روانکاوی

ترک الکل

ترک الکل

زمانی که شب مصرف الکل دراز مدت را کنار بگذارد و یا در پدیده ی پرهیز به سر برد، علائم ترک الکل ظاهر خواهد شد.

ملاک های تشخیصی DSM-IV-TR برای ترک الکل ارائه شده که عبارت است از :

  1.  بیش فعالی دستگاه سمپاتیک
  2. افزایش لرزش دست
  3.  بی خوابی
  4.  تهوع و استفراغ
  5. خطاهای حسی یا توهمات گذاری بینایی، لامسه یا شنوایی.
  6. سراسیمگی روانی – حرکتی
  7.  اضطراب
  8.  حملات تشنجی صرع بزرگ

 

علامت کلاسیک ترک الکل رعشه، لرزش یا تکان نامیده می‌شود. علائم ترک ممکن است به دو صورت ناگهانی یا گام به گام و تدریجی رخ دهد. ترک ناگهانی الکل بیشتر همراه با دلیریوم می باشد که در هر دو مورد ترک الکل مسئله‌ای بسیار جدی و خطرناک است.

روش گام به گام و تدریجی ترک الکل

در روش گام به گام و تدریجی، ۸ – ۶ ساعت بعد از قطع مصرف الکل، رعشه یا لرزش شروع می‌شود؛ اما ۱۲ – ۸ ساعت بعد از شروع ترک، علایم سایکوتیک و ادراکی پدیدار می گردند. ۲۴ – ۱۲ ساعت بعد از ترک الکل تشنج و ۷۲ – ۴۸ ساعت بعد از ترک، دلیریوم ظاهر می‌شود. شرایطی وجود دارند که علائم ترک را بیشتر تشدید می کنند که عبارت از : خستگی، سوء تغذیه و بیماری های جسمانی روانی چون افسردگی، تشنج های مربوط به مرحله ترک الکل از نوع قالبی و منتشر با ویژگی‌ تونیک – کلونیک می‌باشند.

تشنج های مربوط به مرحله ترک الکل

بیماران غالباً در عرض ۳ تا ۶ ساعت پس از مواجه با اولین حمله تشنجی، دچار تشنج های بیشتری می شوند. اگر در شخصی که در حال ترک الکل می‌باشد، حملات تشنجی ظاهر شود، باید توسط پزشک مورد معاینه قرار گیرد، تا دلایل احتمالی تشنج از جمله صدمات سر، عفونت ها، بیماری های عروقی مغز نئوپلاسمی CNS مد نظر قرار گرفته شود و بعد از رد دلایل مذکور درمان اصلی صورت پذیرد. ادامه بدهد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره