روان درمانی فردی

ترس از قضاوت دیگران

ترس از قضاوت دیگران

ترس هیجان برانگیختگی برای گریز از خطر واقعی است و موجود زنده را از خطر قریب الوقوع غیرقابل دفع در امان نگه می دارد ترس میتواند منطقی یا غیر منطقی باشد ، ترس منطقی مانند ترس از گرگ وحشی و ترس غیرمنطقی مانند ترس از موش.

قضاوت یعنی

قضاوت یعنی پاسخ دادن به یکی از سوالات زیر:

 1.  چه کسی یا چه عللی باعث آن اتفاق شد؟
 2.  نتیجه آن اتفاق چه خواهد شد؟
 3.  آن اتفاق چه ارزشی دارد؟ خوب هست یا بد؟
 4.  چرا آن فرد آن کار را انجام داد؟
قضاوت دیگران در مورد شما

قضاوت دیگران در مورد شما از دو بعد قابل بررسی است.

 1. اول بعد منطقی بودن. اکثر قضاوتهای دیگران در مورد شما منطقی نیستند.
 2. دوم بعد موثر بودن. اکثر قضاوتهای دیگران در مورد شما تاثیر عینی بر شما ندارند.

اما قضاوت شما در مورد خودتان بسیار مهم است زیرا شما از درون خود بیش از دیگران با خبر هستید از طرفی قضاوتهای شما در مورد خودتان تاثیر جدی بر هیجانها و رفتارهای شما می گذارد قضاوت متخصص مربوطه نیز در مورد شما مهم است زیرا مبتنی بر علم و تجربه است.

بنابراین تلاش کنید اکثر اوقات نسبت به قضاوت دیگران بی تفاوت باشید. البته بی تفاوت بودن به معنی نشنیدن یا نفهمیدن نیست چه بسا دیگرانی در مورد شما قصاوتی قضاوتهای انجام دهند که برایتان مفید باشد. تقریبا همیشه قضاوتهای خودتان و متخصص مربوطه را جدی گرفته و در اصلاح قضاوتهای خود تلاش کنید.

یکی از علل اصلی ابتلا به اختلال اضطراب

ترس از قضاوت دیگران یکی از علل اصلی ابتلا به اختلال اضطراب اجتماعی است. در این اختلال فرد در جمع خصوصا هنگام سخنرانی یا امتحان دادن مضطرب شده و به همین علت سخنرانی یا امتحان و یا حتی حضور در جمع را خراب می کند.

این بیماری میتواند کیفیت زندگی فرد را کاملا مختل کند ولی اکثر اوقات شدت خفیف تا متوسطی دارد. برای غلبه به این اختلال لازم است از موارد زیر استفاده کنید:

 1. داروهای ضد اضطراب در صورتی که اضطراب شدید باشد.
 2. مشاوره
 3. رواندرمانی
 4. انجام تمرینهای سخنرانی قبل از سخنرانی واقعی
 5. درمان ترس از قضاوت دیگران
 6. درمان کمالگرایی.

اگر در این خصوص نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید جهت تعیین وقت ملاقات با  منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج و یا با شماره 16532828-0901 تماس حاصل فرمایید .

نیاز به ویزیت یا مشاوره در منزل دارید؟

اگر ترجیح می دهید که مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره 16532828-0901 تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره 09388908819 تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره