روانکاوی

ترس ها در برابر هراس ها

ترس ها در برابر هراس ها

اگرچه ممکن است معنی اصطلاحات هراس و واکنش هراسی روشن به نظر برسند، اما پیشینه موجود ابهامات زیادی را بین این اصطلاحات و دیگر اصطلاحاتی. همچون ترس، اضطراب، فشار روانی و رفتار امتناع و رفتار اجتماعی نشان می‌دهد. تمام این اصطلاحات در زمان‌های مختلف به گونه‌ های متفاوت به کار می‌رفتند.

مثال

مثلاً، در پیشینه مربوط به رشد کودک، از اصطلاح ترس اغلب برای اشاره به واکنش طبیعی به یک تهدید واقعی یا ادراک شده استفاده می شود. مثلا، ممکن است در کودکی ترس از مطب دندانپزشکی به دلیل درد واقعی که در ضنن کشیدن دندان احساس شده به وجود آید. با وجود این، در پیشینه اختلال رفتاری/ آسیب شناسی روانی کودک، از اصطلاح ترس، بعضی وقتها به عنوان واکنش رشدی بهنجار و بعضی وقتها به عنوان مشکل بالینی استفاده می‌شود. مارکس در تلاش برای تمایز قائل شدن بین اصطلاح ترس و هراس، پیشنهاد کرد که هراس باید زیر مقوله‌ای از ترس منظور شود که :

  1. متناسب با متقضیات موقعیت نیست.
  2. – دلیلی برای ترس نمی توان ارائه کرد و با استدلال از بین نمی‌رود
  3.  خارج از کنترل ارادی فرد است.
  4.  منجر به اجتناب از موقعیت ترس آور می شود.

با توجه به ملاک های فوق، میلسر و همکاران اضافه می‌کنند که ترس به مدت طولانی استمرار می‌یابد……. غیر انطباقی است……. با سن یا مرحله خاصی مرتبط نیست. این تفاوت بین ترس و هراس همراه با ملاک های ارائه شده توسط میلز و همکارانش تعریفی است که به طور وسیعی برای هراس استفاده می‌شود. بر اساس ملاک های فوق به هراس ها، ترس های بالینی نیز اطلاق شده است.

پیشنهاد گیووانی و گرازیانو 

با وجود این گیووانی و گرازیانو پیشنهاد می کنند که چنین ترسهایی به عنوان ترس هایی که بیش از دو سال دوام دارند و یا شدت آنها موجب درهم ریختگی روال عادی زندگی درمان جو می شود، تعریف گردند. اگر چه هراسها مستلزم مشاهده یا مواجهه مستقیم با رویدادهای آسیب زا یا آزارنده است، اما این حالت همیشه صادق نیست. در بعضی موارد، رویدادها پیشایند آزارنده بر پاسخ هراس تقدم ندارد. مثلاً، برخی از کودکان در دوران پیش از بلوغ که از تنها ماندن در اتاق خود، امتناع می ورزند، هرگز تجربه منفی مرتبط با تنهایی نداشته اند. همچنین بسیاری از کودکان که از خوابیدن در اتاق خوابشان، بدون روشنایی امتناع می ورزند، هرگز حادثه آسیب زای مربوط به خاموشی اتاق خواب را تجربه نکرده اند. در چنین مواردی یک خیالپردازی یا تصویر ذهنی یا معلم ناخوشایند ممکن است عامل ایجاد کننده ترس باشد. کلیه این ترسها بر اساس ملاک‌های مارکس و میلیسر و دیگران درزیر مقوله رفتارهای هراسی قرار می‌گیرند. با وجود این، راجع به تمایز قائل شدن بین ترس و هراس عقاید مختلف وجود دارد. کافی است اضافه کنیم که راجع به عملیات تفکیکی و تعیین اعمال مرتبط با تعریف هر یک از اصطلاحات، بین محققان و درمانگران اتفاق نظر وجود ندارد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

نیاز به مشاوره ازدواج  دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره قبل از ازدواج دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. جالب بود اگر ما ها همیشه با ترس زندگی کردیم
    ممنون از شما اقا دکتر ک همیشه ما رو به درستی راهنمایی کردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره