روانکاوی

ترکیب اضطراب و افسردگی

ترکیب اضطراب و افسردگی

اگر این احساسها را همزمان دارید، احتمالاً دچار اضطراب و افسردگی مختلط هستید، نه فقط افسردگی یا اضطراب بلکه هر دو را به طور همزمان تجربه می‌کنید در گذشته، ما این حالت را افسردگی آشفته می نامیدیم. این اصطلاح، به معنی از دست دادن انرژی و ابتکار عمل همراه با فشار روانی و اضطراب قابل توجه است. هنگامی که هر دو اختلال را در یک زمان داشته باشید، کارشناسان این حالت را افسردگی و اضطراب مختلط می‌نامند. به دلیل این که افسردگی و اضطراب، نشانه‌ها و علایم مشترک فراوانی دارند، می‌توانند به راحتی غلط تعبیر شوند: از آینده وحشت دارید، پیش بینی و انتظارتتان از آینده منفی است و نتیجه این وضعیت به فلج رفتاری می‌انجامد و اعتماد به نفس خود را از دست می دهید. فکر می کنید مشکلی دارید اما دقیقاً نمی دانید مشکل چیست، می دانید مشکل در درون شماست اضطراب و افسردگی مختلط، دردآور است چرا که هیجان های شما را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب می‌شود اثربخشی کمتری بر محیط و تجارب پیرامونتان داشته باشید.

ترکیب اضطراب و افسردگی

این اختلال، شما را از دیگران بیگانه می سازد، لذت زندگی روزمره را میگیرد و شما را سردرگم می‌کند زیرا قوانین زندگی را که قبلاً به آن متعهد شده بودید، تغییر می‌دهد. خوشبختانه، پاسخی برای این رنج هیجانی وجود دارد که رفتار درمانی دیالکتیکی نامیده می شود. حال پرسش این است که اگر فقط افسرده باشید یا فقط از اضطراب رنج برید، بازهم این کتاب مفید خواهد بود؟ بله، DBT برای هر کدام از این شرایط به تنهایی هم مفید است اما هنگامی که افراد نشانه ها و علائم و مختلط را دارند، مجموعه خاصی از استراتژی‌ها می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. چون این تمرین ها و روش ها می توانند با یک تیر دو نشان بزنند.

DBT

DBT برای افرادی که امیدواری و احساس معنا در زندگی را از دست داده اند، طراحی شده است. این افراد، توانایی خود را برای موثر واقع شدن در جهان زیر سوال می‌برند، هیجان‌های خود را غیرقابل تحمل می دانند و سعی می‌کنند ابعاد و جوانب مهم زندگی را نادیده بگیرند. به طور خلاصه، DBT برای افرادی که هر دو اختلال اضطراب و افسردگی را تجربه می کنند، می تواند فوق العاده مفید واقع شود. چگونه ممکن است به طور همزمان از دو اختلال کاملاً متفاوت رنج برید؟ متخصصان بهداشت روانی، اضطراب و افسردگی را دو طبقه متفاوت از همدیگر در نظر می‌گیرند یعنی دو مجموعه مشکل متفاوت و نسبتاً بی ربط به یکدیگر، از نظر پزشکی نیز، برای درمان این دو اختلال، طراح طرح های متفاوتی پیش بینی شده است.

ترکیب اضطراب و افسردگی

درمان اختلالات افسردگی یا اختلالات خلقی

برای درمان اختلالات افسردگی یا اختلالات خلقی سطوح مختلفی از درمان دارویی ضد افسردگی وجود دارد و برای اختلالات اضطرابی نیز چنین درمان‌هایی وجود دارد. این شیوه روشی است که معمولا از آن در طب مرسوم برای درمان مشکلات استفاده می کنیم و اگر امکان داشت مشکلات هیجانی را در جعبه ای جای داد و تنها از یک راهبرد مشخص برای مواجهه با مجموعه ای از مشکلات استفاده کرد، روش خوبی بود. اما مشکلات پزشکی و جسمانی را در نظر بگیرید. آیا ممکن است هم دچار کمردرد باشید و هم سردرد؟ البته چنین احتمالی وجود دارد و این حالت می تواند در مورد مشکلات روانی یا هیجانی نیز صادق باشد. در حقیقت. ما می‌دانیم که اضطراب طولانی باعث افزایش احتمال به وجودآمدن افسردگی می‌شود و افسردگی درازمدت نیز باعث می‌شود تا افراد احساس اضطراب کنند.

بیانیه اخیر گروه بین‌المللی اجماع افسردگی و اضطراب مستقیماً درباره همبودی بالای این دو اختلاف صحبت می‌کند، به ویژه در مورد شایع ترین اختلال اضطرابی و افسردگی. اضطراب و افسردگی مختلط در بیماران جوان تر نسبت به بیماران مسن تر، شیوع بیشتری دارد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره