها حس کردن خود و تقلا برای تصمیم گیری

گاهی اوقات وقتی موقعیت های دشوار در زندگی پیش می آید، احساس می کنید که تنها آدم روی زمین هستید که باید این تصمیم را بگیرید. فکر می کنید برای اطمینان از اینکه کار درستی را انجام می دهید نیاز به حمایت و اطمینان افراد دیگر دارید. نظر همه را می پرسید تا مجبور نباشید به تنهایی تصمیم بگیرید. از تجربه شخصی خودم میگویم که همیشه سخت ترین قسمت گرفتن تصمیم، تقلا و عذاب دادن خود برای گرفتن آن است. آنقدر به خودمان فشار می آوریم که هم خودمان و هم افراد دور و برمان را حسابی خسته و بیمار می کنیم. و وقتی با هزار زور و تقلا تصمیم نهایی را می گییم، احساس می کنیم که باری سنگین از روی دوشمان برداشته شده و از تصمیمی که گرفته ایم احساس آزادی و هیجان می کنیم. اما آن بخش تقلا برای تصمیم گیری است که ممکن است از ادامه راه دلسردتان کند. به این خاطر به نفعتان است که هرچه سریعتر تصمیمتان را گرفته و کارتان را جلو ببرید.

تصور اینکه فقط یک انتخاب دارید

گاهی اوقات وقتی برای گرفتن یک تصمیم بزرگ و مهم تلاش می کنید، اگر نخواهید که وضعیت موجود را قبول کنید فکر می کنید که فقط یک انتخاب پیش رویتان است. مثلاً یا باید در شغلی که از آن متنفرید باقی بمانید، یا اینکه از آن بیرون بیایید و بیکار باشید. و تصورات دیگری هم که پشت این مسئله می آید: من تا آخر عمر بیکار می مانم و هیچ کاری گیرم نمی آید و باید از گرسنگی بمیرم. چون انتخاب دیگری پیش رویتان قرار نگرفته، فکر میکنید که فقط یک انتخاب دارید. اما واقعیت این است که انتخاب های دیگری هم برایتان وجود دارد. فقط کافی است کمی فکر کنید تا لیستی از راه حل ها جلوی رویتان سبز شود.

توجه به مسائل ظاهری

مشکل دیگری که برای ایجاد تغییر برای اکثر افراد پیش می آید این است که برای تعریف هویت و ارزشمان، به مسائل ظاهری و بیرونی توجه میکنیم (اینکه کارمان چیست، دارایی هایمان چقدر است، درآمد ماهیانه مان چقدر است و …). اگر آخرین مدل ست تلویزیون را نداشته باشیم، احساس می کنیم که در زندگی شکست خورده هستیم. برای از دست دادن همه ثروتمان نمی توانیم ریسک کنیم. چون این دارایی و ثروت ماست که هویت ما را تشکیل می دهد. مردم معمولاً از کارمان سؤال می کنند و همین باعث می شود که شغلمان هم جزئی از هویتمان باشد.

اما چیز دیگری که بیشتر باید به آن توجه کنیم، ارزش روابطمان با دیگران است و اینکه چطور می توانیم به آنها کمک کنیم. وقتی به بقیه کمک میکنید (قدردانی آنها را میبینید و خودتان حس می کنید که مفید واقع شده اید) احساس خوبی به شما دست می دهد. و این لذت بسیار عمیق تر از لذتی است که از خرید آخرین دستگاه تلویزیون عایدتان می شود.

و اینکه زندگی ای داشته باشید که خودتان از آن لذت ببرید، بسیار مهمتر از ادامه دادن به شغلی است که از آن تنفر دارید. چیزی که من از آن اطمینان دارم این است که موقع مرگ چیزی که به یاد ما می ماند، آخرین ماشینی که راندیم یا خانه بزرگی که در آن سکونت داشتیم نیست، این روابطمان با دیگران است که همیشه در ذهن ما ماندگار خواهد بود.

در بند کردن خود به خاطر مسائل مختلف

به همراه توجه به مسائل ظاهری و بیرونی، این واقعیت می آید که ما به دارایی ها و مقام و قدرتمان بعنوان یک منبع اطمینان و امنیت نگاه می کنیم. مردم عادت دارند در شغل هایی که از آن متنفرند بمانند و مدام با خود می گویند که تا وقتی که از تمام مرخصی هایم استفاده کردم اینجا می مانم یا تا وقتی حقوق بازنشستگیم را گرفتم می مانم. اما این فقط در ذهن آنهاست، در عمل هیچوقت آن روز نخواهد آمد. آیا وقتی ۸۰ سالتان شد خوشحال خواهید بود که همه عمرتان را در کاری که از آن نفرت داشتید به خاطر چند روز مرخصی تلف کردید؟ همین فکرهاست که باعث می شود مدتی طولانی اسیر موقعیت هایی شویم که به هیچ وجه از آن راضی نیستیم.

لازم نیست خودتان را با هر اتفاقی که می افتد، تطبیق دهید

بدترین قسمت ترس از تغییر آنجاست که می توانید برای هر چه که اتفاق بیفتد، خودتان را هماهنگ کنید. اینطوری کمی از ترس آن هم ریخته می شود. واقعیت این است که این راه زندگی بسیار وحشت آورتر است چون احساس نمی کنید که اتفاقاتی که برایتان می افتد در اختیار و کنترل شماست، و همیشه از این می ترسید که چه اتفاقی خواهد افتاد. اگر این جرات را داشته باشید که در مواقع لزوم تغییری به زندگیتان وارد کنید، نه تنها باعث می شود کنترل زندگیتان را در دست گیرید، بلکه زندگیتان را سرشار از لذت و هدف خواهد کرد. آیا این واقعاً آن چیزی نیست که همه ما دنبالش هستیم.

۹ راه غلبه بر ترس از تغییر

تغییر می تواند ترسناک باشد. وقتی در زندگی خود تغییری و تحولی ایجاد می کنید، انگار قدم در مسیر ناشناخته ها گذاشته اید. شما از جایی امن و مطمئن به جایی سفر می کنید که دقیقا نمی دانید چه اتفاقاتی در انتظار شماست.

حقیقت این است که برای توقف تغییرات هیچ کاری از دست شما ساخته نیست. این دنیا همیشه در حال تغییر و تحول است. بعضی اوقات این تغییرات، تغییرات خوبی هستند و گاهی اوقات اینگونه نیست. بهترین کاری که میتوانید در حق خود انجام دهید این است که بهترین روش برای سازگاری با تغییرات را بیاموزید. به زودی متوجه خواهید شد که هیچ دلیلی برای ترس از تغییرات وجود ندارد!

در ادامه به فهرستی از راهبردها (استراتژی ها) برای غلبه بر ترس از تغییر اشاره خواهیم کرد:

به اندیشه های مثبت فکر کنید. وقتی در زندگی سوار بر کشتی تغییر شدید به جنبه های مثبت آن فکر کنید. به جای اینکه درمورد این موضوع فکر کنید که چه چیزی ممکن است به مسیر اشتباه برود، تصور کنید که همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت.

از زندگی درس بگیرید. در مورد تغییراتی که در گذشته در زندگی شما به وجود آمده که شامل نتایج مثبت و گاهی هم منفی می باشد فکر کنید. صرف نظر از گذشته تان، به احتمال زیاد درس های زیادی از زندگی گرفته اید. اگر زندگی را در رکود و بدون حرکت نگه دارید، تجربیات ارزشمند و درس های مهمی را از دست خواهید داد.

افکار و اندیشه های خود را یادداشت کنید. نوشتن افکاری که در ذهن خود دارید می تواند ترس ناشی از تغییر را کاهش دهد و همچنین می توانید این افکار را با یک دوست مورد اعتماد به اشتراک بگذارید. تغییر می تواند ترسناک باشد، اما اگر خود را آماده مقابله و غلبه بر ترس کرده باشید، می توانید شهامت لازم برای رویارویی با آن را پیدا کنید.

تلقین به نفس را امتحان کنید. وقتی که نیاز به کمک داریم تا افکار خود را دگرگون کنیم تکنیک های هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم به کمک ما خواهند آمد. هیپنوتیزم قادر خواهد بود به کمک تغذیه افکار قابل تغییر به شما برای دستیابی به آرامش و تمدد اعصاب کمک کند.

انگیزه مثبت داشته باشید. اگر قصد غلبه بر ترس از تغییر را دارید، باید واقعا نسبت به ایجاد تغییر تمایل داشته باشید. اگر مایل به انجام آن باشید هر چیزی که به شما انگیزه می دهد را انجام خواهید داد. می توانید این کار را به کمک خواندن عبارات تاکیدی با صدای بلند، نوشتن یک دستورالعمل برای خودتان، یا درخواست کمک از اعضای خانواده یا یک دوست قابل اعتماد انجام دهید.

در زمان حال باقی بمانید. اقامت در لحظه اکنون می تواند برای غلبه بر ترس از هر تغییری به شما کمک کند. برای ذهن شما افسوس خوردن در مورد گذشته یا نگرانی در مورد آینده بسیار آسان است. در لحظه ای که به خود شک می کنید و تردید دارید، فقط و فقط بر روی کاری که در آن لحظه در حال انجام آن هستید تمرکز کنید. این لحظه تمام آن چیزی است که دارید، بنابراین باید به خوبی از آن استفاده کنید و لذت ببرید!

تغییرات را به بخش های کوچکتر خرد کنید. اگر برای تغییری بزرگ در زندگی برنامه ریزی کرده اید، خرد کردن آنها به یک سری اقدامات کوچکتر کمک شایانی به شما خواهد کرد. اگر به جای ترسیدن و شوکه شدن بتوانید به راحتی از تغییرات عبور کنید، انجام این کار به شما کمک خواهد کرد تا کمتر احساس سردرگمی کنید.

زمان مناسب را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که همیشه زمان مناسبی برای تغییر وجود دارد. بهانه تراشی نکنید. باور کنید که می توانید و برای انجام آن اقدام کنید.

برنامه پشتیبان داشته باشید. وقتی عزم خود را در حرکت در مسیر تغییرات جزم کردید، ممکن است این مسیر پر از چیزهای ناشناخته ای باشد که به شدت از آنها وحشت دارید. در صورت امکان برای تغییرات با دقت برنامه ریزی کنید. در مورد تمام سناریوها و نتایج ممکن چه مثبت چه منفی فکر کنید، آنگاه برنامه ریزی کنید. وقتی برای مواجهه با تغییرات برنامه دارید، ترس از ناشناخته ها کم شده و حداقل احساس راحتی بیشتری نسبت به تغییرات می کنید.

برای بهتر شدن تغییر کنید. تغییرات به هر طریق ممکن شما را پیدا خواهند کرد، بنابراین باید به خوبی یاد بگیرید که چگونه با جریان تغییرات هماهنگ شوید و همچنین یاد بگیرید چگونه از آنها عبور کنید. هرچه بهتر روشهای سازگاری با تغییرات را بیاموزید زندگی شما از جنبه های مختلف بهتر خواهد شد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟! 

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره